راز دشمنی با خود

برگه ی ‏کانون آگنوستیک ها و آتئیست های ایران Iranian Atheists & Agnostics فیسبوک‏
برگردان: سعید داور پناه / مجله مرد روز / فرستنده: پونه

ده ها هزار سال پیش، قبل از آنکه بشر قادر به استفاده از ابزار شکار یا دفاع از خود باشد موجود بسیار مفلوکی در طبیعت بوده است. بدن ضعیف و بی دفاع انسان، تنها چاره برای تامین بقا را در زندگی جمعی یافته بود. شانس برخورداری از امنیت درون قبیله در درازمدت در ژن ما حک شد. انسان برای ماندن در محوطه بی خطر، یاد گرفت که در جمع بودن، موافق و همراه جمع بودن از شرط های اصلی بقا است.
به همین خاطر است که بشر به طور عمومی، همواره تن به این سه کار می دهد ۱- پذیرش و همراهی با قوانین جمع و اطاعت از رسوم و سنت ها ۲- عادت کردن به یک شیوه زندگی و رفتارهایی که که تا حدودی تثبیت شده و تکراری است ۳ – بشر همواره با توجه و دقت زیاد، نگران ِ نظر دیگران نسبت به خودش است.
ما همه این سه کار را انجام می دهیم تا به زبان خیلی ساده، از قبیله اخراج نگردیم. ما به طور غریزی یاد گرفتیم که دور افتادن و تنها شدن بقای ما را تهدید خواهد کرد. از همه مهمتر در ذات ژنتیک ما این تجربه حک شده است که تغییر وضع موجود خوب نیست.
شکی نیست که تحول و تغییر همیشه صورت می گیرد ولی می توان شاهد بود که بخش بزرگی از انسانها، احساس خوبی نسبت به تغییرات ندارند. میل عمومی بشر تسلیم وضعیتی که در آن به سر می برد می باشد. درست از همینجا است که خودتخریبی آغاز می گردد.
مثال بارز این پدیده، تلاش ناخوداگاه بسیاری از افراد در به هم زدن رابطه شان با دیگران است. از یک سو، بسیاری از ما مردان و زنان معاصر، از یک سو، همه آرزوی ما، داشتن یک شریک زندگی، یک دوست و یک همراه زندگی است و ناله بسیاری از ما نیز سر به آسمانها می کشد وقتی که به این هدف مهم زندگی نائل نمی شویم.
از سوی دیگر، هر روزه شاهد رفتارهای مخرب افرادی هستیم که شانس یافتن زوج مناسب خود را به دست آورده اند. بسیاری از انها، به همان دلیل غریزی اولیه، از تغییر و تبدیل شان از یک انسان تنها به فردی که قرار است در یک وضعیت جدید با انسانی دیگر، زندگی جدید را شروع کند می ترسند. یکی از ترفندهای انسانها در این مواقع « دشمنی با خود» می باشد. افراد خودتخریب با ابراز رفتارهای غیرعادی، رابطه شان را بر هم می زنند چون به شکل ناخوداگاه، ترجیح می دهند در همان وضعیت اولیه ناراحت و ناراضی خویش بمانند و ریسک نکنند.

بنمایه ها:

http://psychcentral.com/blog/archives/2012/10/08/self-sabotage-a-pathway-to-destruction/
http://www.psychologytoday.com/collections/201305/love-thyself/the-enemy-within

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s