سیاره بهرام زمانی اقیانوسی با آب بیشتری نسبت به قطب شمال داشته است. ناسا

Mars once had an ocean with more water than the Arctic – NASA
http://rt.com/news/238229-nasa-mars-ocean-water/
nasa-mars-ocean.si(تصور یک هنرمند از بهرام کهن و اقیانوسش بر اساس داده های زمین شناختی)
تجزیه و تحلیل باقیمانده ی آب در پوشش یخی بهرام (مریخ) نشان می دهد که این سیاره ی سرخ زمانی – حداقل بخشی از آن- آبی وبده است. برطبق پژوهش ناسا که پنجشنبه منتشر شد، میلیاردها سال پیش، بهرام دارای یک پهنه ی آبی بوده که آب آن بیش از اقیانوس قطب شمال در زمین بوده است.
جرونیمو ویلانوه(Geronimo Villanueva) دانشمندی در مرکز پرواز گدارد(Goddard) ناسا و مولف اصلی این مقاله می گوید:«پژوهش مابا تعیین مقدار آبی که بهرام در تبادل با فضا از دست داده است، یک برآورد قابل اطمینان از مقدار آبی بدست می دهد که بهرام پیش از این داشته است.»
این پژوهش، که در نشریه ساینس منتشر شده است نتیجه ی مشاهدات و محاسبات بر اساس داده هایی از سه پایگاه تلسکوپی در زمین است، ابزارهایی که می توانند آثار شیمیایی دو نوع آب در بقایای اتمسفر بهرام را از هم تشخیص دهند.
بیشتر یخ بهرام از آب «سنگین» تشکیل شده است، یا مولکول هایی که در آن اتم های هیدروژن عادی با ایزوتوپی بنام دوتریم جایگزین شده است. بعد از تجزیه و تحلیل نسبت این دو مولکول، دانشمندان معتقدند که آنها مقدار آبی را که پیش از این بر روی بهرام وجود داشته را بر مبنای آبی را که در تبادل با فضا از دست داده است محاسبه کرده اند.
مطابق با این پژوهش، فقط سیزده درصد آب اصلی بهرام در پوشش یخی باقی مانده است. دانشمندان برآورد کره اند که 4.3 میلیارد سال پیش، این سیاره آب کافی برای اقیانوسی داشته است که نوزده درصد سطح آن را بپوشاند و به عمق بیش از یک مایل (1.6 کیلومتر) در برخی نقاط آن برسد. ویدئوهای ناسا که پنجشنبه منتشر شد نشان می دهد که اقیانوس بیشتر نیمکره ی شمالی بهرام را می پوشانده است.
برحسب مساحت منطقه، اقیانوس بهرام حتی بزرگتر از اقیانوس آتلانتیک بوده است که هفده درصد سطح زمین را فراگرفته است. کاوشگر کنجکاوی(Curiosity) ناسا پیش از این وضعیت پستی و بلندی زمین در این سیاره را که با جریان های آبی و دریاچه شکل گرفته است را مستند کرده بود. وجود اقیانوس بر روی بهرام، این فکر را به ذهن می اندازد که این سیاره برای زندگی مناسب تر از آنچه بوده است که پیش از این تصور می شد.
مایکل مومه(Michael Mumma)، یک دانشمند ارشد در مرکز گدارد و مولف دوم این مقاله می گوید:«از اینکه بهرام این همه آب را از دست داده است، احتمال بسیاری می دهیم که این سیاره برای دوره ی طولانی تری از آنچه پیش از این تصور می شد دارای آب و قابل سکونت بوده است.»
در سال های اخیر، ناسا دو مهگرد روباتیک و سه کاوشگر روباتیک برای کار روی بهرام اعزام کرده است. آخرین کاوشگر در سپتامبر 2014، در ماموریتی برای پژوهش دراتمسفر بالایی این سیاره به مدار بهرام رسید. ناسا تا اوایل دهه ی 2030 هیچ ماموریت اکتشافی سرنشین داری برنامه ریزی نکرده است.
با این همه کاشفان بخش خصوصی ممکن است پیش از این زمان به بهرام بروند. بهرام یک (Mars One)، یک سازمان غیرانتفاعی هلندی ، کاندیداهایی برای یک ماموریت چهارنفری یک سویه از بین 200,000 نفر درخواست کننده در طول دو سال گذشjه انتخاب کرده است که تا بحال به صد نفر فینالیست رسیده است. آنها امیدوارند که پیش از آن، یک ماموریت بی سرنشین تا سال 2018 به بهرام را داشته باشند.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s