کودتای ننگین 28 مرداد 1332

برگه (ادمین کـــــــــورش) اســــلحـــه های بـــرتــــر فیسبوک
مصدق و دکتر فاطمی
خبرنگار بی.بی.سی از وینستون چرچیل نخست وزیر بریتانیای کبیر و سیاستمدار شهیر پرسید : آقای نخست وزیر، شما به داشتن سیاستی سنجیده و منحصر بیش از بقیه سیاستمداران مشهور شده اید؛ به نظر خودتان آیا در این دنیا کسی از شما سیاستمدارتر هست؟
چرچیل با صراحت و بدون مکث پاسخ مثبت می دهد: بله البته! … ” محمد مصدق، نخست وزیر سابق ایران»!!! او در دادگاه لاهه (ماجرای آزادسازی صنعت نفت از چنگال سیتره انگلستان) حتی گریه هم کرد! این یک کار از من بر نمی آید!!
__________________
زمانی که پس از کودتای ننگین 28 مرداد، به حکم دربار شاهشاهی، بر خلاف قوانین جاری در بیدادگاه نظامی وقت بزرگ مرد تاریخ، دکتر محمد مصدق، نخست وزیر دولت ملی مردمی ایران، توسط سرتیپ حسین آزموده ( از سرسپردگان انگلیسی مزاج ) به عنوان دادستان نظامی کل کشو محاکمه میگردید ، دکتر مصدق به صلاحیت دادستان معترض گشت و اظهار داشت: در زمان غائله فارس ( شورش عشایر به تحریک دولت انگلیس ) بنده ایشان را به سمت دادستان نظامی فارس منسوب کردم ، ایشان طی یادداشتی اظهار ناتوانی و عدم صلاحیت احراز این پست را در پاسخ حکم من ارسال داشتند !!
متاسفانه من اکنون آن یادداشت را در اختیار ندارم ! چرا که از این بی لیاقتی معلوم الحال به شدت خشمگین شدم و آنرا پاره کردم !! اکنون چطور چنین بی لیاقتی ، صلاحیت احراز پست دادستان نظامی کل کشور و محاکمه نخست وزیر مملکت را پیدا کرده !؟
ایشان نه تنها به اعتراف خود جنین صلاحیتی ندارند، بلکه ایشان اصولا از صداقت در گفتار و کردار هم بی بهره اند!!
آزموده به شدت بر آشفت و این تهمت و جسارت را به شدت مجکوم و اظهارات دکتر مصدق در خصوص حکم وی و پاسخ خویش را انکار کرد.
در میان هیاهوی یک تنه سرتیپ و در مقابل هیات دادرسان؛ دکتر مصدق کاغذی را از میان مدارک خود خارج کرد و گفت:
آقا جان سرو صدا نکن ! دروغ هم نگو این دست خط شما اینجاست !!!
_________________________________
ما از هیتلر و ارتش عظیم آریایی او شکست نخوردیم! اما یک آریایی کچل ! تنها با یک خودنویس ما را شکست داد و از کشورش بیرون انداخت!!!
وینستون چرچیل

به بهانه کودتای ننگین 28 مرداد 1332 خورشیدی/زخم ماندکار و کاری بر پیکره روح و جان ملت ایران
منبع :دکتر محمد مصدق در محکمهٔ نظامی، سرهنگ جلیل بزرگ‌مهر، دو جلد، تهران، نشر تاریخ ایران، ۱۳۶۳، دوبار در سال‌های ۶۹ و ۷۸ در یک جلد توسط انتشارات “نیلوفر” نیز انتشار یافته‌است.
*********************************************************
برگه خوره کتاب(کتاب خوار)فیسبوک
کینه انگلیسی ها از دکتر فاطمی که منجر به اعدام این مرد بزرگ بعد از دستگیری شد.
