ادعای واگذاری دو جزیره تنب بزرگ و تنب کوچک به امارات

http://www.defensenews.com/article/20140115/DEFREG04/301150034/Source-UAE-Iran-Reach-Accord-Disputed-Hormuz-Islands
10299058_692683354106583_7443352283507007912_n
برطبق اظهارات یک مقام بلند پایه اماراتی، امارات متحده عربی و یاران به توافقی بر سر سه جزیره مورد مناقشه در تنگه ی هرمز دست یافتند.
مطابق این منبع، در شش ماه گذشته مقامات اماراتی و یرانی در مذاکرات محرمان های با کمک عمان شرکت داشتند.این منبع اظهار می کند که در مورد تنب بزرگ و تنب کوچک توافقنامه نهایی شده است در حالی که مذاکره بر سر جزیره سوم ابوموسی ادامه دارد. ایران حقوق بستر آب را در پیرامون این سه جزیره را حفظ می کند در حالی که امارات حاکمیت خود را بر سرزمین اعمال می دارد. عمان نیز مکانی استراتژیک در کوه راسموندم(Ras Musandam)که مشرف بر کل خلیج[فارس] که استرتژیک ترین مکان در کل خلیج [فارس] است به ایران واگذار می نماید. در برابر آن، دوسال دیگر که خط لوله ساخته شود عمان نفت و گاز رایگان از ایران دریافت می کند.
این منبع اضافه می کند که نقش عمان در بخش بعدی اهمیت دارد.
عمان برای معامله بین ایران و امریکا چراغ سبز را نشان دادکه سطح تهدید در منطقه را کاهش داده و به این ترتیب نفوذ عربستان سعودی را در آینده متعادل خواهد ساخت.
این منبع می گوید که این توافقنامه در 24 دسامبر گذشته، در زمان بازدید شیخ محمد بن زیاد آل نهیان، ولیعهد ابو ظبی و جانشین فرمانده عالی نیروهای مسلح امارات متحده عربی با سلطان قابوس در عمان نهایی شده است….
سال پیش فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یک پایگاه دریایی در ابو موسی افتتاح کرد. این منبع می گوید که ارتش ایران در ابو موسی از حالا شروع به عقب نشینی کرده است. «آنها در حال نابودسازی سنگر ها و پناهگاه های جزیره هستند.»
پیش از این هم یک افسر ارشد ارتش امریکا در دسامبر گفته بود که ایران یک اسکادران از جنگنده های Su-25 را از ابو موسی فراخوانده اند.
پس از اعلام توافق موقت پنج بعلاوه یک ، وزیر خارجه امارات شیخ عبدالله بن زباد برای مذاکره بر سر این جزایر از تهران بازدید کرد. وزیرخارجه ایران جواد ظریف هفته بعد به امارا متحده رفت تا با رییس جمهور شیخ خلیفه بن زیاد آل نهیان و سایر مقامات ارشد برای تحکیم این توافقنامه ملاقات نماید. این منبع می گوید که هراس از واکنش شدید نسبت به این توافقنامه در ایران وجود دارد.
تحلیلگر ارشد ایرانی در گروه بحران بین المللی ، علی واعظی می گوید او نسبت به این اخبار مشکوک است…

با توجه به اهمیت موضوع،هم میهنان می توانند با پیگیری درستی یا نادرستی این ادعا، به شفافیت وضعیت کمک کنند.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s