حیات هوشمند فرازمینی

 چون نخستین سیارات زمین مانند، حدود 10 میلیارد سال پیش به وجود آمده اند، لذا اگر فرض کنیم که تکامل آنها مشابه با روند تکامل سیارل زمین بوده است، باید در دور و بر ما، تمدن های هوشمند فرازمینی با سن چند میلیارد سال، وجود داشته باشند.

این امر سبب مطرح شدن  باطل نمای فرمی  می گردد: تمدن های فرازمینی کجا هستند و چرا با آنها تماس نداریم؟ چون تمدن های فرازمینی مدتها پیش همان مراحل توسعۀ تمدن ما را سپری کرده اند، پاسخ به سوالات بسیار مشکل در مورد آنها را می توان از پیش بینی آیندۀ تمدن انسان بدست آورد.

برخی احتمالات:

 1. تمدن های فرازمینی وجود ندارند: یک پاسخ مطالعه نشده آن است که بگوییم حیات در زمین، پدیدۀ منحصربفردی است، یعنی یکبار در سیارۀ ما شکل گرفته و دیگر در هیچ جای کهکشان به جود نیامده است. یک پاسخ حتی ضعیف تر، آن است که بگوییم اگر هم حیات و تمدن ها در سیاره های دیگری در کهکشان به وجود آمده اند، از بین ر فته و دیگر وجود ندارند.

2. از نظر فنی سفر به زمین امکان پذیر نیست: کهکشان راه شیری بسیار بزرگ است و چون سفینه های فضایی باید با سرعت هایی خیلی کمتر از سرعت نور پرواز کنند، لذا سفرهای آنان مدت زمانهای بسیار طولانی طلب می کند و به این دلیل سفرهای کهکشانی عملی نیستند. مثلا» اگر با نصف سرعت نور حرکت کنیم سفر به کهکشان همسایۀ ما اندرومدا (در صورت فلکی امره السلسه) 4 میلیون سال طول می کشد.

3. آنها همین دور و برها هستند اما آشکار نشده اند: یک پاسخ گیج کننده و بغرنج آن است که فرازمینی ها به زمین آمده اند ولی ما نتوانسته ایم وجود آنها را تشخیص دهیم.

 4. آنها تمایلی به ملاقات ما ندارند: ما هیچ چیز جالب یا جذابیتی نداریم که توجه تمدن های فرازمینی را بخود جلب کند. آیا خود ما حاضریم که مصائب یک سفر 1000 سالۀ فضایی را تحمل کرده و به دیدن موجودات تک سلولی در یک سیارۀ زمین مانند برویم.

 5. نظریۀ باغ انسان نظریۀ باغ انسان برای اولین بار توسط جان بال و کارل ساگان در 1973 مطرح شد که عدم تمایل فرازمینی ها به تماس با ما را توجیه می کند. ببینیم تماس با یک تمدن پیشرفته تر چه معنایی دارد.

 با این تماس، تاریخ انسان دچار یک خمش غیر قابل برگشت و تغییرات بنیادی و خطیر خواهد شد، خیلی گسترده تر و شدیدتر از گسستگی تاریخ بومیان امریکا که بعد از رسیدن کریستف کلمب و کورتز دچار انهدام کامل شدند. این تماس، یک فاجعه و یک شوک فرهنگی و اساسا» عملی غیر مسوولانه از سوی موجودات پیشرفتۀ فرازمینی خواهد بود. تکامل فرهنگی ما که پروسه ای فردگرایانه وناشی از مدیران، سیاستمداران، هنرمندان، دانشمندان، فن اورانو رهبران تمام رشته ها و زمینه های اجتماعی است، ناگهان با عناصر و عواملی از تکامل خارجی که در مرحله ای بسیار متفاوت از توسعه قرار دارد ، متأثر و آلوده خواهد گردید. ما دیگر هرگز قادر نخواهیم بود که سرنوشت خود و اهداف انحصاری حیات بشری را روی سیارۀ زمین پیگیری کنیم. این دقیقا» در تعارض با نظم و انضباطی خواهد بود که از موجودات و تمدن های غیر زمینی انتظار می رود، زیرا اگر آنها قادر به انجام چنین اعمال غیرمسوولانه ای باشند، هرگز نمی توانستند تمدن خود را هزاران، میلیون ها و میلیاردها سال حفظ کنند و مدتها پیش قربانی خطراتی شده بودند که اعمال غیرمسوولانه در جوامع پیشرفته ایجاد می کنند.

 اگر تمدنهای بشدن پیشرفتۀ فرازمینی، بسیار قدیمی تر از ما، هنوز وجود دارند به دلیل آن است که یاد گرفته اند مسوولانه عمل کنند. از این امر، اساس نظریۀ باغ انسان را می توان استخراج کرد، تحت هیچ شرایطی آنها حیات ما را مغشوش نخواهند کرد و، با ما تماس نخواهند گرفت و اجازه نخواهند داد که با امواج رادیویی و یا سفینه های ساخته شده، رد آنها را بگیریم و به نوعی تماس مستقیم ایجاد کنیم. همچنین می توان گفت که هیچ امکانی وجود ندارد یوفوها منشاء فرازمینی داشته باشند زیر آنها خودشان را بر ما آشکار نخواهند کرد.

برگرفته بدون مجوز از فصل 10 کتاب «حیات هوشمند در کائنات: اصول و پیش نیازهای لازم برای ظهور حیات»، نوشتۀ پیتر اولم اشنایدر،ترجمۀ دکتر حسن احمدی، نشر مازیار، چاپ اول 1389

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s