باز هم بازی روسیه با کارت ایران!

Aug. 8, 2014؛ Yulia Yuzik / Moscow؛ Iran Gives Russia Its Best Chance to Hit Back Against Western Sanctions
http://time.com/3091410/iran-gives-russia-its-best-chance-to-hit-back-against-western-sanctions/?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+time%2Ftopstories+TIME%3A+Top+Stories

ایران به روسیه بهترین شانس را برای تلافی تحریم هیا غرب را می دهد؛ یولیا یوزیک، مسکو ؛8 اگوست 2014؛ 17 مرداد 1393
aliHozash1
توافق نفتی جدید بین مسکو و تهران بخشی از تلاش تلافی جویانه پوتین علیه امریکا و متحدانش است.
اواخر آوریل، زمانی که نخستین دور تحریم های غربی علیه روسیه به اجرا در آمد، ولادیمیر پوتین به امریکاو اروپااخطار داد که او اجازه نمی دهد تهاجم علیه روسیه بدون مجازات بماند. رییس جمهور روسیه اعلام کرد «دولت روسیه از پیش برخی گام های تلافی جویانه را در نظر گرفته است» و اگر غرب به تحریم علیه روسیه بر سر بحران اوکراین ادامه دهد»باید در باره تلافی فکر کند». او بلوف نمی زد. این هفته روسیه به کشاورزان و بازرگانان غربی و همینطور به کوشش های دیپلماتیک غربی در ایران حمله کرد، به عنوان بخشی از پاتکی که ناظران غربی وقوعش را پیش بینی نمی کردندف حداقل نه به یکباره.
شاید حیرت آورترین (و متناقض ترین) بخش این تلافی ، فرمانی بود که پوتین روز چهارشنبه برای ممنوعیت واردات مواد خوراکی از کشورهایی داد که روسیه را تحریم کرده اند. این فهرست ممنوعه که دولت روز بعد منتشر ساخت شامل اقلام بسیاری است که طبقه متوسط روسیه به آن عادت کرده است گوشت، ماهی، میوه ها، و فراورده های لبنیاتی با کیفیت بالا از امریکا، اروپا، کانادا، استرالیا و نروژ که به میلیاردها دلار در سال در بازار واردات غذایی روسیه بالغ می شود. یک ژست تحقیرکننده بیشتر، اعلانی است که روز پنجشنبه که بظاهر بصورت تصادفی همزمان با ممنوعیت موادغذایی است. روسیه با اجازه اقامت سه ساله به ادوارد اسنودن، افشاگر امریکایی، امریکا را به مبارزه طلبید که امیدهای امریکا را برای به محاکمه کشاندن اسنودن جهت افشای اسرار اطلاعاتی امریکا تیره ساخت.
اما گویاترین بخش تلافی، و مشکل سازترین برای غرب، توافق نفتی روسیه با ایران است. این توافق که در5 اگوست طی مراسمی در مسکو امضا شد به ایران اجازه می دهد نفت خام خود را به روسیه فروخته و از تجهیزات حفاری و سایر فناوری های روسی بهره گیرد، که به جمهوری اسلامی روشی بالقوه برای دور زدن تحریم های فلج کننده غرب می دهد. بدین ترتیب سالها دیپلماسی غربی که توقف برنامه اتمی ایران را با منزوی ساختن اقتصاد این کشور تعقیب می کرد می تواند توسط یکی از کشورهایی به خطر افتد که خود تاکنون ابزار اجرایی این تحریم ها بود .
از سال 2006، روسیه یکی از شش کشوری بود که همراه با امریکا، بریتانیا، چین،فرانسه و آلمان که در گروه به اصطلاح 5+1 برای پیشگیری از غنی سازی ایران، به اندازه ای که برای توسعه یک بمب اتمی کافی باشد،- تلاش می کرد. توافقی که بنظر می رسید زمانی که ایران دور دیگری از گفتگوهارا در وین با 5+1 برگزار کرد حصولش در این تابستان نزدیک بود. اما در 20ژولای که آخرین مهلت برای یک توافق جدید نزدیک بود، امریکا بر محدودیت غنی سازی ایران اصرار نمود که رژیم ایران آن را غیرقابل قبول دانست. پس این گفتگوها متوقف ماند و مهلت جدیدی برای به نتیجه رساندن آن در نوامبر تعیین شد.
