آموختن از فیس بوکیان

نوشته: چند نفر؛ ویرایش: یکنفر

یک علت اینکه این قدر به فیسبوک علاقه پیدا کردم اینه که با خواندن متن های بسیار اندیشمندانه برخی ایرانیان میهن دوست و روشنفکر متوجه کم و کاستی های خودم می شوم.
بی ربطتصویر به متن ربطی ندارد. نگردید، هر چی گشتم و فکر کردم دیدم ربطی ندارد.
یه پست داده، هفت هشت پاراگراف نوشته که چقدر ما ایرانی های خوب بودیم و ناز بودیم و شاد بودیم بعد عرب حمله کرد… و حالا ما طبق سنت و فرهنگ عربی، بجای هر کاری هر هفته می رویم به گورستان و فاتحه می دهیم و چقدر مرده پرستی، کار نادرستی است و چرا به زندگی و زندگان فکر نکنیم، چرا فقط بعد از فوت طرف، یادش می کنیم…چرا وقتی زنده بود از او تجلیل نکردیم، به او سر نزدیم در حالی که تنها بود… حالا چه فایده برویم سر گورش، سنگریزه بزنیم به سنگ قبر صداش بزنیم و برایش عربی بخوانیم… چرا کتاب هایش را نمی خوانیم …چرا اندیشه های والایش را بکار نمی بندیم…
واقعا» شرمنده می شم و می خوام مرده پرستی را کنار بذارم که در پست بعدی نوشته چرا ایرانیا برای گور این امامزاده در عراق اینقدر طلا و پول دادن ولی برای مزار این سردار بزرگ هیچی. چرا همه ش می رن عراق پولشان را آنجا خرج می کنند ولی نمی رن به این شهر نزدیک، سر قبر این قهرمان ملی خودمون گریه کنن!
دمکراسیکاریکاتور از برگه کاریکاتورها فیس بوک
سه چهارتا برگه با عناوین مختلف درست کرده و در آن مطالب یکسانی در باره بزرگمرد تاریخ ایران می نویسد و مدام از او بابت شجاعتش تعریف می کند بابت پایه گذاری دمکراسی در ایران، عمل به آزادی بیان و عدم برخورد با منتقدان و روزنامه هایی که بدترین دروغ ها را در موردش می گفتند و زشت ترین اتهامات را به او می زدند، پایمردی در احقاق حق … و انتقاد مکرر از سلطنت طلبانی که حاضر به پذیرش واقعیت ها نیستند و مدام تاریخ را برای مقاصدشان تحریف می کنند، بعد که یک مورد خطای ادمین برگه را،- در مورد واقعه ای تاریخی با استناد به چند مدرک از جمله سخنرانی همان قهرمانی که شیفته اش است،- متذکر می شوی فورا» مرااز صفحه اش «بن» می کند.
529706_408585532566526_589139797_n
شصت سال است که می گویند قیام ملی 28 مرداد، مادلین آلبرایت پوزش خواست، باز گفتند کودتای مصدق، سیا اسناد جدیدش را منتشر کرد، باز می گویند مثل مصر ارتش به پشتیبانی مردم…، تصاویر پری بلنده و شعبان بی مخ پیشاپیش عده ای چماق بدست و باز هم … تازه بر قدرتند نه در قدرت. پس اگر ملایان خیره سر در قدرت و متکی به پشتیبانی دوره ای خیل مردم می گویند اردو کشی خیابانی فتنه یا در انتخابات تقلب نبود و تدلیس بود، چه جای شگفتی است؟
«خوب هم شاه و هم مصدق اشتباهاتی داشتند.» البته یکی متکی به مردم و در جهت منافع ملی، دیگری متکی به بیگانه و در جهت منافع شخصی و خانوادگی!
