فراخوان «کمیتۀ موقت هماهنگی»کاربران معترض برای پاسخگویی در کف خیابان های «بالاترین»

http://www.pageorama.com/?p=کمیته-موقت-هماهنگی-بیانیه-دوم
2ry0kzp_th</a
بالاترین؛ بیانیۀ دوم کمیتۀ موقت هماهنگی
کاربران محترم بالاترین، هم میهنان گرامی

حدود سه هفته از آغاز اعتراضاتِ گروهیِ کاربران بالاترین می گذرد. شاید چیزی نزدیک به دو هزار نظر در رابطه با مشکلات و اعتراضات کاربران فهیم بالاترین زیر لینک های گوناگون ثبت شده باشد که نگاهی گذرا به برخی از آنها واقعیت عینی این اعتراضات را به اثبات می رساند. صدها رأی مثبت به لینک های مربوط به «کمیتۀ موقت هماهنگی» را نیز در همین راستا ارزیابی می کنیم. این که بالاترین ایراداتی دارد که باعث نارضایتی بسیاری از کاربران اش شده است قطعی ست. این که این اعتراضات فراجناحی ست نیز قطعی ست؛ نگاهی به سیاهۀ کاربران معترض و سابقۀ نمایندگان شان، به عنوان کاربران مستقل، فراجناحی بودن اعتراضات را بخوبی نشان می دهد.

در اعتراضات اخیر، کاربران از طریق نمایندگان خود و ثبت نظرات شان و دادن رأی مثبت به لینک های مربوط به «کمیتۀ موقت هماهنگی» خواستار پاسخگویی مسئولین شدند. انتظار کاربران و نمایندگان شان واضح و عقلانی بود. واضح از این لحاظ که مشکلات برای عدۀ کثیری از کاربران کاملاً ملموس بوده و تأثیر سوء بر فعالیت شان در این مکان داشته است؛ لذا، نیازمند رسیدگی می باشد. عقلانی از این لحاظ که رفع برخی مشکلات اساسی که کاربران طالب آن هستند در بهبود روابط اجتماعی بین انسانهای پشت این نام های مجازی مؤثر خواهد بود. ناگفته پیداست که روابط قانونمندانه تر، کم حاشیه تر، و در کل بهتر بین کاربران از جوانب مختلف به نفع سایت بالاترین، به عنوان یک واحد اقتصادی، نیز هست. احتمال اینکه یک کاربر راضی فعالیت خود را در بالاترین بیشتر کند کم نیست. با کم شدن مشکلات، بهتر شدن روابط انسانی، قانونمندتر شدن اعمال مدیران و کاربران، انگیزۀ عمومی برای مراجعه به این محیط، چه به عنوان کاربر و چه به عنوان مراجعه کننده غیر عضو، بیشتر خواهد شد. مراجعین بیشتر هم، به لحاظ اقتصادی، به عدد و ارقامی قابل ترجمه است که برای هر مدیری می بایست حائز اهمیت باشد. لذا، عدم پاسخگویی مدیر بالاترین را به کاربران معترض این سایت عملی غیر عقلانی، با توجه به مواردی که در بالا ذکر شد، می دانیم. اما، جدا از عقلانیت، اخلاق نیز در سازمان ها، گروه ها و اجتماعات می بایست نقش پر رنگی داشته باشد تا عقلانیت مذکور به یک پیشرفت پایدارتر و همه جانبه، و نه فقط اقتصادی، بیانجامد. نظر «کمیتۀ موقت هماهنگی» این است که عقلانیت اقتصادی و اخلاق می بایست همزمان در هر سازمان و شرکت و اجتماع و سایت و روزنامه ای موجود باشد تا بتوان به سمت یک پیشرفت پایدار و همه جانبه گام برداشت.

