پل انیشتین- روزن: دروازه ورود به ابعاد بالاتر.

برگه کیهان شگفت انگیز فیسبوک
پل انیشتین- روزن: دروازه ورود به ابعاد بالاتر.
گرچه بر اساس عقیده انیشتین سیاهچاله ها آنقدر عجیب و نامتعارف بودند که نمی توان انتظار یافتن آن ها را در طبیعت داشت، با این حال او با طرح کردن احتمال وجود کرمچاله ها در قلب یک سیاهچاله، نشان داد که سیاهچاله ها می توانند از این هم عجیب تر باشند.ریاضیدانان آن ها را فضاهای متصل چندگانه نامیدند.فیزیکدان ها به آن ها کرمچاله می گویند زیرا همانند سوراخ کرم ها در زمین،کرمچاله ها نیز مسیری میانبر بین دو نقطه ایجاد می کنند.این کرمچاله ها دروازه های ورود به ابعاد بالاتر هستند.
نام آنها هرچه باشد، ممکن است کرمچاله ها سرانجام بتوانند ابزار مناسبی برای سفر درون ابعاد مختلف فراهم کنند.
ایده ی جدید انیشتین و روزن توصیف یک الکترون که اغلب به صورت یک نقطه ی کوچک بدون ساختار درونی تصور می شد به عنوان یک سیاهچاله بود.با استفاده از این روش این امکان به وجود می آمد تا بتوان از نسبیت عام برای توصیف رموز دنیای کوانتوم در یک نظریه ی میدان یکپارچه استفاده کرد.
آنها با پاسخ استاندارد سیاهچاله شروع کردند که به یک کوزه ی بزرگ با گلوگاهی دراز شباهت دارد.آنگاه آن را از محل گلوگاه بریده و با سیاهچاله ی واژگون شده ی دیگری ادغام کردند.انیشتین معتقد بود این ترکیب عجیب ولی در عین حال پیوسته و هموار در اصل سیاهچاله ایی مستقل از تکینگی است و شاید بتواند مثل یک الکترون عمل کند.
امروزه کیهانشناسان عقیده دارندکه پل انیشتین – روزن می تواند به صورت دروازه ایی بین دو جهان عمل کند.به این ترتیب که احتمال دارد روزی هنگام حرکت آزادانه در یک جهان ناگهان به داخل سوراخ کشیده شویم و از طرف دیگر از طریق یک سفیدچاله بیرون بیاییم.
از دید انیشتین هر پاسخی برای معادلات او اگر با نقطه ی شروعی که از نظر فیزیک پذیرفتنی باشد آغاز شود حتما به یک شیء که از نظر فیزیکی محتمل است منجر می شود.اما نگرانی او سقوط به درون سیاهچاله و ورود به یک دنیای موازی دیگر نبود.نیروهای کششی در مرکز سیاهچاله بینهایت است و اتم های بدن فرد بدشانسی که به درون سیاهچاله سقوط کرده به دلیل میدان گرانش از هم پاشیده می شوند.
پل انیشتین – روزن به صورت لحظه ایی باز شده و چنان سریع بسته می شود که هیچ جسمی نمی تواند از داخل ٱن برای رسیدن به سمت دیگر به موقع عبور کند.
انیشتین این گونه مطرح کرد که گرچه کرمچاله ها وجود دارند ولی موجودات زنده هیچگاه نمی توانند از درون یکی از آن ها عبور کرده و سپس برای صحبت در مورد آن چه بر آن ها گذشته است، زنده بمانند.
اما امروزه می دانیم که می توان با توجه به پیشرفت پر سرعت فن آوری و دانش بشری در آینده احتمال اینکه بتوان دهانه ی کرمچاله را برای ورود موجود زنده باز نگه داشت وجود دارد.
آیا می توان روزی وارد یک کرمچاله شد و از طریق آن وارد یک جهان دیگر شد؟ پرسشی است که باید در اینده پاسخ آن را بیابیم.
پل انیشتین- روزن

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s