« چرا ایران ، ملت برگزیده است ؟ » … « ایرانی شدن ، کار بسیار مشکلی‌ است. ایرانی شدن ، کار خطرناکیست. »

از تاربرگ کورمالی
10500400_802821653084924_4177629024560877281_n« هر ملتی یا طبقه‌ای، با پیدایش یک گونه احساس « برگزیدگی » از سایر ملل و طبقات ، به وجود می‌‌آید. برای « به خود آمدن »، باید جدا شد ، و برای جدا شدن باید « برگزیده » شد.

یهودی ها، بدین سان به این احساس برگزیدگی از سایر ملل و اقوام رسیدند که باور کردند که یهوه، فقط با آنها میثاق بسته است. اسراییل، ملتی است که با یهوه « میثاق منحصر به فرد » بسته است، از این رو ممتاز می باشد. یهوه، با هیچ ملت یا قوم دیگری، چنین میثاقی نبسته است.
همین احساس برگزیدگی، تا به حال آنها را به عنوان یک ملت جداگانه نگاه داشته است (این مهم نیست که یهوه‌ای آنها را برای تنها میثاقش برگزیده باشد یا نباشد. این مهم است که یهودی ها به این میثاق منحصر به فرد با یهوه، ایمان دارند).

ملیت عرب و استقلال امت اسلام (هر دو با هم) با این احساس برگزیدگی بر سایر ملل پیدایش یافت که قرآن تصویری خاص از اسمعیل به ملت عرب و امت اسلام ارائه داد. نه‌ تنها ابراهیم، اولویت بر امر خدا در برابر محبت خودش به پسرش می دهد و می خواهد بهترین تجسم این محبت را که پسرش اسمعیل باشد بکشد ، بلکه اسمعیل (طبق روایت قرآن) خودش نیز برای تسلیم شدن به این امر خدا ، حاضر به قربانی شدن هست. این آمادگی‌ برای قربانی شدن در راه امر الله، از سویی ملت عرب و از سوئی امت اسلام را از سایر ملل برگزیده می سازد. هر کسی‌ که برای خدا شهید می شود یا آماده برای شهید شدن در راه اجرای اوامر خدا هست، خدا او را ممتاز از دیگران و ممتاز از سایر ملل و امم می سازد.

ولی‌ ایران با یک رسالت اخلاقی‌ – انسانی‌ – سیاسی ، برگزیده می شود. ملت ایران خود را با ایرج که بنیاد گذار اسطوره‌ای حکومت ایران است عینیت می دهد. ایرج که نماینده مردم ایران است، خود را برای بنیاد گذاری مهر میان ملل و حکومت ها قربانی می‌کند. و این عمل، که ایستادگی برای مهر میان ملل تا سرحد فدا کردن جان خود باشد، سبب برگزیدگی ملت ایران می شود. ملت عرب و یهود را خداست که برمی‌گزیند. ولی‌ ایران (ایرج = ایران زمین) چون برای مهر به ملل، از امتیازات خودش می‌گذرد، چون مهرورزی ، اوج نیرومندی و اصالت انسانی است، و چون آزردن جان را بزرگترین گناه می داند و چون مهر را مقدم بر قدرت می‌شمارد، برگزیده میان ملل و حکومت ها می شود. ملت و حکومت ایران برای انجام این رسالت پیدایش می‌‌یابد که میان ملل و حکومت ها، مهر ایجاد کند. هیچکس ایرانی نیست، بلکه هر کسی‌ در انجام این وظیفه که آشتی میان ملل و حکومت ها باشد ، می تواند ایرانی بشود.
نه‌ تنها ایران به برگزیدگی خود در مهر ، ایمان دارد بلکه ملل دیگر با « برگزیدن ایرج در برابر سلم و تور »، نشان می دهند که مردم جهان نیز مهر را بر قدرت بر می‌گزینند و بدینسان ایران را برگزیده ملل جهان می شمارند. ایرانیان چنین تصویری از خود داشته اند.
آیا ملت ایران نمی تواند از سر ، از این تصویر خود یاد بکند و چهره آشتی و مهر میان ملل شود تا برگزیده میان ملل شود ؟ ایرانی شدن، کار بسیار مشکلی‌ است. ایرانی شدن، کار خطرناکیست. »

منبع:
منوچهر جمالی، بخشی از کتاب ریشه در زمین تیره ، ۲۴ ژانویه ۱۹۹۱ ، برگ ۱۰۹ از این کتاب را ببینید ، برگرفته از وبگاهِ فرهنگشهر، بخشِ کتابها.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s