ارتباط قرص های ضد آبستنی با تغییرات در ساختار مغز

Contraceptive Pill Associated With Changes In Brain Structure؛
Justine Alford؛ November 26, 2014
http://www.iflscience.com/health-and-medicine/oral-contraceptive-pill-associated-brain-changes-and-better-performance-facial
426973819_afc55e20f0_o
از پنجاه سال پیش که این قرص ها عرضه شدند در زمینه ی پیشگیری از آبستنی تحولی به وجود آورد و زندگی زنان را دگرگون ساخت. امروز، این قرص آنقدر محبوب است که بیش از صد میلیون زن در سراسر دنیا با همین شیوه از آبستنی پیشگیری می کنند، و بیشتر این کاربران از آن اعلام رضایت کرده اند. با این همه، زنان بسیاری هم عوارض جانبی ناخوشایندی را تجربه کرده اند، از تغییرات در روحیه تا آثار ناشی از آندروژنیک(بروز ویژگی های مردانه ، androgenic) نظیر آکنه، و رشد موهای زائد. این عارضه ی آخر بدلیل برخی هورمون های پیش از بارداری است که با گیرنده های آندروژن واکنش متقابل دارند. این هورمون های مردانه نظیر تستوسترون، هورمون های استروئیدی هستند که مسوول بروز ویژگی های مردانه می باشند. برخی هورمون های پیش از بارداری فعالیت های آندروژنیک زیادی دارند و بنابراین شانس چنین عوارضی را افزایش می دهند اما قرص های جدیدتر در واقع مانع بروز این عوارض می شوند.
طی سالها پژوهش های بسیاری برای بررسی این عوارض انجام شده است اما تمرکز بیشتر این پژوهش ها بر عوارض گوارشی و احساسی بوده است. پژوهش های اندکی به عوارض آن بر عملکرد شناختی پرداخته اند و در برخی از آنها مشخص شده است که این قرص سبب تغییرات حافظه، افزایش حافظه های شفاهی و بازشناختی می شود. با این حال، علیرغم این واقعیت که مشخص بود که استروئید استخراجی از بسیاری از هورمون های پیش از بارداری سبب القای تغییرات در مغز می شود، عوارض ممکن بر ساختار و عملکرد مغز تا حد زیادی مورد بی توجهی قرار گرفت. چند سال پیش، پژوهشی با هدف پرداختن به این شکاف در دانش ما در این زمینه انجام و کشف شد که کاربران قرص های ضد آبستنی حجم بزرگتری از ماده خاکستری(بافت مغزی شامل سلول های عصبی) در مناطق معینی از مغزشان دارند. با این همه، آنها فعالیت آندروژنیک هورمون پیش از بارداری یا کنترل آزمون برای در نظر گرفتن تفاوت های سنی را به حساب نیاوردند.
بر اساس این کار، دانشمندان در دانشگاه سالزبرگ(Salzberg) از شصت زن در یک پژوهش جدید ثبت نام کردند. بیست نفر از شرکت کنندگان دوره ی ماهانه ی عادی داشتند یعنی از قرص های ضد آبستنی استفاده نمی کردند، هژده نفر از این قرص ها حاوی هورمون های آندروژنیک پیش از بارداری استفاده می کردند و بیست و دو نفر از قرص های حاوی هورمون های ضد آندروژنیک پیش از بارداری استفاده می کردند.
آن گونه که در پژوهش مغز توصیف شده است بعد از کنترل سنی، اسکن های MRI فاش ساخت که زنانی که از هورمون های پیش از بارداری ضد آندروژنیک استفاده کرده اند در مقایسه با زنان دارای دوره ماهانه ی عادی ،بگونه ای قابل ملاحظه دارای حجم بزرگ تری از ماده خاکستری در چند منطقه از مغزشان هستند. این مناطق مغزی شامل منطقه دو اسب (هيپوکامپ، hippocampus ) است که مرتبط با یادگیری و حافظه است، و بخش جلویی منطقه ی دو کی شکل( (fusiform face area (FFA) که تصور می شود مختص شناخت چهره است. بعلاوه، آنها دریافتند که این افزایش حجم متناسب با مدت استفاده ازدارو می باشد یعنی هر قدر این زنانمدتی طولانی تر از این قرص استفاده کرده اندافزایش حجم ماده خاکستری در این مناطق بیشتر ود. زنانی که از هورون های پیش از بارداری اندروژنیک استفاده می کردند دارای حجم کوچکتری از ماده خاکستری در مقایسه با زنان با دوره ی ماهانه ی عادی بودند.
در گام بعدی، پژوهشگران از زنان خواستند که در یک آزمون بازشناختی چهره شرکت کنند و این آزمون مشخص کرد که این تغییرات مشاهده شده با عملکرد آنان در این کار مرتبط است. برای این کار، به این زنان سی چهره بمدت سه ثانیه نمایش داده شد، پانزده مرد و پانزده زن، تا آنها را در حافظه خود نگاه دارند. بعد، به آنهاشصت چهره نشان دادند که شامل سی چهره پیشین بود و سی چهره ای که دیده بودند و از آنها خواسته شد چهره هایی را پیش از این دیده بودند نشان دهند.
این پژوهشگران دریافتند که زنانی که از قرص های ضد آندروژنیک استفاده می کنند عملکرد بهتری نسب به اعضای دو گروه دیگر دارند و این عملکرد به حجم ماده خاکستری در بخش جلوی منطقه ی دوکی شکل (FFA) مرتبط است.
در جمع بندی، این پژوهش پیشنهاد می کند که هورمون های پیش از بارداری اندروژنیک و ضد آندروژنیک ممکن اس اثرات متفاوتی بر ساختار مغزی اعمال کنند. با این همه، واقعیت این است که در این پژوهش یک نمونه های کمی مورد بررسی قرار گرفته است و ممکن نیست براساس آن مشخص شود که کدام ترکیب در قرص های ضد آبستنی می تواند این عوارض را شامل شود.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s