معکوس کردن روند پیری

برگه کیهان شگفت انگیز فیسبوک

آیا فکر می کنید که حتما باید پیر شویم و در پایان بمیریم؟ در پاسخ باید بگویم خیر! در سال های نه چندان دور روند پیری معکوس و یا متوقف می شود.

هر چیزی،از گل های درون باغچه گرفته تا کالبد ما و حتی خود گیتی محکوم به پژمردگی و مرگ است ولی گریزگاهی کوچک وجود دارد.
برای دهه ها بیشتر دانشمندان عقیده داشتند که طول عمر ثابت است و تغییرناپذیر،چیزی ورای داستان علم.در چند سال گذشته با توجه به نتایج شگفت انگیز ردیفی از آزمایش ها که انقلابی در این زمینه به پا کرد دیدگاه مذکور در هم شکسته شده است.پیری شناسی که زمانی زمینه ایی کسل کننده و پرت در علم به شمار می رفت،اکنون به یکی از داغ ترین زمینه ها در علم تبدیل شده است.
اکنون اسرار فراینده پیرشدگی در حال آشکار شدن است.با نگریستن به دنیای جانوران ،ما با انواع و اقسام طول عمرها روبرو هستیم.مثلا دی ان ای ما با نزدیک ترین خویشاوند ژنتیکی ما ،شامپانزه ها تنها به اندازه ی 1/5 درصد تفاوت دارد با این حال ما 50درصد بیشتر عمر می کنیم!چرا؟ شاید بتوانیم تعیین کنیم که چرا ما خیلی بیشتراز خویشاوند ژنتیکی مان عمر می کنیم!
این به نوبه ی خود نظریه ی وحدت یافته ی پیرشدگی را عرضه می کند.اکنون دانشمندان می دانند که پیرشدگی چیست.تجمع خطا ها در سطح ژنتیکی و یاخته ایی.این خطا ها می توانند به شیوه های گوناگون تجمع پیدا کنند مثلا متابولیسم به ایجاد رادیکال های آزاد و اکسایش می انجامد که به ساز و کار ظریف مولکولی یاخته های ما آسیب وارد می کند.
تجمع این خطا های ژنتیکی فرآورده ی جانبی قانون دوم ترمودینامیک است:انتروپی کل(یعنی آشوب)همواره افزایش میابد.به همین دلیل است که زنگ زدن،گندیدن،فروپاشیدن و غیره در زندگی وجود دارد.
ولی گریزگاه کوچکی هم در قانون دوم ترمودینامیک هست که می گوید انتروپی کل همواره افزایش میابد.این بدان معناست تا زمانی که انتروپی را در جای دیگر افزایش دهیم عملا می توانیم انتروپی را در جایی دیگر کاهش دهیم و پیرشدگی را برعکس کنیم.
به تازگی سر نخ های جالبی در مورد ژن ها و پیرشدگی بدست آمده است.نخست پژوهشگران نشان دادند که زادگیری نسل هایی از جانوران که بیشتر از معمول رشد می کنند امکان پذیر است.به ویژه در آزمایشگاه می شود یاخته های مخمر،کرم های نماتود و مگس های سرکه ایی پرورش داد که بیشتر از معمول عمر می کنند.
هنگامی که مایکل رز از دانشگاه کالیفرنیا اعلام کرد که توانسته طول عمر مگس سرکه را با زادگیری گزینشی تا 70 درصد بالا ببرد جهان علم در شگفتی فرو رفت.
اکنون دانشمندان تعدادی ژن(ایج1-ایج2-دف2به توان4) جداسازی کرده اند که فرآیند پیرشدگی در ارگانیسم های پایین تر را کنترل و تنظیم می کند.ولی این ژن ها در انسان نیز همتایانی دارد.
دانشمندان قادر خواهند بود تا میلیون ها ژنوم از دو گروه از آدم ها اسکن کنند،جوانان و سالمندان.با مقایسه ی این دو مجموعه می توان فهمید که در سطح ژنتیکی چه زمانی پیرشدگی رخ می دهد. در حال حاضر اسکن مقدماتی این ژن ها فعلا حدود شصت ژن را جدا کرده که گویی پیرشدگی در روی آن ها تمرکز دارد.
دانشمندان می دانند که دیرزیستی در برخی از خانواده ها وجود دارد.کسانی که زندگانی دراز دارند معمولا والدینی با عمر طولانی داشته اند.
چه بسا در آینده ایی نزدیک بررسی های کامپیوتری بتواند به دقت نشان دهد که پیرشدگی ابتدا در کجا رخ می دهد.در یک خودرو می دانیم که پیرشدگی عمدتا در موتور رخ می دهد،در جایی که بنزین اکسید می شود و می سوزد.
به همین ترتیب تحلیل ژنتیکی نشان داده که پیرشدگی در موتور یاخته ها میتوکندری یا نیروگاه یاخته متمرکز است.این مطلب به دانشمندان اجازه داده که دایره ی پژوهش روی ژن های پیری را محدودتر کنند و به دنبال شیوه هایی برای شتاب بخشیدن به تعمیر ژن درون میتوکندری باشند تا اثرات پیرشدگی را برعکس کنند.
به احتمال بسیار زیاد در بین سال های 2050 تا 2100 دانشمندان می توانند با شتاب بخشی به ساز و کار تعمیر یاخته ی اثرات پیرشدگی را برعکس کنند و بدین ترتیب عمر بیشتر یا حتی جاودانگی بدست آورد.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s