آنچه تا کنون ما از اخلاق آموخته ایم، از طریق ادبیات پر بارمان، از طریق دین اکر دیندار هستیم، از طریق فلسفه اگر به آن معتقد هستیم، از طریق قانون و یا دیگر پدیده های فرهنگی، بی اعتنایی به انسانها در آن تجویز نشده است. برای هر کدام از موارد بالا مثال های فراوانی موجود است که تنها به یک مورد بسنده می کنیم: چو عضوی به درد آورد روزگار / دگر عضوها را نماند قرار / تو کز محنت دیگران بی غمی / نشاید که نامت نهند آدمی. براستی، عدم پاسخگویی به عده ای کاربر محترم معترض را که تا کنون اعتراضات خود را به طور منظم و محترمانه ارایه کرده اند، چگونه باید تحلیل کرد؟ گیریم که هیچ کدام از مطالبات شان موجه و عملی نباشد، پاسخ آن آیا بی اعتنایی ست؟ بر گردید و شعر بالا را دوباره بخوانید.

به این ترتیب، مدیر و صاحب این مکان، هر آن کس که واقعاً هست – چون ما حتی دقیقاً نمی دانیم که آیا آقای یحیی نژاد در این مکان هنوز نقشی دارد یا نه، از دو زاویه نمرۀ قبولی نمی گیرد: عقلانیت و اخلاق. هر چند از زاویۀ عقلانیت صرفاً اقتصادی ممکن است این مکان هنوز بازدهی داشته باشد، برآورد ما این است که این بازدهی پایدار نخواهد بود و در دراز مدت موجب گرفتاری مدیر و این سایت خواهد شد مگر این که مسئول اصلی این سایت در پی اصلاحاتی بر آید. از آنجا که عملکرد بالایاران محترم نیز می بایست علی القاعده از سیاست کلان سایت پیروی کند، ما هرگونه نقص و ایراد در عملکرد بالایاران را پرتویی از عملکرد ضعیف مدیر این مکان می دانیم. لذا، برای آخرین بار، از مدیر سایت دعوت می کنیم تا با حضور خود در جمع ما پاسخگوی اشکالاتی که گروه معترضین عنوان کرده اند باشد. همانطور که قبلاً اشاره کردیم، «کمیتۀ موقت هماهنگی» با استقبال از اقدامات مثبت و ملموس از جانب مدیر این مکان، قول هر گونه همکاری را برای آسان نمودن روند اصلاحات و رفع مشکلات کاربران می دهد. لذا، تا یک هفته بعد از صدور این بیانیه منتظر پاسخ مدیر محترم بالاترین خواهیم ماند و بعد از آن راهکارهای احتمالی و نظر «کمیتۀ موقت هماهنگی» در کل اعلام خواهد شد.

متحد در راستای حل مشکلاتمان بمانیم!
کمیتۀ موقت هماهنگی

پنج‌شنبه، ۱۵ مرداد ۱۳۹۴
*******

2ry0kzp_th
بالاترین؛ فراخوان شمارۀ دو «کمیتۀ موقت هماهنگی»

کاربران فهیم بالاترین، هم میهنان گرامی

ضمن تشکر از همراهی شما با «کمیتۀ موقت هماهنگی» چه از طریق رأی مثبت به لینک ها و چه از طریق تعویض آواتار بالاترین خود، به اطلاع می رسانیم که متأسفانه مدیریت بالاترین هیچ تماسی تا کنون با ما نگرفته است. ظاهراً مدیریت اینجا، به استناد نظری که آقای مهدی یحیی نژاد زیر یکی از لینک های معترضین نوشته، ایرادی را به قوانین، مقررات و مدیرت سایت وارد نمی داند (آدرس لینک زیر همین فراخوان).

سازمان ها، گروه ها و سایت ها هر کدام قوانین و مقرراتی دارند و آنها را تا آنجا که کارگشا باشد پی می گیرند. زمانی که قوانین و مقررات گویایی و کارایی خود را از دست بدهد، مورد اعتراض قرار می گیرد. این وظیفۀ قانونگذاران و مدیریت سازمان ها و گروه ها و سایت ها ست که با نظر داشت وضعیت جدید مواردی را به قوانین و مقررات خود بیافزایند و یا از آنها چیزی بکاهند تا همچنان قوانین و مقررات با حفظ پویایی و کارایی بتوانند وظیفۀ اصلی خود را انجام داده و پاسخگوی نیازهای جامعه باشند. پاسخ و نگرش آقای یحیی نژاد به پرسش یکی از معترضین زیر لینک فوق الذکر نه تنها به اعتراضات ما خاتمه نمی دهد و مشکل گشا نیست، بلکه خود یکی از دلایل اصلی شکل گرفتن این جنبش است.

