ابلیس ها در ادیان ابراهیمی

11229684_912698295462036_1043542709239172675_n
در بیشتر استوره ها و ادیان، ابلیس رهبر یا فرمانروایی در میان ارواح شریر است، موجودی که بطور مستقیم اقداماتی مخالف خدایان می کند. دیدگاه کلی این است که ابلیس ها سعی دارند انسان ها را نابود سازند، آنها را وسوسه کنند تا مرتکب گناه شوند یا آنها را بر ضد خدایان شان بشورانند.
تصویر عادی ابلیس در فرهنگ غربی از منابع متعددی بدست می آید. گوش های ابلیس نوک تیز است و دندان های تیز پیش آمده ای دارد که شبیه (Charu) است، دیو دنیای زیرین اتروسکان(Etruscans) ایتالیای باستان. دم ابلیس، شاخ هایش و سم هایش شبیه نیمه انسان نیمه بزها (Satirs)و سایر خدایان جانوری یونان باستان است نیزه ی سه شاخه ای که او اغلب به نشانه تهدید در دست دارد مشابه نیزه هایی است که ایزدان یونانی پوزئیدون(نپتون)، ایزد دریا، حادس، ارباب دنیای زیرین در دست داشتند ایزد هندی شیوا که نماینده نیروهای ویرانگر است نیز یک نیزه ی سه شاخه در دست دارد. ابلیس برخی اوقات در شکل های دیگر ظاهر می شود نظیر یک مار بالدار یا یک اژدهای بالدار.
ابلیس ها و ایزدان ممکن است مخالف هم باشند اما معمولا از طریقی هم با هم پیوند دارند. توضیح های دینی استوره شناسی بسیاری می گویند ابلیس ها با ایزدان شر و بدی ارتباط دارند.
در سنت هبرو یا یهودی که بعدها توسط مسیحیان اقتباس شد، ابلیس را شیطان می نامند که بمعنای «دشمن، حریف یا رقیب» است. شیطان کیفیات اهریمن را بخود گرفته است که شاهزاده ی بدی ، دروغ و تاریکی است. همچنین در سنت یهودی یک اهریمن مونث بنام لیلیث است که گفته می شود که لیلیث همسر نخست آدم بوده است و هنگامی که از اطاعت شوهرش امتناع می کند اخراج و با حوا جایگزین می شود.
در باور مسیحیت، ابلیس بصورت یک فرشته ی سقوط کرده شناخته می شود که بدی را به پرستش خداوند ترجیح داد. در قرون وسطی، برخی مسیحیان باور داشتند که یک ابلیس جداگانه- یا یک چنبه ی جاگانه ی ابلیس- برای هر کدام از هفت گناه کبیره وجود دارد. در دیدگاه آنان، لوسیفر(Lucifer) بیانگر غرور، مَمون(Mammon) بیانگر حرص و آز، اَزمِدیُس(Asmodeus) بیانگر شهوت، شیطان(Satan) بیانگر خشم، بعلزبوب(Beelzebub)بیانگر شکم پرستی، لویثان( Leviathan) بیانگر رشک و حسد و بِلفگور(Belphegor) بیانگر تنبلی بود.
در دین اسلام که با بیشتر عناصر سنت یهود اشتراک نظر دارد، ابلیس،(Iblis) یا شیطان(Shaitan) نامیده می شود. همانند شیطان، او یک فرشته ی سقوط کرده است. او به لشکری از دیوهای زشت که شیاطین نام دارند فرمان می دهدشیاطین به دسته ای از موجودات فراطبیعی تعلق دارند که جن نامیده می شوند. برخی جن ها نسبت به انسان ها در این دنیا، خیرخواه یا خنثی هستند اما آن جن هایی که به خدا اعتقاد ندارند بد و شرور هستند.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s