ایران، تنها کشوری در دنیا که سنگسار در آن قانونی است و اجرا می شود.

http://www.policymic.com/articles/68431/women-around-the-world-are-being-stoned-to-death-do-you-know-the-facts
stoning1
در ژولای 2011 در پاکستان، عارفه بی بی ، مادر دو کودک درسنگسار کشته شد. تنها جرم او داشتن یک تلفن همراه بود. در پاسخ به سنگسار بی بی و سایر زنانی چون او جنبشی پی ریزی شد. بیش از ده هزار نفر برگه ای امضا کردند که درخواست ریشه کنی این مجازات غیرانسانی را از سازمان ملل داشت. همانطور که سرنوشت عارفه نشان می دهد سنگسارهمچون سال های دور رایج است. درک اینکه چرا و چگونه این عمل ضدبشری هنوز انجام می شود برای مهار آن ضروری است. برای پاسخ به پرسش های همگان درباره ی سنگسار و چگونگی تلاش برای ریشه کنی آن، باید به زندگی زنان تحت قوانین اسلامی پرداخت.

1. سنگسار چیست؟ سنگسار (که رجم هم نامیده می شود) شکلی از اعدام است. در این شیوه گروهی به سوی یک شخص آنقدر سنگ پرت می کنند تا بمیرد…
2. سنگسار هنوز روی می دهد؟ در پانزده کشور سنگسار اجرا می شود یا یک مجازات قانونی به شمارمی آید، حتی اگر در مواردی عملا»به اجرا در نیاید.
در ایران، موریتانی، نیجریه(در یک سوم ایالات این کشور)،پاکستان، قطر، عربستان سعودی، سومالی، سودان، امارات متحده عربی و یمن، سنگسار یک مجازات قانونی است. با این همه،از بین همه ی این کشورها فقط در ایران، پاکستان و سومالی سنگسار واقعا» انجام می شود، البته در پاکستان تمامی موارد سنگسار، خارج از سامانه ی رسمی قضایی روی داده است.
در مقایسه، سه کشور از پنج کشور باقیمانده(افغانستان، عراق و مالی) از مجازات سنگسار در قانون ملی خود چشم پوشی نکرده اند ولی احکام و مجازات سنگسار توسط افراد غیردولتی انجام می شود. در منطقه ی آچه اندونزی و مالزی، سنگسار از لحاظ مذهبی ضمانت اجرایی دارد ولی در قوانین ملی ممنوع شده است.
3. چه کسی به مرگ با سنگسار محکوم می شود و چرا؟
سنگسار مجازات زنا یا بی وفایی در زناشویی است. این شیوه ای برای کنترل تمایلات جنسی و بدن مردان و زنان است، اما بیشتر زنان هستند که اغلب قربانی می شوند. موضوع سنگسار را باید در بحثی بزرگتر درباره تبعیض جنسی، آزادی های پایه ی زنان و خشونت علیه زنان که با عرف و فرهنگ بومی توجیه می شود، دنبال کرد. به بیان ساده تر، زنان بیشتر از مردان احتمال دارد برای زنا گناهکار شناخته شوند زیرا تفسیرهای مسلط از قوانین اسلامی، قوانین وضعیت فردی، فقر و بی سوادی میان زنان احتمال محکومیت آنها را بال امی برد حالا چه در دادگاه قانونی چه در جامعه ی محلی.
4. می توانید مثالی بزنید.
برای مثال،مورد عایشه را در نظر بگیرید. در 2008 عایشه ابراهیم دوهوولو(Aisha Ibrahim Duhulow)یک دختر سیزده ساله ی سومالیایی تا گردن در خاک دفن و توسط پنجاه مرد در جلوی هزار نفر از مردم در استادیومی در سومالی شمالی سنگسار شد. عفو بین الملل گزارش داد که پدرش گفته سه مرد به دخترش تجاوز کرده بودند اما دخترش وقتی به شبه نظامیان الشباب که شهر را در کنترل خود داشتند از این مردان بدلیل تجاوزشکایت برد به سنگسار به دلیل زنا محکوم شد.