سام فال(Sir Sam Falle) دبیر شرقی سفارت انگلیس در تهران در زمان کودتا می‌نویسد:
«… اعدام بی رحمانه، صرفنظر از غیر انسانی بودن آن، ممکن است در مورد مصدق عاقلانه نباشد ولی شاید برای فاطمی، اگر دستگیر شود، بهترین راه حل باشد. تا زمانی که اینگونه افراد زنده هستند و در ایران به سر می برند، همیشه خطر ضد کودتا وجود دارد، شدت عمل ضروری است…»
——————-
منبع: گزارش سام فال عضو سفارت انگلستان در بیروت به وزارت خارجه در سی سپتامبر ۱۹۵۳ برابر هشتم مهر ماه ۱۳۳۲ طبق سند شماره ۱۰۴۵۸۴/۰۳۷۱F
فاطمی 2
کینه شخص محمدرضا شاه از دکتر فاطمی که موجب شد برخلاف سایر یاران مصدق که به زندان و تبعید محکوم شدند این مرد بزرگ به اعدام محکوم شود. شایان ذکر است اشرف پهلوی (خواهر شاه) نیز تاکید زیادی بر اعدام دکتر فاطمی داشت.
کرمیت روزولت دراول شهریور پس از کودتا به ایران می رود و می گوید:
« پس از برگزاری تشریفات، شاه به من اشاره کرد و اولین عبارتی که با لحن رسمی ادا کرد این بود : «من تختم را مدیون خدا و ملتم و ارتشم و شما هستم» … و «روزولت» موضوع سرنوشت مصدق و دیگر رهبران جبهه ی ملی را عنوان می کند و از محمد رضا شاه می پرسد: « میل دارم بدانم در مورد مصدق، ریاحی و دیگران، که علیه شما توطئه کرده اند، چه فکری کرده اید؟» شاه می گوید: «در این مورد زیاد فکر کرده ام. مصدق محاکمه می شود. (در این موقع لب های شاه می لرزید) و به سه سال محکوم خواهد گشت … ریاحی نیز مجازات مشابهی دارد. ولی یک استثنا وجود دارد و آن، حسین فاطمی است. او هنوز دستگیر نشده ولی به زودی او را پیدا می کنند. فاطمی، بیش ازهمه ناسزاگویی کرد. هم او بود که توده ای ها را واداشت مجسمه های من و پدرم را سرنگون و خرد کنند. او، پس از دستگیری، اعدام خواهد شد.»
دکتر فاطمی 1
تصویر: دکتر فاطمی هنگام دستگیری در كنار تيمسارتیمور بختیار (نشسته)
———–
منبع: کرمیت روزولت ضد کودتا، ص ۲۰۱ ـ ۲۰۰

فاطمی3
دکتر فاطمی قبل از اعدام گفته بوده : ما سه سال در این کشور حکومت کردیم و یک نفر از مخالفان خود را نکشتیم برای آنکه ما نیامده بودیم برادرکشی کنیم ما برای آن قیام کردیم که ایران را متحد کرده و دست خارجی را از کشور کوتاه کرده و معتقد بودیم اگر در گذشته بعضی از هم وطنان ما در اثر فشار اجانب تحت نفوذ آنها قرار گرفته اند و منویات آنها را اجرا کرده اند، بعد از آنکه به نهضت استقلال نائل شدیم رویه سابق را ترک خواهند گفت ولی افسوس که عاقبت گرگ زاده گرگ شود.
دکتر مصدق بعد از مرگ وی چنین گفت:
«اگر ملی شدن نفت خدمت بزرگی است از آن کسی که اول این پیشنهاد را نمود باید سپاسگزاری کرد و آن کس شهید راه وطن دکتر حسین فاطمی است. در تمام مدت همکاری با این جانب حتی یک ترک اولی هم از آن بزرگوار دیده نشد.»
*********************************************************
میرمختار کریم‌پور شیرازی
امیرمختار کریم‌پور شیرازی. شاعر، روزنامه نگار و فعال سیاسی هوادار ملی شدن صنعت نفت ایران بود که پس از کودتای ۲۸ مرداد دستگیر و پس از مدتها شکنجه در زندان دژبان مرکز ارتش جان باخت.
در میان مخالفان حکومت شاه این خبر دهان به دهان نقل شد که: «به دستور اشرف، ابتدا کریمپور را با گلوله زدند و سپس پیکر نیمه‌جانش را آتش زدند و او را در میان شعله های آتش سوزاندند و بدین ترتیب، دست به انتقامجویی از نیش قلم یک روزنامه نگار زدند.»