به گفته یک مقام ایرانی که با تایم بشرط ناشناس ماندن گفتگو کرده است،این تاخیر در مذاکرات به برگشتن نگاه ایران به سوی مسکو کمک کرد. این منبع می گوید که رهبر ایران، آیت الله خامنه ای که با دیدن تاکتیک های وقت کشی غربیان در مذاکرات 5+1 خشمگین و ناامید شد به دولت ایران دستور داد که با روسیه در مورد قرارداد نفت در برابر کالا وارد مذاکره شود. «گرچه آیت الله اغلب در جریان سیاسی مداخله نمی کند، شخصا برمعامله با روسیه نظارت می کند زیرا غرب مذاکرات را کش می دهد و تقاضاهای غیر معقلانه در برنامه اتمی می کند.»
رجب سفروف، رییس مرکز بخش مطالعات ایران معاصر در روسیه که به دولت برای خط مشی در برابر ایران مشاوره می دهد،- می گوید این در حالی بود که پیشنهاد نفت در برابر کالای روسیه برای ماه ها روی میز مذاکره باقی مانده بود. این پیشنهاد بخشی از تلاش های روسیه برای تقویت متحدان در برابر رقبای غربی بویژه چین، ونزوئلا، کره شمالی، کوبا و اخیرا ایران در واکنش به تحریم هااست. سفروف می گوید»پیشنهاد ما همین طور مثل وزنه مرده ای افتاد بود تا 20ژولای که وضعیت تغییر کرد و فرصت های کنحصر بفردی برای روسیه پیش آمد. »
درنگ ایران بر سر این معامله قابل درک است؛ روسیه پیش از این از توافق نامه هایش با ایران سرباز زده. تحت فشار امریکا و اروپا در 2010، روسیه از قراردادی در باره سیستم موشکی پیشرفته زمین به هوایی بنام اس سیصد که به ایران فروخته بود کنار کشید. این خیانت در ایران بخوبی در یادها مانده است بهمین دلیل رهبران ایرات زمینه هایی واقعی برای احتیاط در باره قرارداد نفت در برابر کالا دارند. بهشتی پور، یک کارشناس سیاست خارجی مقیم تهران-، می گوید جدا از اینکه ایران ناگزیر است که نفت خود را زیر بهای بازار بفروشد، این امر وزن روسیه را در بازار جهانی انرژی بالا می برد، نتیجه ای که ایرانیان ترجیح می دهند از آن پرهیز کنند. او به تایم می گوید»روسیه خط مشی انحصار گرایی را پیش گرفته و می خواهد نقشی منحصربفرد در انتقال انرژی دنیا را داشته باشد و پس در بازار انرژی، ایران و روسیه نه متحد بلکه رقیب هم هستند.»
حالا تحریم های غربی به آنها کمک می کند که بر این اختلاف خود فائق شوند. گرچه معامله نفت در برابر کالا هنوز به گونه ای آزمایشی بصورت «یک تفاهم نامه» دور از دسترس اعلام شده تا یک توافقنامه با جزییات، این امر به تقویت ایران در دور بعدی مذاکرات خود با 5+1 منجر شده است. کلیف کوپچان، یک تحلیلگر در گروه مشورتی اروسیا در نیویورک می گوید «این به ایران یک شتاب و اطمینانی برای اتخاذ موقعیتی سخت تر در مذاکرات می دهد، تندرویان حالا یک بحث پذیرفتنی تر دارند که اگر مذاکرات شکست بخورد ایران می تواند خود را حفظ کند.»
دیوید کهن، معاون اطلاعات تروریسم و مالی وزیر خزانه داری می گوید این دورنما «برخی نگرانی های بسیار جدی» را در واشنگتن برانگیخته است. «من تصور می کنم که بر گفتگوهای 5+1 تاثیر داردولی نمی توانم پیش بینی کنم تاثیر آن چه خواهد بود. مادر این مورد به روس هادر بالاترین سطح بسیار روشن گفتیم که آنهانباید در چنین معامله ای قدم به جلو بگذارند.»