«هر دو هم میهن دوست بودند. فقط مصدق تندروی کرد!» معنای میهن دوستی؟ ملی کردن نفت ایران؟ تاسیس کنسرسیومی هفت گانه تا انگلیس تنها تنها نخورد و همه شرکای و قدرت های بزرگ سهمی برابر سهم خود در قیام ملی داشته باشند. معنای تندروی؟… خوب دمکراسی یا بهره گیری از منابع زیر زمینی برای مردم ایران زود است… سلطنت طلبی در خون مردم ایران از دیرباز لانه کرده، همانطور که مردم ایران از قرن ها پیش علاقمند به پوشش (حجاب اسلامی) بوده اند…با این حساب حداقل 56 سال دیگر باید از فتنه، بشنویم و اینکه خانواده های جانباختگان ، شکنجه دیده ها، زندانیان سیاسی، اخراج شده ها از کار و پناهندگان به کشورهای دیگر باید توبه کنند…
یک زن معمولیتصویر از برگه یک زن معمولی فیسبوک
یک ریز به ملاها ناسزا می گوید و از طالبان و زن ستیزی آنها تصویر می گذارد…بعد می بینی که یا از روی محرومیت جنسی و یا از روی تربیت خانوادگی، کثیف ترین اوهام خود را در یک فضای عمومی (ولو مجازی) به تمام دختران ایرانی نسبت می دهد یعنی اگر واقعا» چنین دختری و چنین ماجرایی هم واقعیت داشته باشد آیا این حکایت همه یا بیشتر دختران ایرانی است که در روستاها وشهرستان ها مشغول کار پشت دار قالی یا در مزرعه و خانه هستند و به کمترین ظنی، قربانی عقب ماندگی فرهنگی والدین می شوند؟ یا بدتر، پس از مرگی وحشیانه از پی حمله ای وحشیانه تر آن هم توسط یکی از بستگان یا همسایگان مرد خود نظیر دایی و عمو و… با تهمتی که همان جنایتکار می زند و از آنجا که موضوع آبروی یک دختر مرده است با یک کلاغ چل کلاغ، در شهر کوچک و یا روستای محل بسرعت برق پخش می شود بدون آنکه کسی حتی نزدیکانش، دفاعی ازحیثیت او کند یا خواهان عقوبتی برای جنایتی شود که بر او رفته است. یعنی در حقش دو بار جنایت می شود: یک بار مرگ فیزیکی و یک بار مرگ حیثیتی. واقعا» ایراد کار کجاست؟ آیا ملایان بدون همدستی مردان یا حداقل بخش بزرگی از مردان می توانستند در این سی و چند سال، هر روز بیشتر از روز پیش حقی از زنان بگیرند یا ستم جدیدی بر آنان روا دارند؟ و آیا فقط مردان هستند که با زنان دشمنی می کنند یا بخش بزرگی از خود زنان هم در این کار خیر، زودتر و فعال تر از مردان خود، پا پیش می نهند؟
مصرکاریکاتور از برگه Caricatureفیسبوک
روحیه بالای این پدیده، واقعا خود پدید ه ای است.
: مردم مصر از بپا خیزی مردم ایران یاد گرفتند و به خیابان ها ریختند.
:مردم مصر از پرهیز از خشونت مردم ایران یاد گرفتند و خیلی با ارتش و یا مزدوران شترسوار درگیر نشدند.
:مبارک از اشتباه شاه ایران درس گرفت و به امریکا پناهنده نشد تا به او پشت کنند و به یک کشور درپیتی مثل مصر(!) تبعید شود.
:مردم مصر همان اشتباه مردم ایران را در سال 58 مرتکب شدند.
:مردم مصر از تجربه ایرانی ها یاد گرفتند و به مرسی فرصت یکه تازی بیشتر در نابودی نهادهای قانونی و مدنی را ندادند.
:ارتش مصر اشتباه ارتش ایران را نکرد و پیش از تصفیه و اعدام افسرانش توسط اخوان المسلمین اقدام کرد.
:روشنفکران مصر از تجربه روشنفکران ایران یاد گرفتند و از اخوان المسلمین حمایت نکردند مگر البرادعی.
:…
و ادامه تحلیل های سیاسی این پدیده بر مبنای رویدادهای ایران…

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s