گرامی باد شصت و نهمین سالگرد گُواکی (شهادت) زنده یاد استاد احمد کسروی تبریزی

برگه Persian Gulf فیسبوک
11066804_10153662436001111_5085326492555547596_n
شصت و نه سال پیش در چنین شوم روزی، اهرمنان اندیشان و مزدوران بیگانه، جان یکی از فرهیخته ترین، آزاده ترین و شایسته ترین فرزندان ایران را گرفتند؛ جان گران قدر و پرارزش استاد زنده یاد احمد کسروی تبریزی.

در روز ۲۰ اسفندماه ۱۳۲۴ سه تن از اعضای گروهک واپس گرای تروریستی «فدائیان اسلام» به سرگردگی داعش نواب صفوی و بدستور تنی چند از روحانیون حقوق بگیر دولت بریتانیا از جمله آیت‌الله عبدالحسین امینی و آیت‌الله حسین قمی، و با همکاری (در سکوت کردن) دولت قوام السلطنه، استاد کسروی و منشی وفادارش محمدتقی حدادپور را به وحشیانه ترین گونه ی ممکنه بضرب گلوله و چاقو به شهادت رساندند.

استاد کسروی همه عمر خویش را صرف مبارزه با خرافات، واپس گرایی و واپس‌ماندگی جامعه که مسوول مستقیم آن روحانیون مزدور و حقوق بگیر دولت بریتانیا بودند، کرد. او با روشنگری و روشنسازی خواهان رهایی مردم ایران از خرافات، و خواستار «پاکسازی زبان فارسی» از هر گونه واژه های بیگانه به ویژه تازی بود.

سرانجام، تلاش ها و کوشش های در تاختن به خرافات و واپسگرایی در جامعه در برای بیدار سازی ایرانیان، موجبات خشم و نارضایتی روحانیون شد و آنها اسباب شهادتش را فراهم ساختند.

زنده یاد احمد کسروی سرآمد در رشته های گوناگونی، همچون تاریخ، زبان‌شناسی، ادبیات، ایرانشناسی، علوم دینی، روزنامه‌نگاری، حقوق، وکالت، قضاوت و سیاست بود. از او بیش از ۷۰ جلد کتاب بجای مانده است، که دو کتاب «تاریخ مشروطهٔ ایران» و «تاریخ هجده‌سالهٔ آذربایجان» تا به امروز «مرجع اصلی» برای پژوهشگران تاریخ جنبش مشروطیت در ایران به شمار می رود.

روان پاک و میهن پرست استاد احمد کسروی و یار مبارزش محمدتقی حدادپور شاد، نامشان زنده، یادشان گرامی، راهشان پر روهرو و بهشت اهورایی جایگاهشان باد!

نوشته ادمین خلیج فارس

یاری نامه (منابع، ارجاعات، توضیحات)
——————
1 – http://www.iranicaonline.org/articles/kasravi-ahmad-ii

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s