نظریه ی جدید: برهمکنش جهان های موازی با یکدیگر و تاثیر آنها بر جهان ما – لیزا وینتر

http://www.iflscience.com/physics/physicist-predicts-parallel-universes-overlap-and-interact
New Theory Suggests Parallel Universes Interact With And Affect Our Own Universe ; November 4, 2014 ; by Lisa Winter
parallel universe wiseman
فرضیه ی جهان های موازی اغلب در داستان های علمی تخیلی به تصویر کشیده می شود بدون آنکه هیچ مستند و مدرکی ارائه شود که آنها واقعا وجود دارند. هاوارد وایزمن (Howard Wiseman) از دانشگاه گریفیث(Griffith) در استرالیا گروهی را رهبری می کند که به نظریه ی کوانتومی معتقدند که اجازه می دهد چندین نسخه از جهان ما وجود داشته باشد که همپوشانی و حتی در سطح کوانتومی با یکدیگر برهمکنش(interaction) دارند.مایکل هال(Michael Hall) مولف اصلی این مقاله است که در نشریه بازنگری فیزیکی چاپ شده است.
مطالعه ی نکات دقیق نظریه کوانتوم می تواند گول زننده باشد زیرا چیزها رفتاری برخلاف آنچه که از ماده عادی انتظار می رود دارند. تصور می شود که وضعیت های کوانتومی یک سامانه بطور همزمان در تمامی پیکربندی های ممکن وجود داشته باشند تا اینکه یک مشاهده گر آن را به اتخاذ یک وضعیت از بین آنها وادار سازد.
در نیمه ی قرن بیستم، نظریه ی «جهان های چندگانه»، نخست بصورت چندین نسخه از یک هستی تصور می شد که از یکدیگر بصورت موجودیت های متمایز در مکان هایی جدا از هم منشعب شده اند، بدون هیچ برهمکنشی. این نظریه ی جدید مطرح می کند که همه ی این جهان های چندگانه ی بی نهایت با یکدیگر همپوشانی دارند و همزمان منطقه ی یکسانی از زمان و فضا را اشغال می کنند، درست مثل وضعیت کوانتومی.
بنابراین درباره ی تمامی موارد ممکن اندیشیده شده- در برخی جهان ها، سیارکی که دایناسورها را کشت با زمین برخورد نکرده است. در سایر جهان ها، استرالیا مستعمره ی پرتغالی ها شد. وایزمن در یک بیانیه مطبوعاتی می گوید:» اما منتقدان واقعیت این جهان های دیگر را به پرسش می گیرند، چون آنها در جهان ما نفوذی ندارند. در این باره، رویکرد «جهان های برهمکنش کننده ی چندگانه» کاملا متفاوت است، همان گونه که از نامش برمی آید.»
با این تفسیر جدید، برخی دنیا ها در جهان های موازی تقریبا مشابه هستند. در برخی دیگر، «اثر پروانه ای» مسوول پیامدهای کاملا متفاوت است. هر جهان به گونه ای یکسان واقعی است؛این گونه نیست که یک جهان حقیقت داشته باشد در حالی که سایر جهان ها رونوشت هایی عجیب و وهمی یا کمتر از آن جهان باشند. وایزمن همچنین معتقد است که نیروهای کوانتومی مسوول انگیزش این موجودیت اشتراکی، مسوول برهمکنش های کوانتومی بین این دنیاها هم هستند. مشابهت بین دنیاها از طریق برهمکنش نیروهای کوانتومی، بر پیامد هر دنیا تاثیر می گذارد و آن را کمی نامتشابه می کند. گرچه این نظریه اظهار می دارد که دنیاها در سطح کوانتومی ونه در مقیاسی بزرگتر با یکدیگر برهمکنش دارند ، وایزمن معتقد است که این نظریه مانعی برای این امکان نیست.
وایزمن ادامه می دهد «زیبایی رویکرد ما در این است که اگر تنها یک دنیا باشد نظریه ی ما به مکانیک نیوتونی تقلیل می یابد در حالی که اگر تعداد بیشماری از دنیاها باشد این نظریه مکانیک کوانومی را بازتولید می کند. در این میان، این نظریه چیز جدیدی را پیش بینی می کند که نه در نظریه ی نیوتونی است و نه در نظریه ی کوانتومی. همچنین ما معتقدیم که با بدست دادن تصویر ذهنی جدید از اثرات کوانتومی ، طراحی آزمایش های تجربی برای آزمون و بکارگیری پدیده ی کوانتومی مفید خواهد بود.»
پاسخ جامعه فیزیکدانان متنوع بوده است. لوبوس متل(Luboš Motl) مقاله ی وایزمن را «یک اقدام متهورانه نومیدکننده و اتلاف وقت » توصیف نموده است. از سویی دیگر چارلز سبنس(Charles Sebens) از دانشگاه میشیگان بیشتر با وایزمن هم عقیده است. با استفاده از شیوه ی فکری متفاوت، او به نتیجه ای بسیار مشابه رسیده است و به نشریه نیچر گفته که آنها تجزیه و تحلیل بسیار خوبی از پدیده ای خاص نظیر انرژی در حالت پایه (کمترین انرژی یا ground-state) و تونل زنی کوانتومی بدست داده اند.»
البته مهمترین مانع، حالا این است که چگونه ایده های وایزمن می تواند مورد آزمون قرار گیرد و چگونه تغییرات کوانتومی را آشکار کرد تا بتوان برهمکنش دنیای دیگری را نشان داد.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s