ایران درودی: نقاش برجسته معاصر ایرانی

نقاش برجسته معاصر ایران و جهان که به عقیده برخی پیرومکتب فراواقع‌ گرایی یا (سورئالیسم) است اوهمچنین کارگردان، نویسنده، منتقد هنری و استاد دانشگاه رشته تاریخ هنر است.

اودر ۱۱ شهریور ۱۳۱۵ در مشهد به دنیا آمد، خانواده پدری، نسل در نسل از بازرگانان صاحب نام خراسان بودند و خانواده مادری از بازرگانان قفقاز که دراوایل انقلاب روسیه به ایران مهاجرت کرده بودند.
درکودکی با خانواده به اروپا سفر کرد واز شهرهای مختلف اروپا دیدن کرد وقتی جنگ جهانی دوم شروع شد خانواده اودرهامبورگ زندگی می‌کرد و با شروع جنگ به ایران بازگشتند و مدتی در مشهد زندگی کردند و سپس به تهران آمدند وساکن تهران شدند.
در حالی که در مدرسه درس می‌خواند به دلیل علاقه به نقاشی به کلاس‌های آزاد طراحی و نقاشی هم می‌رفت، بعد از پایان تحصیلات متوسطه راهی فرانسه شد تا در دانشکدهٔ هنرهای زیبای پاریس نقاشی بخواند، پس ازپایان تحصیلات به ایران بازگشت و در اردیبهشت ۱۳۳۹ آثارش در تالار فرهنگ تهران
به نمایش گذاشته شد.
درسال‌های دهه چهل خورشیدی در شهرهای مختلف اروپا آثار خود را در گالری‌های مختلف به نمایش گذاشت و سپس به آمریکا رفت.
درآمریکا با پرویز مقدسی کارگردان تآتر و سینما آشنا شد و با یکدیگر ازدواج کردند هرچند دوران زندگی مشترک این دو طولانی نبود و با مرگ زود هنگام مقدسی به پایان رسید اما تاثیر بسیار عمیقی بر روی وی گذاشت و او هرگزازدواج نکرد.
خانم درودی همچنین کارگردان وتهیه‌ کننده چند فیلم مستند و کوتاه برای تلویزیون بوده وی همچنین بنا به درخواست دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف به تدریس تاریخ هنر دراین دانشگاه نیز پرداخت.
احمد شاملو، یکی از شعرهای ماندگارش به نام شعر اشارتی را به او تقدیم کرده.
ایران درودی تا کنون در بیش از 56 نمایش‌گاه آثار خود را به دید عموم گذاشته‌است و با نوشتن کتاب « در فاصلهٔ دو نقطه» که در آن به شرح زندگی وخاطرات خود پرداخته به نویسندگی نیز روی آورده‌ است، در این کتاب تعابیر بسیارزیبا وافسونگری به چشم می خورد.

امروز من مرهمی جز عشق که ذات درد است، برای زخم های زندگی نمی شناسم. و چه شگفت است عشق… که هم زخم است ، و هم مرهم…(ایران درودی)

برگرفته از https://plus.google.com/108451665578635857231/posts/BxJ5XiPMhux

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s