هشدار در مورد زمین لرزه های ناشی از دستکاری بشر

Report Warns Of Human-Induced Earthquakes; May 5, 2015 | by Stephen Luntz
http://www.iflscience.com/environment/report-warns-human-induced-earthquakes
uol01kY(خطر زمین لرزه در اوکلاهما در حال حاضر نسبت به کالیفرنیابالاتر است. مربع ها، مناطق تَرَک خورده را نشان می دهند.)

گزارشی درباره ی مناطق خطرناک زمین لرزه در ایالات متحده موضوعی را آشکار ساخته که زلزله شناسان بتدریج به آن بدگمان شده بودند: ایالات درونی حالا بیشتر احتمال دارد لرزش های زمینی را تجربه کنند تا شهرهای در معرض زلزله ی معروف سواحل غربی. بیشتر اوقات، تقصیر از فعالیت انسان است اما این پرسش هست که زمین لرزه های ناشی از دستکاری بشر، تا چه اندازه آسیب زاست؟
مرکز بررسی زمین شناسی امریکا،(The U.S. Geological Survey (USGS، برای نخستین بار تلاش نموده تا مقیاس حرکت زمین ناشی از فعالیت های انسان را برآورد نماید. این گزارش تایید می کند که عملیات حفاری برای نفت و گاز سبب هزاران زمین لرزه می شود. تا اینجا، این فعالیت ها، آسیب کمی رسانده اند و بیشتر اوقات آن قدر کوچک بوده که بدون تجهیزات حساس، آشکار نشده اند.
با این همه،USGS هشدار داده که خطر زمین لرزه هایی به بزرگی 7 ریشتر، ناشی از فعالیت های بشر وجود دارد، نظیر فاجعه 1989 که در سان فرانسیسکو 63 نفر را کشت و بیش از 5 میلیارد دلار خسارت به بار آورد.
اوکلاهما، یک مرکز تَرَک زمین[1] شاهد افزایش لرزه هایی به بزرگی 3 ریشتر و بیش از آن، از یک و نیم روز در سال به دو و نیم روز در سال بوده و این روند افزایش هیچ نشانی از کم شدن ندارد.
2si-earthquakeMap( تمامی مناطق زمین لرزه در مناطق درونی امریکا با مناطق تَرَک خورده منطبق نیست اما اوکلاهما تقریبا بطور دقیق منطبق است.)
تزریق آب و سایر مواد شیمیای برای شکستن سنگ ها و استخراج مایعات فسیلی می تواند خطوط گسل را برانگیزد اما USGS می گوید که معمولا این خود تَرَک خوردگی نیست که سبب زمین لرزه می شود بلکه پسماند آبی درسنگ های عمیق پس از آن مسبب اصلی است.
مخالفان شیوه ی تَرَک هیدرولیکی به لرزش ها بعنوان دلیل دیگری برای ممنوعیت این شیوه کاری متوسل شده اند. مدافعان استدلال می کنند این زمین لرزه ها ناشی از اقدامات انسان است اما کوچک تر از آن هستند که مورد توجه قرار گیرند.
این اطمینان که زمین لرزه هایی که با افزایش تدریجی فشار در طول خطوط گسل ها حادث می شوند کوچک خواهند بود در سال 2011 زیر سوال رفت. زمین لرزه ای در پراگ، اوکلاهما، درست در قلب یکی از بزرگ ترین مناطق تَرَک دار ، در حدود 5.6 ریشتر ثبت شد. این بزرگ ترین زمین لرزه ی ثیت شده در اوکلاهما بود و با پیش لرزه ها و پس لرزه هایی با بزرگی 4.7 همراه شد. دو نفر مجروح شدند و چهارده خانه ویران شد.
دلایل زمین لرزه ی پراگ در دادگاه مورد بحث قرار گرفت اما روزنامه ای درباره ی زمین شناسی، دفع آبِ پسماند ناشی از فعالیت تَرَک هیدرولیکی را مقصر دانست. فرمانداری اوکلاهما از محدود کردن تَرَک هیدرولیکی یا دفع اب پسماند امتناع کرد.
جاستین رابین اشتاین(Justin Rubinstein) یک زمین شناس USGS می گوید:« USGS از زمین لرزوه های بزرگ تری که ممکن است روی دهد بیم دارد. قطعا خطوط گسل بزرگی هست که برای وقوع یک زمین لرزه به بزرگی 7 ریشتر کافی باشد. ما نمی توانیم احتمال آن را رد کنیم.»
چالشِ پیش بینی زمین لرزه در مناطق تَرَک دار همچنان هست. زلزله شناسان برای پیش بینش خطر از داده های گذشته استفاده می کنند، در جستجوی نشانه هایی از حرکات بزرگ زمین در پیش از تاریخ مکتوب هستند جایی که بقدر کافی اطلاعات ثبت شده از آن نداریم.
مارک پترسون() زلزله شناس USGS می گوید:« این گزارش جدید برای نخستین بار توضیح می دهد که چگونه زمین لرزه های ناشی از تزریق می تواند در نقشه های نشان دهنده ی خطر زمین لرزه گنجانده شود. این زمین لرزه ها با نرخ بالاتری نسبت به پیش روی می دهند و خطر بسیاربزرگ تری برای مردمی هستند که در نزدیکی این مناطق زندگی می کنند.»
این گزارش متکی بر ترکیبی از داده های رویدادهای اخیر و دانش خطوط گسل عمیقی است که دستکاری می شوند اما مولفان می پذیرند که این تنها نخستین کوشش برای تعیین کمیت یک مساله روبه رشد است.
__________________________
[1] تَرَک: ترک هیدرولیکی، ناشی از تزریق مایع(موادشیمیایی و شن معلق در آب) پرفشار به نقطه حفاری شده در سنگ یا صخره برای ایجادا تَرَک هایی در آن برای استخراج گاز، نفت.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s