5. بنابراین، سنگسار از لحاظ دینی و مذهبی تایید می شود؟
گر چه اسلام و قوانین اسلامی اغلب برای توجیه استفاده از سنگسار بعنوان مجازاتی برای رابطه جنسی بدون ازدواج بکار می روند ولی در واقع هیچ مرجعی برای سنگسار در قرآن (کتاب دینی مسلمانان) وجود ندارد. برای مثال، آیت الله یوسف صانعی، یک ملای شیعه بسیار برجسته در ایران فتوایی (یک حکم مذهبی) علیه انجام سنگسار داده است. بعلاوه، بسیاری از ملایان و محققان دینی برجسته به صراحت با سنگسار مخالفت کرده و آن را از لحاظ اسلامی غیرقابل توجیه دانسته اند.
6. جامعه بین المللی چگونه با مجازات سنگسار برخورد می کند؟
گر چه در جامعه بین المللی در مورد اینکه سنگسار، ناقض پیمان های سازمان ملل و قوانین بین المللی حقوق بشر(شامل حق بنیادی برای شکنجه نشدن)است توافق همگانی وجود دارد هیچ تعهد الزام آور و قانونی درسطح بین المللی در رابطه با سنگسار وجود ندارد.
7. پس سنگسار یک مجازات وحشیانه است که عمیقا» حقوق بشر را نقض می کند ولی هنوز بکار می رود و هیچ قانون بین المللی که آن را محکوم سازد وجود ندارد. آری. دقیقا» درست است.
8. در این باره هیچ اطلاعی نداشتم. چه کاری می توانم برای آن انجام دهم؟
به جنبش بپیوندید. از سال 2006 مردان و زنانی در سرتاسر جهان برای پایان بخشیدن به سنگسار فعالیت می کنند. با مطرح کردن این موضوع، ما فرصتی واقعی برای اعمال تغییرات قانونی جهت پایان بخشیدن به آن را خواهیم داشت.
سازمان زنانی که تحت قوانین اسلامی زندگی می کنند امضای مخالفان سنگسار را گردآوری می کند تا از دبیرکل سازمان ملل بان کی مون و کمیسر عالی حقوق بشر بخواهد سنگسار را،- به عنوان یکی از وحشیانه ترین اشکال خشونت علیه زنان_ تقبیح کنند. اگر سازمان ملل چنین اظهار کند، می تواند به معنای آغازی برای تغییرات در حقوق ذاتی باشد. آیا شما این دادخواست را امضا می کنید تا بان کی مون ناگزیر به اقدام جهت پایان بخشیدن به سنگسار شود؟
9. اطلاعات بیشتر را کجا پیدا کنم؟
اگر مایلید در این باره بیشتر بدانید می توانید به گزارش زیر در مورد سنگسار (شامل نقشه){1} مراجعه کنید که شامل جزییات بیشتری درباره نکات مطرح شده در این متن است، یک تحلیل مقایسه ای از موارد ایرانی و نیجری{2} و یک مقاله ی عالی {3} که به چرایی اهمیت موضوع سنگسار در دنیای امروز می پردازد.
زنانی که تحت قوانین اسلامی زندگی می کنند نام یک شبکه همبستگی بین المللی است که اطلاعات، پشتیبانی و یک فضای بحث همگانی برای زنانی است که زندگی شان تحت قوانین و سنت هایی که ادعا می شود از اسلام استنتاج شده،شکل می گیرد، مشروط و محدود می شود. در بیست سال گذشت شبکه ی ما در بیش از 70 کشور دنیا گسترش یافته است.
stoning2
{1}http://www.wluml.org/sites/wluml.org/files/Mapping%20Stoning%20in%20Muslim%20Contexts_Final.pdf
{2}http://www.wluml.org/sites/wluml.org/files/SKSW%20Policy%20Briefing%20Series%201_Stoning%20is%20not%20our%20Culture_Terman%20&%20Fijabi.pdf
{3}http://www.opendemocracy.net/5050/rochelle-terman/who-should-care-about-stoning

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s