PET Scan چیست؟ چگونه کار می کند؟

What is a PET scan? How does a PET scan work?
http://www.medicalnewstoday.com/articles/154877.php
pet-scanner
PET Scan از تابش، یا تصویربرداری پزشکی هسته ای برای تهیه ی تصاویر رنگی سه بعدی از فرایندهای حیاتی درون بدن انسان استفاده می کند. PET، مخفف Positron بعنی Emission Tomography تشخیص بیماری ها از روی تصویربرداری با کمک تابش پوزیترون) است. این دستگاه زوج اشعه ی گاما را آشکار می کند که بطور غیرمستقیم توسط یک ردیاب( رادیوایزوتوپی که پوزیترون تشعشع می کند) ساطع می شود، که در بدن روی یک مولکول فعال از لحاظ زیست شناختی قرار داده می شود. تصاویر با تحلیل رایانه ای بازسازی می شود. دستگاه های نوین اغلب، یک سی تی اسکن اشعه ایکس نیز همزمان با این تصویربرداری انجام می دهند.
از PET Scan برای تشخیص یک بیماری و یا تعیین میزان پیشرفت یک بیماری، یا تعیین میزان موثر بودن درمان جاری برای یک بیماری استفاده می شود. در بیشتر موارد صرع، آلزایمر، سرطان و بیماریهای قلبی.
می توان از PET Scan همرمان با سی تی اسکن و یا MRI برای تشخیص بهتر بهره برد. سی تی اسکن یا MRI برای بررسی اندازه و شکل اندام ها و یا بافت های بدن بکار می روند. PET Scan برای بررسی کارکرد اندام هاست.
بیماران حداقل بمدت شش ساعت پیش از انجام PET Scan، نباید چیزی بخورند و باید مقدار زیادی آب یا نوشیدنی میل کنند. این تصویربرداری دردناک نیست. برای بیرون راندن داروی رادیواکتیو از بدن، بیماران باید بالافاصله بعد از انجام تصویربرداری، مقدار زیادی مایعات بنوشند. انجام PE Scan برای بانوان باردار یا شیرده ممنوع است.
صرع: PET Scanمی تواندبخشی از مغز بیمار را که تحت تاثیر صرع قرار می گیرد آشکار سازد ا پزشک بتواند بهترین درمان را بکار بندد.
آلزایمر: PET Scan که اندازه ی مقدار شکر جذب شده در مغز را تعیین می کند دقت بسیار بیشتری برای تشخیص درست آلزایمر از زوال عقل(dementia) دارد.
سرطان: PET Scan می تواند نوع سرطان، مرحله ی بپیشرفت آن و اینکه آیا سرطان به سایر اندام ها تسری یافته را نشان دهد و به پزشکان کمک کند مناسب ترین درمان را برای سرطان برگزینند. همچنین به پزشکان یاری می دهد که میزان موثر بودن شیمی درمانی را مشخص کنند. یکPET Scan چند هفته بعد از پرتو درمانی برای سرطان ریه می توان نشان دهد که آیا تومور به رمان پاسخ می دهد یا خیر.
{یکنفر: پس تجویز PET Scan همیشه به معنای تشخیص متاستاز نیست و بیماران سرطانی نباید از تجویز و یا انجام این تصویربرداری هراسی بدل راه دهند. تشعشع دریافت شده در این تصویربرداری خیلی بیشتر از دریافت روزمره تابش ها در زندگی عادی نیست و احتمال بروز سرطانی دیگر یا وخامت سرطان فعلی با انجام آن، بسیار کم گزارش شده است.}
بیماری قلبی: PET Scan می تواند به تعیین بخش هایی از قلب که آسیب دیده کمک کند.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s