دانشمندان این فرضیه را مطرح کرده اند که سیاهچاله ها هولوگرامی های بی آزاری هستند.

Scientist Proposes That Black Holes are Harmless Holograms
June 18, 2015 | by Caroline Reid
http://www.iflscience.com/space/black-holes-might-be-harmless
black_hole. sorry mum - i divided by zero

سمیر مَثور (Samir Mathur)، استاد فیزیک دانشگاه ایالتی اوهایو و هوادار سیاهچاله فکر می کند که سیاهچاله ها مانند تصویری که ما از آنها ساخته ایم نیستند، اَبَر اسب های آبی عظیم الجثه ی همه چیز خوار بیرحم.
حدود ده سال پیش، مثور «نظریه فازبال یا توپ نامعلوم»(fuzzball theory) را برای توصیف سیاهچاله ها مطرح ساخت. نظریه را به چالش می کشد که توصیف کلاسیک یک سیاهچاله است در جایی که یک توپ عظیمی از ماده با نیروی گرانشی، با چنان شدتی خودش را جذب می کند که مدام کوچک تر و کوچک تر می شود تا سرانجام همه آن جرم، یک نقطه منفرد را در بر گیرد. بعبارت دیگر ، یک تکینی(singularity).
بجای آن نظریه ی تنوپ نامعلوم، از نظریه ریسمان ریشه رفته و این نظر را مطرح می کند که سیاهچاله ها واقعا کراتی با حجم معلوم هستند که از ریسمان های کیهانی ساخته شده اند و یک نقطه ی منفرد در فضا نیستند. افق رویداد، یا لبه ی یک سیاهچاله را نمی توان بطور دقیق توصیف کرد. بجای آن، این لبه نامعلوم خواهد بود/ مثل یک توپ کُرکی یا توپی ریشه ریشه.
اما هنگامی که گروهی از پژوهشگران به این نظریه پرداختند، معلوم شد که آنها واقعا با آتش بازی می کنند. آنها نظریه ای خلق کردند که مسوول شهرتِ ویرانگریِ سیاهچاله هاست و «نظریه دیوار آتش»(firewall theory) نامیده می شود. این نظریه می گوید که هر چیزی که سعی کند از افق رویداد بگذرد با دیواره ای شعله ور با انرژی بالایی برای نابودی مواجه می شود که هیچ چیز نمی تواند از آن بگذرد. هر چیزی در آن سوخته و خاکستر می شود. می توان درک کرد که چرا پس ازطرح این نظریه ، سیاهچاله ها شهرتی تا این حد منفی یافتند.
خوشبختانه برای سیاهچاله های سراسر کیهان، مثور و گروهش نیز به بررسی نظریه ی توپ نامعلوم از جنبه های گوناگون پرداختند و نتایج آها (که روی آرشیو الکترونیکی قابل دسترس است) با نظریه دیواره آتش مخالف است. آنها می گویند که بجای یک توپ آتشین ویرانگر، سیاهچاله ها بیشتر شبیه ماشین های کُپی کهکشانی هستند. سیاهچاله ها هولوگرام های تقریبا دقیقی از هر چیزی تهیه می کنند که با سطح آنها تماس یابد.
نظریه آنها می گوید که اگر زمین توسط یک سیاهچاله بلعیده شود، شما حتی متوجه این امر نمی شوید!( و بله، شما هنوز بباید به مدرسه یا سرکار بروید) برای اینکه این نظریه درست باشد فقط سیاهچاله ها چیزی جز هولوگرام نیستند بلکه احتمالا خود جهان نیز هولوگرام است. (نفس عمیقی بکشید. هنوز چیزهای زیاد دیگری هم مانده.)
یک هوگرام « تقریبا دقیق» یک رافع مسوولت مهمی است. فرضیه ای در فیزیک بنام « متمم سیاهچاله»هست که در اصل توسط لئونارد ساسکایند(Leonard Susskind)در 1993 مطرح شد. متمم اساسا شامل یک هولوگرام روی یک سیاهچاله است،- مثل هولوگرامی که مثور توصیف می کند- که فقط در صورتی می تواند ممکن شود که یک نسخه عینی از ماده اصلی باشد. شوربختانه ریاضیدانان و فیزیکدانان هر دو توافق دارند که برای یک هولوگرام بی نقص، غیرممکن است که روی سطح یک سیاهچاله تشکیل شود. .
بنابراین مثور با گفتن اینکه هولوگرام،«تقریبا کامل» است از کنار این جزییات فرعی می گذرد. او در این مورد استدلال می کند که« هیچ چیزی نظیر یک سیاهچاله بی نقص وجود ندارد زیرا هر سیاهچاله ای متفاوت است.» هر سیاهچاله توسط ماده و طالاعات متفاوتی که به درونش افتاده تشکیل شده (بنابراین هر سیاهچاله منحصر بفرد است و همین موضوع آن را همانند یک دانه برف زیبا و درخشان می سازد). با این اصلاح، از لحاظ ریاضیاتی ممکن می شود.
بنابراین ما دو نظریه ناسازگار داریم. یکی اظهار می کند که سیاهچاله ها هر چیزی را که در تماس با آنها قرار گیرد نابود می کنند. دیگری اظهار می دارد که سیاهچاله ها هر چیزی راکه با آنها تماس داشته باشد بصورت یک هولوگرام بازآفرینی می کنند.هر دو نظریه رقیب نمی توانند درست باشند.
مثور می گوید«اگر سطح یک سیاهچاله دیواره آتش باشد پس این ایده که جهان یک هولوگرام است باید نادرست باشد. بنابراین این فقط یک مبارزه است که بنیاد طبیعت جهان را بنا می کند.»
خوشبختانه (یا شوربختانه بسته به طرز فکر شما) فیزیکدانان نمی توانند به گلادیاتورها در رینگ برای تعیین نظریه ی درست متوسل شوند.
«این نوعی عدم توافق نیست. این واقعا یک پرسش ساده است. ایا شما اندیشه بی نقص نبودن را می پذیرید یا نمی پذیرید؟»

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s