تحلیل ما این است که، زمانیکه تشکلی پدید می آید، صاحبان قدرت آن را به زنگ خطری برای اقتدار خود تلقی می کنند و با تاکتیک های نخ نما شده، در پی به بیراهه کشاندن آن می افتند. این اتحاد و یکپارچگی ظاهراً رعب به دل برخی کاربران در بالاترین هم انداخته است. به مدیریت محترم بالاترین اما، پیشنهاد ما این است که به جای دلخوری و نگرانی، قدم جلو بگذارند و به مشکلات کاربران رسیدگی کنند. ما در بیانۀ اول حسن نیت خود را نشان دادیم. تکرار می کنیم؛ این جنبش یک کودتا برای تصاحب قدرت نیست. چگونه است زمانیکه یکی از اعضای «کمیته موقت هماهنگی» مشکل داشت، شما رسیدگی کردید ولی حال میلی به پاسخگویی از خود نشان نمی دهید؟ مدیریت اینجا نیک به یاد دارد که در دو نوبت، آقای یحیی نژاد و خانم میترا هر کدام یک بار، با واکنش مثبت به اعتراض یکی از اعضای کمیته به حق او رسیدگی کرده و مشکل را حل نمودند. این نوع رفتار و رسیدگی تحسین برانگیز است و کمیتۀ موقت هماهنگی مراتب قدردانی خود را در اینجا ابراز می دارد. ولی مدیریت تا کنون حاضر به پرداختن به خواست بسیاری از کاربران دیگر و رسیدگی به مشکلات ایشان نشده است. آیا این تبعیض قائل شدن بی مورد نیست؟ آیا وقت آن نرسیده که به دیگران هم همان فرصت داده شود؟ جنبش اصولاً بر سر همین برخوردهای گزینشی است که به راه افتاده. از سر دلسوزی پیشنهاد می کنیم که شما به جای سرسختی و صحبت از موضع قدرت بیایید به مشکلات کاربران برسید. با نگاهی به حدود هزار نظری که زیر لینک های مرتبط با این جنبش گذاشته شده، شکایات و موارد مورد اعتراض کاربران را ببینید و قدم در راه اصلاحات واقعی و آرامش کاربران بگذارید.

دیگر اینکه، «کمیتۀ موقت هماهنگی» یک شورای موقتی ست. وظیفۀ ما رسیدگی به مفاهیم فلسفی، نگاشتن تاریخ مبارزات انسان ها بر روی کرۀ زمین، تعریف دموکراسی، ایجاد حزب و و پدید آوردن یک نهضت فکری نیست. سیاستمدار و حقوقدان هم نیستیم، بی عیب هم نیستیم، ولی ظلم را می توانیم حس کنیم. ما چند کاربر عادی بالاترینی هستیم که تا کنون ده ها ساعت از وقت خود را، آن هم بی هیچ منتی و با افتخار، برای رساندن صدای معترضین به گوش مدیران صرف کرده ایم و این را وظیفۀ اصلی خود در این شورا می دانیم. وظیفۀ ما این است که با راهکارهایی که پیشنهاد می کنیم کاربران معترض را متحد در صحنه نگه داریم تا مدیریت محترم به حداقل خواسته های کاربران که در بیانیۀ اول اشاره کردیم رسیدگی کند. پس از اینکه مدیریت اولین قدم عملی مثبت را برداشت، ما هم به نشانۀ حسن نیت و همکاری، کمیتۀ موقت را منحل کرده و مانند کاربران دیگر به دنبال ارسال لینک و به فعالیت های عادی کاربری خود باز می گردیم تا مدیریت زمان کافی را برای اصلاحات داشته باشد.