محل دفن او روشن نیست و احتمال داده می‌شود که در گورستان مسگرآباد توسط ماموران دفن شده باشد.
———————————————————————
منبع: صدری طباطبائی، محمد: از سلسله گزارش‌های تحقیقی، اختصاصی مجله گزارش: پرونده سانسور مطبوعات را روق می‌زنیم روزنامه‌نگاران مقتول و شهید ایران کریمپور شیرازی روزنامه‌نگاری که در شعله‌های آتش سوزانده شد! (از صفحه ۳۴ تا ۳۷). در: مجله «گزارش»، شهریور ۱۳۷۲ – شماره ۳۱.
کریمپور شیرازی
تصویر سمت راست چهره سوخته شده امیرمختار کریم‌پور شیرازی.شاعر، روزنامه نگار و فعال سیاسی هوادار ملی شدن صنعت نفت را نشان می دهد که پس از کودتای 28 مرداد دستگیر و در زندان های شاه زیر شکنجه کشته شد. گفته می شود به دستور شخص اشرف پهلوی ابتدا وی را کشته و سپس جنازه وی را سوزاندند هنوز محل دفن پیکر پاک این مرد مشخص نیست.
( قابل توجه دوستانی که فکر می کنند گورهای جعلی و بی نام و نشان و دفن بی خبر و بدون اطلاع خانواده و … برای اولین بار بعد از انقلاب 57 ایجاد شده اند و قبل از انقلاب از این خبرها نبوده!)

*********************************************************
کاشانی
پس از موفقیت کودتای ۲۸ مرداد، سید ابوالقاسم کاشانی به شاه که به کشور و قدرت بازگشته بود به همراه مرجعیت زمان، آیت الله بروجردی تبریک گفت. پس از بازگشت شاه، آیت الله کاشانی در مصاحبه ای چنین میگوید:
«مصدق شاه را مجبور کرد که ایران را ترک نماید اما شاه با عزت و محبوبیت چند روز بعد بازگشت. ملت شاه را دوست دارد و رژیم جمهوری مناسب ایران نیست» همچنین نواب صفوی رهبر گروه فداییان اسلام نیز که در زمان کودتا در خارج از کشور بود طی یک مصاحبه در بغداد سقوط مصدق را به شاه تبریک گفت. رهبر فداییان در بازگشت از سفر خود در مورد کوتای ۲۸ مرداد بیانیه داده و چنین می گوید:
هوالعزيز – فرمان خدا بالاتر از هر فرمانى بوده اطاعتش واجب تر از اطاعت هر كسى است و هر كس عملا با احكام خدا مخالفت كند اطاعت او حرام و مخالفتش واجب است . من به همين دليل با دولت مصدق به شدت مخالف بوده و او در تمام حكومتش از ترس من و برادرانم در گوشه خانه متحصن بود و هر واسطه اى براى سازش با من مى فرستاد چون حاضر نبود كه تسليم حكم خدا شود مايوس مى شد، بزرگترين جنايت مصدق تقويت عمال شوروى در ايران بود و تنها روح ايمان و علاقه خلل ناپذير مردم اين سرزمين و افسران و سربازان پاكزاد و مسلمان ما به ناموس و ديانت بود كه به يارى خدا او و عمال رذل بيگانه را شكست داده و خواهد داد و به خداى محمد صلى الله عليه و آله قسم كه اگر دو روز ديگر حكومت مصدق باقيمانده و رجاله بازيهاى بيگانه پرستان ادامه پيدا مى كرد عقده هاى درونى مردم مسلمان ايران به هزاران برابر شديدتر از آن طور كه شد منفجر گرديده و رگهاى بدن فرد فرد عمال كوچك و بزرگ شوروى رذل را به دست و دندان خشمناكشان بيرون كشيده بنياد هستى يك يك آنها را بدون استثناء در شعله هاى سوزان غيرت خويش مى سوزاندند تا ياس كرملين نشينان از تسلط بر كمترين خشت مملكت ما هزاران برابر ياس كنونى گردد و گويا چون اكثر اين فريب خوردگان ، بدبخت و نادان و قابل هدايت بودند.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s