دست مریزاد آغا….!اسماعیل هوشیار

از تاربرگ ایران لیبرال
http://www.iranliberal.com/showright-spalt.php?id=%221590%22
10426170_1499492653663019_6245514093122880756_n
در آستانه سالگرد به قدرت رسیدن روحانیون در ایران بخت برگشته ، در مطلبی به روگشایی یک فروند جنگنده اشاره کردم به نام آذرخش 2 و با نام مستعار پرپروک ! سوالی کرده بودند که پرپروک چیست ؟ کمبود و اشکال مطلب را دریافتم ، هرچند دیر باشد . پرپروک همان فرفره کاغذی قدیم است که زمانی هر فرفره کاغذی دست ساز مادرمان را به دو ریال در کوچه و محله می فروختیم . ضرر و خاصیتی نداشت فقط باید باد می وزید تا فرفره می چرخید . در شیراز به آن پرپروک می گویند .
موضوع دوم که واقعا دست مریزاد دارد مواضع جدید خامنه ای است که «اگر بنابر تحریم باشد، حکومت اسلامی ایران هم می‌تواند غرب را تحریم کند و این کار را خواهد کرد.» علی خامنه‌ای خلیفه مسلمین ، غرب را تهدید کرد که در معرض تحریم‌های کشورش قرار خواهد گرفت . علی خامنه ای تاکید کرد : حتی در صورت عمل به خواسته‌های غرب تحریم‌ها پایان نمی‌یابد….
ظاهرا آغا مقداری قاطی فرموده اند . این قاطی کردن طبیعی است . سیاستهای غرب خرخره کل نظام را این بار سخت چسبیده و فرصتی برای باز هم کوتاه آمدن نیست . در پایان خاله بازی مذاکرات هستند . غرب از مذاکره بدش نیامده و باز هم اهل مذاکره است اما نه تا ابد و نه به ساز ولایت….به قول اوباما که سال گذشته تصریح کرد که این بازی بین غرب و حکومت اسلامی ایران ، وقت اضافه اش هم تمام است . ولی این مواضع آخر خامنه ای همان مخاطب بسیجی را هم گیج می کند . خامنه ای در حالی این پیام را به ذهن القاء میکند که 3 روز قبلش نامه رسمی به کاخ سفید نوشت . بعد دعوت به سیاست ریاضتی میکند و یا واجب شدن پرداخت مالیات و یا عدم وابستگی به نفت….
اقتصاد ریاضتی از همان زمان به قدرت رسیدن روحانیت به مردم تحمیل شد . پرداخت مالیات هم نیاز به فتوای شرعی ندارد بلکه باید تبدیل به فرهنگ عمومی شود که همین هم حداقل 50 سال زمان و کار فرهنگی نیاز دارد . قطع وابستگی به درآمدهای نفتی هم از آن جوکهای به یاد ماندنی است . خامنه ای رهنمود یا فتوا داده که مردم جنس خارجی نخرند و اجناس داخلی ایرانی را بخرند ! منظورش از جنس داخلی هم پسته و لواشک آلوست ، و در بخش صنعتی هم همان فرفره یا پرپروک است !
پس موارد مورد اشاره خامنه ای از جنس همان حرف های مفتی است که البته بک کارائی دارد . بسیجی سینه سوخته را برای یک توافق بد آماده می کند . (بد از نظر نظام سیاسی حاکم) . تجربه شد وقتی حکومت اسلامی ایران بخواهد یک قدمی سیاسی بردارد یا توافقی انجام دهند ، صحنه را طوری نشان بدهند که یعنی دست بالا را دارند . بعد از توافق پیش رو ظاهرا تحریمها یک شبه لغو نمی شود و این نیاز به توجیهات شرعی واجب دارد ! درست مثل خمینی که تا یک هفته قبل از قبول آتش بس جنگ ایران و عراق ، و در حالی که همه با هم به موضوع آتش بس فکر می کردند ، همزمان برای نیروهای داخلی هنوز روی دیوارهای شهر مینوشتند که باید تا آخرین خشت خانه جنگید و راه ازادی قدس از بغداد میگذرد ! به بیرون آدرس مقاومت می دهند و ناگهان توافق میکنند . معنی ساده حرفهای اخیر علی خامنه ای این است که توافق حتما انجام می شود و بعد از توافق هم طبق خواسته طرف غربی ، تحریمها یک شبه لغو نمی شود !
در جریان جنگ اول خلیج و بیرون شدن صدام از کویت ، زمانی که 2 تیم از طرفین درگیری ( غرب و صدام ) برای مذاکراه نشستند ، در یک جایی طرف غربی به تیم صدام میگوید : شما برای نطر دادن اینجا نیستید و یا در شرایط نظر دادن نیستید ! شما فقط برای گوش دادن و انجام دادن اینجا هستید! همین وضعیت با تفاوت در شکل ، درمذاکرات فعلی بین غرب و حکومت اسلامی هم حاکم است . این اسمش همان تفاوت قیمت در زمان بندی های مختلف در انجام توافق است . مثلا اگر در 10 سال پیش همین جدیت برای توافق در مذاکره وجود میداشت ، شاید نظر حکومت اسلامی ایران هم لحاظ می شد و واقعا مذاکرات 2 جانبه پیش می رفت . اما قیمت امروز توافق می گوید که حکومت اسلامی ایران حرفی برای گفتن ندارد بلکه فقط باید گوش کند و انجام دهد!
imagesCAIIOAKO
تحریم غرب از طرف حکومت اسلامی که خامنه ای تهدید کرده است ، مثل این است که دست فروش یا بقالی با کارکرد 50 سال پیش ، یک روز تصمیم بگیرد که فروشگاهی بزرگ و زنجیره ای را در 2015 تحریم کند . علی خامنه ای معنی تحریم و تهدید و خودکفایی و اینا….یا نمیداند و یا واقعا از اقتصاد داخلی خبر ندارد . یکی از این 2 تاست ! بودجه سال جاری دولت ایالات متحده هزار میلیارد و 14 میلیون دلار خواهد بود….
حکومت اسلامی ایران سالانه معادل 130 میلیارد دلار درآمد دارد و باتوجه به قانون موجود در ایران، کلیه منابع زیرزمینی (اعم از نفت و گاز) در انحصار کامل دولت قرار دارد و در حدود 120 میلیارد دلار از کل درآمد دولت، از طریق فروش نفت و فراورده‌های نفتی بدست آمده است . حالا تصور کنید که حکومت اسلامی غرب را تحریم کند و آن 120 میلیارد را نداشته باشد . می ماند ته صندوق 10 میلیارد که برای جیب عبای خودشان ای ی ی…. بدک نیست !
خامنه ای در 27 ژانویه 2012 گفته بود ، کسانی که دم از مذاکره با آمریکا می زنند، یا از الفبای سیاست چیزی نمی دانند، یا الفبای غیرت را بلد نیستند، یکی از این دو تا است…..3 سال بعد خامنه ای نامه رسمی برای کاخ سفید نوشت و معانی سیاست و غیرت را تشریح کرد . ولی به نظر من معانی تمامی حرف هایش برای خودشان هم روشن است . علی خامنه ای و تمام اطرافش فقط از جدی بودن این دور مذاکرات عصبانی و کف به لب شده اند . از اینکه نتوانستند مذاکرات را باب میل خودشان انجام دهند ، شاید حق دارند در معانی ساده لغات هم قاطی کنند!

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s