آیا شما تفکر قالبی دارید ؟

تفکر قالبی به یک نظر از پیش تشکیل شده اشاره دارد که ویژگی‌های خاصی را به تمام اعضای یک گروه یا مجموعه نسبت می‌دهد. این لغت معمولاً در معنی منفی آن به کار رفته و فرضی ساده انگارانه، اغراق شده، و تحقیرآمیز را به اعضای یک گروه بدلیل عضویت در آن گروه نسبت می‌دهد. کلیشه‌ها احترام یا مشروعیت را از اشخاص بدلیل تعلقشان به آن گروه می‌گیرند.
پرسشی که برای سنجش تفکر قالبی شما در زمینه ای خاص در نظر گرفتم اینه .
روزی پسری همراه پدر خود سوار بر ماشینی که پدر راننده آن بود در جاده ای پرپیچ و خم مشغول حرکت بودند که ناگهان کنترل ماشین از دست پدر خارج شده و بعد از یک تصادف سخت ماشین به دره سقوط می کند.پدر در جا فوت می کند اما پسر توسط نیروهای امدادی نجات می یابد و به بیمارستان منتقل می شود .زمانی که رییس بیمارستان برای بررسی وضعیت جسمانی کودک به ملاقات او می ر ود به یکباره و با شگفتی متوجه می شود که آن کودک پسر خود اوست.
پرسش:اگر پدر کودک فوت کرده است .پس رییس بیمارستان چه کسی است؟
پاسخ : (قبل از دیدن جواب کمی فکر کنید تا متوجه بشوید آیا واقعا تفکر قالبی دارید یا نه ، البته اگر جواب را از قبل نمی دانید )
تفکر قالبی
چرا تفکر قالبی!!؟
از روزی که با این مفهوم آشنا شدم و به جستجوی آن در جامعه پرداختم همیشه فکر می کردم چطور انسانها به صورت ناخودآگاه به افکاری چنگ می زنند که هیچ پشتوانه منطقی برای آن ندارند.(تفکر قالبی به یک نظر از قبل تشکیل شده اشاره دارد که ویژگی‌های خاصی را به تمام اعضای یک گروه یا مجموعه نسبت می‌دهد. این لغت معمولاً در معنی منفی آن به کار رفته و فرضی ساده انگارانه، اغراق شده، و تحقیرآمیز را به اعضای یک گروه بدلیل عضویت در آن گروه نسبت می‌دهد. کلیشه‌ها احترام یا مشروعیت را از اشخاص بدلیل تعلقشان به آن گروه می‌گیرند.) چرا کسی به فکرش نمی رسه که رئیس بیمارستان ممکنه یک زن باشه.اگر تفکر قالبی در مورد جنسیت وجود نمی داشت امروز بیشتر ما جواب درست می دادیم .بله رئیس بیمارستان مادر پسر بود .مگه فقط مرد میتونه رییس باشه ؟ .امروز ما بیشتر از همیشه اسیر تفکرات قالبی خود هستیم.تفکر قالبی فقط در مورد جنسیت نیست. در هر زمینه ای می تواند باشد. از جمله مذهب .قومیت و فرهنگ.نمونه ساده اینه که میگن زنها راننده های خوبی نیستند.و یا مهندس معدن فکر مارو به سمت یک مرد میب ره .و یا اینکه یهودی ها عینکی هستند. عرب ها تنبل هستند و ….. . اگر قرار باشه افکار خودمونو به چالش بکشیم باید اضطراب ناشی از اون رو هم تحمل کنیم. از تفکر قالبی مثال های دیگه ای هم میشه زد که خودتون بزنید . ممنون (ادمین)

برگه ی تو فقط چند تا کتاب خوندی،معنیش این نیست که روانشناسیفیسبوک

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s