شخصيت با ثبات، شخصيت پشمكي

از برگه دانش و انديشه فیسبوک
10502205_669995223111418_1416745539760005906_n
حدود اواخر دهه 60 كه دوران دانشجويی من بود ، براي بيشتر دانشجوها، اتوبوس تنها گزينه رفت و آمد به شهرستان بود. اتوبوسها به هيچ وجه در حد استدارد يك كشور عقب مانده نيز نبودند، با اين حال پيدا كردن بليط همين خودروها نيز كار دشواری بود. يكي از آشناهای برادرم، مسوول يكی از تعاونی های ترمينال جنوب بود و من پس از پايان ترم به آنجا می رفتم تا به شهرستان سفر كنم. حدود يك ساعتی كه در جايگاه فروش می نشستم، خيلی به رفتار فروشندگان بليط توجه می كردم. بيشتر آنها در نوعي كيف و نشئه به سر می بردند! حتما می پرسيد چه نوع كيفی؟ از آن نوع لذتهايي كه ويژه شخصيت های پشمكی است. ايشان در زمانی كه مطمئن بودند بليطی براي فروش ندارند، صرفا آنجا می نشستند تا از درخواست و گاهی التماس متقاضيان و جواب منفی خود و گاهی بی اعتنايی به مشتريان و تحقير ايشان مكيف شوند! به نظرم بيش از 90 % آنها از چنين رفتاری لذت می بردند و به اميد فرا رسيدن روزهاي شلوغ و پرتردد، براي خالی كردن عقده هايشان لحظه شماری می كردند. همين افراد در روزهای خلوت كه اتوبوس فراوان بود و مسافر كم، تا دم در ورودي ترمينال می رفتند و براي شكار مسافر از سر و كول همديگر بالا می رفتند و گاهی همچون كنه به آدم می چسبيدند كه تو را با تعاونی خودشان راهی سفر نمايند! عرضه و تقاضاست و شخصيت های پشمكی نيز به عرضه و تقاضا گره خورده است. شكی نيست كه هر سيستمی بايد از چنان قوانين شفاف و محكمی برخوردار باشد كه شخصيت های پشمكی نه رشد كنند و نه فرصت ظهور پيدا كنند، اما اگر سيستم مشكل داشت، تك تك افراد نبايد هيچ نقشی بازي كنند؟
حتی در ميان همان فروشندگان نيز معدود افرادي پيدا می شدند كه شخصيت با ثباتی داشتند و در شلوغترين مواقع نيز رفتار عادي خود را حفظ كرده و تا حدودی به متقاضي درمانده احترام می گذاشتند. اما اين كلمه معدود آزار دهنده است! فرهنگ را اكثريت می سازند و اگر شخصيت اين اكثريت پشمكی باشد، انتظار نمی رود كه آن اجتماع به ثبات برسد. جامعه نيز پشمكی خواهد شد. قطعا آن شخصيت پشمكی، خود در همين سال گذشته بارها مورد تحقير افراد ديگری مانند مدير خود، مسوول فلان اداره، مسئول فلان ارگان يا فلان درجه دار قرار گرفته است و تلخي و عذاب آن را به خوبی می داند، اما به جاي قطع اين زنجيره، به دنبال فرصتی است كه خود در راس آن قرار گرفته و عقده هايش را بر سر ديگری خالی كند.
باز هم تكرار می كنم كه قطعا مديريت يك جامعه است كه شخصيت های پشمكی را پرورش می دهد و اگر جامعه داراي قوانين عاقلانه، شفاف و محكم و در يك كلام متمدن باشد، چنين افرادی حتي قادر به ساخت اولين بند اين زنجير براي خالی كردن عقده های خويش نخواهند شد، اما بی مديريتي يك سيستم، دليلي بر آن نيست كه تك تك افراد در اولين فرصت همچون اسب هايی كه سربالا می روند، همديگر را گاز بگيرند! اگر متاسفانه جامعه دست مرا باز گذاشته كه در فلان پست اداري هر طور دلم خواست با مراجعين رفتار كنم، نقش اراده و شخصيت من پر رنگ تر می شود! اينجا ديگر اراده خود من است كه شخصيتی پشمكي داشته باشم يا با ثبات. اينجا نقش فردی من در فرهنگ و تمدن يك جامعه روشن می شود. مي توانم با تحقير و بی اعتنايی به ديگران، به سوی نشئه شدن از اين رفتار پيش رفته و زمينه را براي پژواك چنين رفتاری به سمت خودم باز كنم. همچنين می توانم با رفتاری مطابق اصول انسانی با ديگران برخورد كنم تا نقش فردی را داشته باشم كه حداقل يكی از زنجيرهای دست و پاگير فرهنگ و تمدن را پاره می كند.
برخي استدلال می كنند كه در نهايت كم می آوري. مثالشان مربوط به رانندگی است كه اگر بخواهی ميان اين همه راننده های بی توجه به قانون، كاملا اصولي رانندگي كنی، اوضاع بدتر می شود. در مورد اين مثال و موارد مشابه، شايد نتوان كاملا ايستادگی كرد، اما اين مثال ها ارتباطی به تحقير ديگران در پست و مسووليتی كه داريم، ندارد. شايد نتوانيم اصولی رانندگي كنيم، اما اين دليلی براي آزار و تحقير ديگر راننده ها يا عابرين پياده نيست. خيلی سعي كرده ام در همين جغرافيای بی نظم، به زندگي معدود شخصيت های باثبات دقت كنم. بيشتر آنها سالمتر و شاداب ترند! نشئه ناشي از خالی كردن عقده ها همچون ديگر نشئه ها زود گذر است. در ضمن چنين افرادی تحقير شدن توسط ديگران را گاهی تا حد پايمال شدن حقوقشان می پذيرند و به آن تن می دهند. خلاصه اينكه پتانسيل اصلاح و بهبود يك جامعه در گرو درصد شخصيت های باثبات است. شما نيز به عنوان خواننده اين مطلب می توانيد خودتان را خوب ارزيابی كنيد و يكي از اين شخصيت ها را انتخاب نماييد: شخصيت پشمكی يا با ثبات!

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s