آفرینش جهان و انسان در استوره های چینی

برگرفته از کتاب اساطیر چین نوشته آنتونی کریستی ترجمه باجلان فرخی-ص 67؛ ص73؛ ص 76؛ ص81-83
Chinese Dragon
زایش نظم از بی نظمی
در سیستم های فلسفی چین چون بسیاری از دیگر ملل باستانی، آغاز آفرینش از زایش نظم(order) از بی نظمی(chaos) و در همی است. بنیاد فرمانروایی درست در هم نوایی و هماهنگی آسمان و زمین نهفته است و بهترین گویای این اندیشه در آثار فلسفی چین در کارهای جوانگ-دزو (سده سوم ق.م.) چهره می نماید:
«دریای شمال را فرمانروایی بود به نام هو(Hu)، فرمانروای دریای جنوب شو(Shu) نام داشت و سرزمین میانه قلمرو فرمانردوایی هون دون(Hun-tun) بود. فرمانروا هون-دون را از هفت روزن سرخبری نبود؛ هون-دون چشم نداشت، گوش نداشت، بینی نداشت، از دهان بی خبر بود. در آن روزگار میعادگاه فرمانروا هو و فرمانروا شو در قلمرو سرزمین میانه قرار داشت: چنین بود تا فرمانروای دریای شمال و فرمانروای دریای جنوب در هفت روز هفت روزن دیدن، شنیدن، بوییدن و خوردن و دم کشیدن را در سر فرمانروای قلمرو میانه پدید آوردند. هفتمین روز بودکه فرمانروای سرزمین میانه که نام او هون-دون به معنای بی نظمی است مرد و با مرگ او جهان هستی یافت. افزوده ای بر این افسانه گویای آن است که ترکیب نام دو فرمانروای دریای شمال و جنوب یعنی شو-هو به معنی آذرخش است و در واقع این آذرخش است که با فرود آمدن بر کائوس یا بی نظمی، نظم و شکل را هستی می بخشد.»

در آثار بازمانده از سده ی سوم پیش از میلاد، کائوس یا درهمی و بی شکلی، پیش از پیدایی آسمان و زمین چونان تخمی است و هم از این تخم است که پان-گو زاده می شود. پوسته ی بالای این تخم که سبک تر است آسمان و عنصر یانگ و پوسته ی زیرین آن که سنگین تراست زمین و عنصر یین را هستی می بخشد. در این اسطوره دورشدن آسمان از زمین هیجده هزار سال به طول می انجامد و هر روز آسمان سه متر از زمین دورتر می شود و این سه متر حاصل رشد روزانه ی پان-گو است که تن او فضای میان آسمان و زمین را پر کرده بود… وقتی پان-گو بعد زا هیجده هزار سال مرد همه ی عناصر طبیعت از تن او پدیدار شد….
pankuتصویری از پان-گو

زایش جهان از تخم مرغ تنها خاص چین نیست و بدوی ترین اندیشه در مورد پیدایی جهان است{که شاید از نخستین اسطوره هایی است که در دوره شکار و گردآوری خوراک و پیش از دوره ی نوسنگی و روی آوردن به کشاورزی و اسکان شکل گرفته است.} در جهان شناسی هند باستان جهان از انفجار تخم طلایی بر اقیانوس بی کران جهان، هستی می یابد و از قسمت فراز آن آسمان و از بخش زیرین آن زمین پیدایی می یابد. در اسطوره ای از هند حتی برهمای آفریننده نیز ا درون همین تخم پدیدار می شود و با افسونی از بخشی از تخم آغازین هشت فیل آسمانی می آفریند، قیل هایی که در چهار سوی زمین و چهار نقطه از مرکز زمین ایستاده اند و آسمان و زمین را از هم جدا می کنند.

آفرینش انسان
در چین باستان اساطیر عموما کمتر مورد عنایت بود … در این زمینه آفرینش انسان از اهمیت بیشتری برخوردار بود. در افسانه ای که بیشتر از ارزش ادبی برخوردار بود تا اسطوره ای گفته شد که انسان از انگل تن مرده ی پان-گو هستی یافت. در روایتی اسطوره ای خالق انسان، بغ-بانو نو-گوا(Nu-Kua) است. … در نوشته ای بازمانده از روزگار هان وقتی آسمان از زمین جدا شد بر زمین انسانی نبود و بغ-بانو نو-گوا نخستین انسان را از گل زرد آفرید اما این انسان نتوانست او را راضی کند و چنین شد که طنابی را در گل فرو برد و از قطرات گلی که از طناب فرو افتاد انسان ها پدیدار شدند. از تندیسی که بغ-بانو نو-گوا از گل زرد پیمانه زده بود طبقه ی نجبا و اشراف و از قطرات گلی که از طناب افتارد طبقه ی فرودست و بینوایان پدیدار شدند.
The-goddess-nu-kua-half-woman-half-dragon-created-the-first-humans-out-of-clay ایزد بانوی مادر نیمه زن-نیمه اژدها که از گل نخستین انسان ها را می آفریند.

در افسانه ای مردمی … اسطوره ی آفرینش پان-گو به گونه ای دیگر و چنین است که پان-گو پس از زاده شدن از خاموشی و بیهودگی جهان ملول شد و تندیس مرد وزنی را از گل پیمانه زد تا اداره کننده ی زمین باشند. وقتی این تندیس خشک شد پان-گو عنصر یانگ و یین را در آنان دمید و چنین شد که نخستین زن و مرد جهان هستی یافتند. پان-گو پس از آن تندیس های گلی بسیاری ساخت و وقتی مشغول خشک کردن آنان در کوره ی خورشید بود ابری سیاه قسمت شمال غربی را پوشانید و پان-گو که دچار وحشت شده بود تندیس های گلی را شتابان با چنگال آهنی گرد کرد تا آن ها را پنهان نماید و به سبب شدت توفان و شتاب پان-گو بسیاری از تندیس ها آسیب دید و آدم های شل و چلاق و ناقص میراث آدمیان ناقص پان-گو است.
Nu Kua-the Chinese mother goddess, has a woman's upper body but a dragon's tail.تصویری از نو-کوا ایزد-مادر که نیمه بالایی بدن یک بانو و نیمه پایینی بدن اژدها و دم آن را دارد.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s