مقاومت امریکا در برابر این معامله همیشه بصورت اخطار است: هر شرکت نفتی روسی که تحریم ها در مورد صادرات نفتی ایران را نقض کند می تواند هدف تحریم امریکا قرار گیرد. اما اثرات این تاکتیک روزبروز کمتر می شود. با منزوی ساختن کشوری به بزرگی روسیه، غرب زمینه رابرای اتحاد کشورهای مخالف امریکا ایجاد کرده است. این باشگاه از کشورها می توانند بیاموزند از طریق پشتیبانی و دادو ستد دوجانبه برانزوایشان توسط غرب غلبه کنند و نفوذ آنها در اقتصاد و ذخایر انرژی دنیامی تواند سرانجام به دردسر برای غرب بیانجامد.
آنگاه تحریم های بیشتر به سلاح اصلی غرب در مبارزه با چنین اتحادی تبدیل خواهد شد. اما همان گونه که ممنوعیت مواد خوراکی روسیه نشان داد، کرملین آماده است تا از اقدامات این چنینی با منزوی ساختن خود و شهروندانش برای تضعیف تاثیر تحریم های بیشتر غرب پیشگیری کند. همچنین پتانسیل پوتین برای تلافی در برابر غرب کم نیست. او می تواند برای مثال معامله فروش موشک های اس سیصد به ایران را زنده سازد؛ به این ترتیب به جمهوری اسلامی دستی قوی تر در مذاکرات هسته ای بدهد. بعنوان آخرین چاره برای توقف برنامه هسته ای ایران؛ اسراییل مدتهاست تهدید به حمله هوایی علیه تاسیسات غنی سازی ایران کرده است. اما اگر ایران دارای موشک های اس سیصد برای سرنگونی هواپیماهای اسراییلی باشد خطر چنین حمله ای بسیار بالا می رود.
با وجود این، جوانه اتحاد روسیه با ایران یک نقطه ضعف اساسی دارد و آن خود 5+1 است. گر چه شانس موفقیت آن بعد از پایان مهلت ژولای بنظر تیره و تار می رسد، مذاکره کنندگان امید دارند تا نوامبر به توافقی برسند که تحریم هاعلیه ایران رادر برابر محدود سازی برنامه اتمی خود بردارد. این امر میزان انزوای ایران در بازارهای انرژی جهان را کاهش می دهد و با تعمیم آن، علاقه ایران به معامله با روسیه بر سر نفت در برابر کالا را کم می کند. رستم سیموف، یک بازرگان در زمینه انرژی مقیم ژنو و تحلیلگر بازار می گوید» قدرت حاکمه ایران علاقه ای اساسی نه فقط در همکاری با چین، روسیه یا ترکیه تحت برخی برنامه های پیجیده بلکه معامله مستقیم و قانونی با غرب دارد به روشی که منافع طرفین تامین شود.»
در حالی که توافقنامه با روسیه در مورد نفت در برابر کالا به ایران یک مسیر انحرافی برای دور زدن تحریم های غربی می دهد، این معامله پتانسیل قفل منابع وسیع انرژی ایران را بطور کامل باز نمی کند.بهمین دلیل ایرانیان نیازمند برداشتن تحریم های غرب در مذاکرات 5+1 هستند که به ایران اجاز دهد نفت و گاز خود را بطور مستقیم به اروپا و دورتر از آن بفروشند. این یک ضربه اساسی به حاکمیت روسیه در بازار انرژی روسیه خواهد بود. میخاییل کورچمکین، مدیر تجزیه و تحلیل گاز اروپای شرقی، یک سازمان مشاوره در زمینه انرژی که در امریکاست تخمین می زند که اگر ایران اجزاه داشته باشد که در خطوط لوله و صادرات آزادانه به غرب سرمایه گذاری کند می تواند در یک دهه جای روسیه را بعنوان تامین کننده اصلی گاز اروپا را بگیرد.

با توجه به روند تحریم های غربی، روسیه می توانددر مسیر جانشینی ایران بعنوان رانده شده از بازار انرژی جهان قرار گیرد. این دورنمایی است که پوتین سدت به هر کاری می زند تا از آن پیشگیری کند که می تواند شامل خرابکاری در تلاش های دیپلماسی ایران با غرب باشد. بنابراین در حالی که ممنوعیت مواد غذایی به صادرکنندگان غربی خسارت می زند، مذاکرات اتمی ایرانیان احتمالا صحنه اصلی تلافی جویی پوتین باقی می ماندو حداقل هم اکنون که بنظر می رسد ایت الله را همراه خود دارد.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s