دانشمندان راز پروانه با بال های نادیدنی را کشف کردند.

Scientists Discover Secret To Butterfly’s Invisible Wings; April 24, 2015 | by Caroline Reid
Glasswing butterfly
یک پروانه نادیدنی ممکن است شبیه چیزی از یک داستان جن و پری بنظر رسد اما پروانه هایی با بال هایی به شفافیت شیشه وجود دارند. دلیل اینکه بال هایشان شفاف است این است که نور به سختی از این بالها باز می تابد. طیف وسیعی از نور _ از مادون قرمز تا فرابنفش _ بطور مستقیم از بافت بال می گذرد.
ممکن است بپرسید پروانه چرا بخواهد که نادیدنی باشد. خوب، زندگی یک حشره که طعمه ی پرندگان، قوباغه ها ، وزغ ها و موش ها است تا حد زیادی با نادیدنی شدن بهبود می یابد. پرندگان، به ویژه، تلاش می کنند تا پروانه با بال های شیشه ای را در حین پرواز ردیابی کنند.
بنظر می رسد ویژگی بافت بال که سبب شفافیت بال های این گونه پروانه است برخلاف غریزه ی طبیعت باشد. پژوهشگران در نیچر کامیونیکیشنز گزارش داده اند که ساختار نانوی سطح بال های این گونه پروانه کاملا تصادفی است. بنظر می رسد که آنها روی سطح بال بدون توجه به اندازه ای معین یا توزیع ساخت یافته پخش شده اند. این بدان معناست که هنگامی که پرتوهای نور به سطح بال برخورد می کند یک یا دو پرتو بازتاب می یابند اما اکثریت پرتوهای نور، بدون هیچ مانعی مستقیم از درون بال عبور می کنند.
ceZiK7S
دانشجوی دکترا، ردوَنول حسن صدیقی( Radwanul Hasan Siddique)،که این اثر را کشف کرده است درمورد طبیعت غیرسیستماتیک بال های پروانه اظهار می دارد: «برخلاف سایر پدیده های طبیعی، که نظم اولویت اصلی است، پروانه با بالهای شفاف از بی نظمی آشکار برای رسیدن به این اثر استفاده می کند که برای ما انسان ها نیز جالب است.»
شما از دانستن اینکه این پروانه ها راه بسوی فناوری پس زننده ی آب می گشایند شگفت زده می شوید. با بکارگیری سطح با ساختار نانوی تصادفی بال های سفاف این پروانه بعنوان منبع الهام، می توانیم پوششی برای صفحه های دیجیتالی تولید کنیم که بتوانند در نور درخشان خورشید هم دیده شوند. نخستین نمونه های این فناوری نیز نشان داده اند که این گونه سطوح هم پس زننده ی آب و هم خودپاک کننده هستند. خبر خوش برای استفاده کنندگان ناشیِ گوشی های همراه.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s