شناخت کارکرد مغز

جنس فکر از چیست؟
مغز ما چگونه به چیزی می اندیشد؟
چرا خاطرات هیجان انگیز را همیشه به خاطر داریم؟

اگر مغز بتواند کامپیوتر یا بازوی مکانیکی را کنترل کند، آیا کامپیوتر می تواند بدون نصب الکترودهایی در مغز، اندیشه های آدمی را بخواند؟
از سال 1875 معلوم شده است که مغز بر پایه ی جابجایی الکتریسیته درون نورون ها کار می کند؛ این عمل باعث ایجاد سیگنال های الکتریکی ضعیفی می شود که همان بازتاب الکتریکی اندیشه است که می توان آن ها را با گذاردن الکترودهایی در اطراف سر انسان اندازه گرفت.
با تحلیل کردن پالس های الکتریکی گردآوری شده با این الکترودها ،می توان امواج مغزی را ثبت کرد.به این عمل EEG(الکتروانسفالوگرام،electroencephalogram) می نامند که قادر به ثبت تغییرات کلی در مغز است مثلا هنگام خوابیدن یا حالت روحی مانند خشم، نگرانی و غیره. خروجی EEG را می توان روی نمایشگر کامپیوتر نشان داد و سوژه قادر به دیدن آن است. پس از مدتی شخص می تواند مکان نما را با اندیشیدن محض و بدون استفاده از هیچ موس و وسیله ی الکتریکی حرکت دهد.تا کنون نیلس بیلماومر از دانشگاه توبینگن توانسته افراد تقریبا فلج را برای تایپ کردن جمله های ساده با استفاده از اندیشیدن به کلمات آموزش دهد.
اما آیا می توان فهمید که سوژه ی مورد نظر در حال فکر کردن به چه چیزی است؟
با توجه به فن آوری های امروزه ما قادر نیستیم اطلاعات خام حاصل از واکنش های مغزی را به درستی به اطلاعات قابل مفهوم تبدیل کنیم اما به تازگی دستاوردی از سوی «کندریک کی» و گروهش در دانشگاه کالیفرنیا رخ داده است:آنان از کسانی که به تصاویری از اشیاء گوناگون مانند خوراک، جانوران و چیزهای معمولی با رنگ های گوناگون می نگریستند اسکن fMRI گرفتند.کِی و همکارانش برنامه ایی نرم افزادی تهیه کردند که می توانست این اشیاء را با الگوهای fMRI متناظر، مرتبط کند.سوژه ها هرچه عکس های بیشتری می دیدند برنامه کامپیوتری در شناسایی این اشیاء در اسکن ها بهتر عمل می کرند.
این به این معنی است که وقتی شخص به چیزی فکر می کند مغز برای آن چیز یک الگوی الکتریکی خاص در نظر می گیرد و هر بار که شخص بار دیگر به آن چیز فکر کرد مغز از همان الگو برای باز آفرینی همان چیز استفاده می کند و این می تواند دلیل این باشد که چرا ما همواره از بعضی چیزها بدمان می آید و از بعضی چیزهای دیگر خوشمان می آید.
سپس به همان سوژه ها عکس هایی کاملا جدید نشان دادند و برنامه ی نرم افزاری در اغلب موارد می توانست به درستی شیء را با اسکن fMRI گرفته شده از مغز سوژه تطبیق دهد.
پس از نشان دادن 120 عکس از اشیاء جدید برنامه ی نرم افزاری الگوی اسکن شده ی این اشیاء را در 90 درصد موارد به درستی شناسایی کرد.
با استفاده از این موضوع می توان به پرسش زیر به سادگی پاسخ داد:چرا خاطرات هیجان انگیز را همیشه به خاطر داریم؟
پاسخ به این صورت می تواند باشد که در هنگام انجام عمل هیجان انگیز مغز ما پالس های الکتریکی قویتر و بیشتری را به جریان می اندازد و به این وسیله یک الگوی بسیار ضخیم و قوی از آن خاطره ثبت می کند بنابراین یادآوری این خاطره و آن حالت به سادگی امکان پذیر می شود زیرا دارای یک الگوی بسیار قویتر و ضخیم تر است.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s