خزر، نامی بیگانه برروی دریایی ایرانی!

برگه Persian Gulf فیسبوک
10374016_10152680310396111_3065529973670830503_n
بجز ما ایرانیان، بقیه مردمان کشورهای پیرامون آب های شمالی کشورمان، که اکثرشان یا ترک نژاند و یا ترک-زبان آنرا «کاسپین» می خوانند، که نام یکی از اقوام ایرانی نژادی بوده که در سده ششم پیش از میلاد در جنوب باختری آن دریا می زیسته اند و نام شهر «قزوین» امروزی از آن ریشه گرفته شده است(۱)، ولی خود ما آنرا «خزر» می خوانیم – که نام یکی قبیله وحشی که سرزمینشان در شمال و شمال باختری قرار داشته، می باشد.(۲)

این دریاچه ایرانی در دوران اوستایی (در هزاره دوم پیش از میلاد) بدان «دریای وروکش» می گفتند، که داریوش بزرگ سومین شاهنشاه هخامنشی در سده پنجم پیش از میلاد از آن در سنگ نبشته بیستون «دریای هیرکانه» نام برده است. در سده های دیرتر این دریایر کهن سال ایرانی به «دریای گرگان» و نیز «دریای تپورستان» هم شناخته شده است. در سده های میانی همچنان «دریای گرگان»، «دریای قزوین» (بحر قزوین در متون عربی و اسلامی)، «دریای تبرستان (طبرستان)»، «دریای گیلان»، «دریای مازندران» (سال ۱۳۱۶) و نیز «دریای شمال» هم خوانده شده است.

آشوری ها بر آن نام «دریای بزرگی که خورشید بالا می آید» می خواندند و هرودوت نخستین کسی بود که آنرا «کاسپین» خواند (آنهم تنها بخش جنوبیش)، زیرا که او تنها نام ِ قوم ایرانی «کاسپی» را شنیده بود و بدین روی آنرا «کاسپین» خواند. کاسپی ها (نامی برگرفته از زبانهای باستانی ایران است) به باور بسیاری از خاورشناسان، قومی بوده اند که در کنار رود «کورا» تا منطقه قزوین امروزی می زیستند. در گذشته، برخی تاریخدانان کاسپی ها را کاسیان فرض میکردند و حتی بر این باور بودند که آنان با قومی پیش-آریایی بوده ولی با مستندات پاپیروسی مصری که به کاسپی ها اشاره می کند، امروز آن نظریه رد و ثابت می کند که «کاسپی ها» یا ایرانی-نژاد بوده و یا بخاطر نفوذ فرهنگ ایرانی بر آنان ایرانی-شده بودند.(۳) امروز اکثر باستان شناسان براین باورند که زیستگاه اصلی کاسپی ها، شهر «قزوین» (کاسپین-> کسپین -> کزبین -> قزوین) امروزی بوده است.

بهرحال، این نه تنها شایسته بلکه درست است که ما ایرانیان بطور رسمی و فراگیر یکی از نام های اصلی و راستین تاریخی-ایرانی را برای این دریای ایرانی برگزیده و بکار بریم.

براساس منافع ملی عاقلانه ترست که یکی از نام های باستانی و پیش از اسلام برگزیده شود که مبادا اختلاف برسر این نام پدید آید، که بهترینش «دریای وُروُکَش» اوستایی است و یا «کاسپین» که جهان آن را می شناسد و یک نام و واژه ایرانی است – ولی بایستی از «خزر» خواندنش بشدت دوری جوییم، زیرا که این نام ننگین بر ما نخست از سوی اعراب تحمیل(۴) شده و سپس از سوی عثمانی ها گسترش یافته است، که نه تنها از نظر دید تاریخی نادرست بوده، بلکه توهینی به ملت ایران و نیاکانمان می باشد.

== توضیحی درباره نقشه در تصویر:

شماره ۱: خط مرز دریایی و حقوقی ایران در پیش از انقلاب بین دو دولت ایران وشوروی و شناخته شده بین اللملی؛
شماره ۲: خط مرزی حقوقی امروز ایران به گفته ای ساده تر، از زمان انقلاب ایران نیمی از آب های خود را از دست داده است! امروز کشور های نوپای قفقاز و آسیایی میانه، حتی خواهان سهم بیشتری از همین نیم بازمانده ایران هستند!

نوشته ادمین خلیج فارس*

2 پاسخ به “خزر، نامی بیگانه برروی دریایی ایرانی!

  1. فکر نمی کنم مقوله ی اسم زیاد مهم باشه. حداقل در قیاس با اهمیت زیست-بومی و زیست-محیطی‌ش مساله زیاد مهمی نیس.
    خزر خوندنش هم بخاطر اعتراض چند سال قبل روسیه س که یادمه گفته بود این دریاچه فقط برای ایران نیس که به اسم دریاچه ی مازندران و کاسپین صداش می‌کنن.

    • یکنفر تصور می کند نامیدن خلیج فارس و دریای کاسپین با نام های تاریخی شان خیلی بهتر است تا استفاده از نام های جدیدی که پشت پرده ی آن شیطنت هایی است از سوی کشورهای تازه تاسیس برای توسعه طلبی و ارضای جاه طلبی های ناشی از قدرت دلار نفتی! البته که اهمیت زیست-بومی و زیست محیطی آن بیشتر است. ولی حتی در صورت تداخل کوشش ها برای نامیدن آنها با نام اصلی نه تنها مزاحمتی برای این دو ندارد که شاید هم بهتر باشد برای هر دو مقصود.
      با سپاس از ابراز دیدگاه تان.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s