خاورمیانه بزرگ یا پروژه برنارد لوییس( Bernard Lewis)

منبع: برگه آذربایجان تاج سر است فیسبوک؛
منبع اصلی: http://www.rozanehmagazine.com/NoveDec05/AZPartVI.html
پروژه برنارد لوییس
پروفسور برنارد لوییس خاورشناس انگلیسی و استاد بازنشسته پژوهش های خاورمیانه در دانشگاه پرینستون است که یکی از برجسته ترین استادها، پژوهشگران و کارشناسان در زمینه تاریخ خاورمیانه و پژوهشهای ترکی، ایرانی و عربی به شمار می رود. ولی شوربختانه نکته ناگوار این است که وی همه گنج دانش، آگاهی و کارآزمودگی های بسزای خود را در راستای ویرانگری و تباهی بکار گمارده است! رخنه اندیشه برنارد لوییس، به نام یک کارشناس اسلام شناس، در سیاست گزاری های چند دهه گذشته آمریکا بی اندازه است.
به باور جیکوب ویسبرگ، ستون نویس مجله نیوزویک، برنارد لوییس بسزا ترین کارآیی را در آرمان یورش آمریکا به عراق داشته است. واژگانی مانند بنیادگرایی اسلامی یا نبرد تمدنها هم از نوآوری های لوییس است. گفته می شود سامویل هانتینگتون، استاد پیشین علوم سیاسی در دانشگاه هاروارد، انگاره نبرد تمدنها را با بازتابی از اندیشه لوییس در میان نهاد. لوییس همچنین به نام اندیشمند برنامه ریزی تجزیه ایران و دیگر کشورهای خاورمیانه هم شناخته شده. طرح تجزیه خاورمیانه یا (پس از آن) خاورمیانه بزرگ که با نام پروژه برنارد لوییس نامدار است، نخستین بار در نشست بیلدربرگ در سال ۱۹۷۹ در میان نهاده شد، بر پایه این برنامه، ایران باید به شش یا هفت تکه بخش شود؛ این انگاره پیشاپیش در عراق بکار بسته شده و هم اکنون به جای یک عراق، در نهان سه عراق هستی دارد. به باور دیک چینی، معاون رییس جمهور پیشین آمریکا، در سده نوین، دانشمندان، قانونگزاران، دیپلمات ها و رسانه ها دنباله رو و وامدار خرد و دانایی لوییس خواهند بود.

برنارد لوییس را به نام پدر تجزیه ایران می شناسند
پروفسور لوییس برای نخستین بار پروژه خود را در نشست بیلدربرگ در بادن، اتریش، در آوریل ۲۷-۲۹، سال ۱۹۷۹، پرده برداری کرد. رابرت ارینجر، ژورنالیست آمریکایی، گزارش کمیاب و ژرفی را در باره همایش بیلدربرگ و همچنین کمیسیون سه گانه و دیگر گروه های قدرت پنهان، در جهان غرب، فراهم کرده است (تنها عکس موجود از یک کنفرانس بیلدربرگ – ۱۹۵۴: http://www.theforbiddenknowledge.com/hardtruth/1stmeet.gif). لوییس در این همایش به گونه رسمی، پیشنهاد تکه تکه و بالکانیزه شدن ایران را در راستای مرزهای اقلیمی، قومی و گویشی، در میان گذاشت، به ویژه جدایی بخش هایی از ایران مانند اعراب خوزستان (پروژه الاحواز)، بلوچها (پروژه پختونیستان)، کردها (پروژه کردستان بزرگ) و آذربایجانی ها (پیشنهاد آذربایجان بزرگ).
دریفوس و لومارک (در کتاب در اسارت خمینی ، ۱۹۸۰، پ.۱۵۷، ص ۱۵۷) چکیده ای بسیار فشرده از روش این برنامه ریزی ها بیان می کند:
«به گفته لوییس، بریتانیا باید درگیری ها و آشوب های جدایی خواهانه را در منطقه، برای استقلال قومی اقلیت ها، برانگیخته، نیرو بخشد، برای نمونه قوم هایی مانند دروزی لبنان، بلوچ / ترک آذربایجان… در ایران، سوریه علوی، قبطی اتیوپی، فرقه های عرفانی سودان، قبایل عرب و …که آرمان آن در هم شکستن خاور میانه به موزاییک کشورک های کوچک، نوپا و ضعیفی است که همواره در رقابت و تضعیف یکدیگر و حاکمیت های کنونی منطقه (جمهوری و پادشاهی) باشند… و برافروختن آتش زنجیره ای از آشوب های های تجزیه طلبانه از سوی کردهای ایران، آذری ها، بلوچ ها، و اعراب و…که این جنبش های استقلال طلبانه، به نوبه خود، سودای تهدیدهای شومی را برای ترکیه، عراق، پاکستان و دیگر کشورهای همسایه بهمراه خواهد داشت.»
رابرت دریفوس ارزیابی شگفت آور، بی پرده و هوشیارانه ای از پروژه آذربایجان بزرگ ارائه کرده است. او ارزیابی گسترده ای بدست میدهد که چگونه سازمان های اطلاعاتی و نظامی ترکیه، ایالات متحده آمریکا و اسرائیل، پایگاه ها و شبکه هایی را در شمال عراق، شرق ترکیه و جمهوری آذربایجان (بویژه نخجوان) برپا کرده اند، که به پخش تبلیغات نفرت انگیزانه و ضد ایرانی در آذربایجان می پردازند. در واقع یکی از ایستگاه های رادیویی جدایی خواه یا تجزیه طلب ضد ایرانی که بدست دستگاه های اطلاعاتی کشورهای غربی تامین مالی و راه اندازی شده، صدای «آذربایجان جنوبی» (VOSA) است!!!!
زد و بند میان VOSA و ایستگاه رادیویی راشت بت (Rashet Bet) اسرائیل برای نخستین بار از سوی نیک گریس (خبرنگار مستقل) گزارش شده است.این گزارش در رادیو مخفی اینتل وب سایت در دسترس است.

1 پاسخ به “خاورمیانه بزرگ یا پروژه برنارد لوییس( Bernard Lewis)

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s