دانش (1)

تغییر رفتار گرسنهپژوهش جدیدی نشان می دهد که گرسنگی نه تنها بر روحیه بلکه بر توانایی تصمیم گیری و تمایل به پذیرش ریسک تاثیر می گذارد. مثلا» مگس های میوه از مکان هایی که سطح بالایی از دی اکسید کربن داشته باشند دور می شوند گرچه بودن یا نبودن غذا، نقش اساسی در فرایند تصمیم گیری بازی می کند. مگس های گرسنه هنگامی که بوی غذا را حس می کنند نسبت به زمانی که غذایی نیست تمایل بیشتری دارند تا خود را در معرض وضعیت های ناخوشایند قرار دهد. زمانی که دانشمندان تار عصبی حس گرسنگی را ناتوان ساختند، همگی مگس ها، صرف نظر از میزان گرسنگی، از وضعیت خطرناک دوری جستند.
ایلونا گرونوالد-کادو، مدیر این پژوهش، توضیح می دهد » اگر مگس گرسنه باشد، دیگر بر خط مستقیم تکیه نمی کند بلکه از مغز برای تمرکز بر سنجه ی داخلی و پیام های خارجی استفاده می کند تا به یک تصمیم متعادل برسد. دیدن دامنه ای که فرایند متابولیسم و گرسنگی بر سیستم های پردازش در مغز تاثیر می گذارد موضوعی جذاب است.
مطالعه بیشتر :http://bit.ly/1ckJ3DS

salt
اسکن الکترونی میکروسکوپی نمک و فلفل معمولی

سوپرماراتنتحت شرایط مشخصی دانشمندان دریافته اند دویدن دویست مایل برای بدن انسان آسان تر از دویدن صد مایل است.سوپر ماراتن ورزشی بسیار پرتحرک است که شکت کنندگان صدها کیلومتر را طی چند روز می دوند و در مسیر تا ارتفاع 40 متری در زمین شیب دار بالا می روند. ممکن است این ورزش شکنجه بدن تا مرز تکه پاره شدن در طول تعطیلات آخر هفته به نظر برسد اما نتایج یک بررسی نشان می دهد که شرکت کنندگان به بدن خود در طول 200 مایل کمتر از 100 مایل فشار می آورند. خستگی و فرسودگی نقش بزرگی در این امر دارد. شرکت کنندگان کل مسافت را در حدود 4 دقیقه آهسته تر در هر مایل از همتایان خود می دوند که در مسافتی معادل نصف آنها شرکت کرده اند. بنظر می رسد که «آهسته و پیوسته» واقعا» در یک مسابقه ی دو مزایایی داشته باشد.
مطالعه بیشتر :http://bit.ly/17G08va

It's a SUPERnova!تصویر یک سوپرنوا

خلق احساس توسط مغز انساناگر دو نیمه از یک توپ پینگ پونگ را روی چشمان خود بگذارید و در حالی که به رادیو گوش می دهید که روی یک فرکانس بی صدا تنظیم شده است و به یک نور قرمز خیره شوید، شما دچار توهمات پیچیده و روشنی خواهید شد.نمی دانم چه کسی این موضوع را فهمیده ولی کاملا» حقیقت دارد. حتی لازم نیست که شما نور قرمزی داشته باشید، مغز عادت به احساس کردن دارد بنابراین وقتی مانع تمام احساسات شوید خود مغز احساساتی از خودش خلق می کند!
برای حیله های بیشتر روی مغز :http://bit.ly/1agKeaH

بافت مغز انسان مغز انسان با روش تصویربرداری دیفوژن تانسوری (پراکندن همراه با کشیدگی)منبع:http://bit.ly/143oREK

چاقیاین دو تصویر اسکن دو زن را نشان می دهد که تقریبا» هم سن و هم قد هستند. وزن نفر اول در سمت چپ 113 کیلو گرم (250 پوند) است در حالی که وزن نفر سمت راست 54 میلو گرم (120 پوند) است. بافت های چربی انباشته شده، تنها تفاوت بین این دو نیست بلکه قلب بانوی چاق بزرگ شده و ریه های او به نوعی محدود شده اند.
اخیرا» چاقی توسط جامعه ی پزشکی امریکا یک بیماری اعلام شده است. گر چه این امر هنوز پیامدی قانونی نداشته پزشکان و شرکت های بیمه را ترغیب می کند که برای درمان و پیشگیری از چاقی گام بردارند. با این همه، بسیاری با تعریف این جامعه مخالف هستند و اظهار می دارند که چاقی یک موضوع پیچیده با دلایل و گزینه های درمانی چندگانه است.
چاقی یعنی داشتن شاخص توده بدنی بالای سی کیلوگرم بر مترمربع. چاقی تا حد زیادی خطر انواع دیابت 2ف بیماری قلبی و ارتروز استخوان را افزایش می دهد.
منبع: http://bbc.in/14whyV6

بوی چمن چیده شدهدفعه ی بعد که شما از بوی چمن تازه چیده شده لذت می برید به یاد داشته باشید که در واقع بوی فریاد درماندگی و پریشانی تک تک این گیاهان را حس می کنید.
گروهی از دانشمندان که سرگرم بررسی گیاهان تنباکوی وحشی بودند متوجه یک کرم صدپا (کاترپیلار) شدند که برگ آنها را می خورد. بلافاصله بعد از آن، یک حشره شکارچی برای خوردن این کرم صد پا آمد. دانشمندان سرانجام مشخص کردند که حشره ی مهاجم به بوی برگ قطع شده پاسخ داده و برای یافتن کرم صدپای مسوول خوردن آن برگ آمده است. در حالی که برخی گیاهان برای دور نگاه داشتن حشرات از خود، ترشح یک حشره کش طبیعی را توسعه داده اند این شیوه ی انطباق بسیار زیرکانه است. این امر حفاظت گیاه از خود در برابر مهاجمان را مکن می سازد بدون آنکه مهاجمان بتوانند برای مقاومت در برابر حشره کش خود را انطباق دهند.
منبع: http://bit.ly/139kuLL

fMRIهنگامی که مغز انسان بصورت دیداری اطلاعاتی بدست نمی آورد، فعالیت سلول های عصبی تغییر کرده و آهسته می شود. این امر سبب ایجاد امواج قابل پیش بینی ولی پیچیده ای از فعالیت مغزی می شود. با پایش از طریق تصویربرداری رزونانس مغناطیسی عملکردی(Functional magnetic resonance imaging:fMRI) از داوطلبان خواسته شد که مجموعه ای از فهالیت های ذهنی را انجام دهند. مغزآنها در حین این آزمایش اسکن شد، یک بار بلافاصله بعد از این فعالیت ها و یک بار 24 ساعت بعد از آن. شگفت آور آنکه تصاویر استراحت مغز یک روز بعد همان فعالیت حین آزمایش را بازتاب می کرد.
دانشمندان امیدوارند که نتایج این آزمایش بتواند برای ترسیم بهتر از عملکرد شناختی مغز و تعیین ناتوانی های شناختی بکار گرفته شود.
منبع: http://bit.ly/137Mm2L

2پرنده ها معمولا» از حس بویایی خیلی خوبی برخوردار نیستند، نگران این موضوع نباشید که والدین با احساس بوی شما بر بدن جوجه او را نپذیرند . این راهنمای Bird and Moon Comics برای شما در کمک به جوجه های از لانه بیرون افتاده است. حالا می خندید ولی یک روز از داشتن این اطلاعات خوشحال می شوید!

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s