برچسب «جاسوسی» و «اعضای مشکوک» و اینگونه سخنان ناروا هم به ما نمی چسبد؛ نه در پی ایجاد اتاق فیسبوکی هستیم که بخواهیم کاربران را از آن طریق رد یابی کنیم و نه میل داریم از هویت واقعی کسی باخبر شویم. شکایات و موارد اعتراضی بر عموم کاربران و مدیریت محترم روشن است. با این حال، ما پیشنهادات و مشکلات را جمع آوری کرده و آماده ایم تا آنها را برای رسیدگی به مدیریت سایت تحویل دهیم. اگر مدیریت بالاترین میل داشته باشد اتاقی برای رسیدگی به موارد اعتراضی ایجاد کند، طبیعتاً استقبال هم می کنیم. در غیر این صورت کف خیابانهای بالاترین پایدار و استوار می مانیم، و طلب حق و مساوات می کنیم. آمار اینکه چه تعداد پشت این «کمیته» یا «شورا» یا «کمیسیون» یا «نمایندگان» هستند هم مربوط به کسانی ست که میل دارند بروند و دربارۀ این جنبش تحقیق کنند. این عده هم خودشان لابد روش یافتن این جزئیات را می دانند. آنچه که مسلم است، اعتراضات واقعی ست و با چشم باز و حسن نیت می شود آنها را رؤیت کرد. کافی ست نگاهی به صدها نظری که در زیر لینک های ما موجود است بیاندازید. کافی ست به آواتارهای کاربران توجه کنید. گذشته از این، حتی اگر ده نفر هم معترض باشند، ما نمایندۀ آن ده نفریم و بر سر موضع می مانیم و انجام وظیفه می کنیم تا زمانی که آنان بودن ما را دیگر مفید ندانند.

بدین ترتیب، «کمیتۀ موقت هماهنگی» از کاربران معترض دعوت می نماید تا در یک صفحه به شرح مشکلات خودشان و بالاترین، و همچنین به احساسی که در این مکان مجازی دارند بپردازند. لینک ها را از وبلاگ های خود به بالاترین در تاریخی که در زیر ملاحظه می کنید و با نظر داشت موارد زیر ارسال کنید:

1- متن خود را خطاب به یکی از سایت های رسمی که در بالاترین نام کاربری دارند بنویسید (دویچه وله، کیهان لندن، رادیو فرانسه، خودنویس، عصر آنارشیسم، توانا، و غیره). مثال: «نامۀ سرگشاده به رادیو فرانسه»، «نامۀ سرگشاده به کیهان لندن» و غیره.
2- برچسب «کمیتۀ موقت هماهنگی» و «بالاترین» را هنگام ارسال لینک به بالاترین فراموش نکنید تا در زمرۀ لینک های جنبش اعتراضی بالاترین قرار گیرد.
3- متن را مستدل، مستند و در نهایت احترام و دقت بنویسید تا نظر صاحبنظران را به خود جلب کند. از «تیکه انداختن» بپرهیزید مگر اینکه متن حالت طنز داشته باشد. متن شما نمایانگر بخشی از شخصیت شماست.
4- به متن های یکدیگر حتماً رآی دهید و ترجیحاً نظر بگذارید.
5- از اطالۀ بیهوده کلام بپرهیزید؛ شاید سایتی بخواهد متن شما را بازنشر دهد.
6- روز یکشنبه، چهارم مرداد، در اولین فرصت، متن خود را از وبلاگ خودتان به بالاترین ارسال کنید.

در آخر، ما قرار نیست از اینجا جایی برویم؛ تحریم بالاترین نیز در حال حاضر در دستور کار «کمیتۀ موقت هماهنگی» نیست. کماکان اما، جنبش اعتراضی خود را در کف خیابانهای بالاترین ادامه می دهیم. باز هم باید پیشنهاد قبلی خود را گوشزد کنیم: با دوستان غیر معترض و منتقد ما با مهربانی برخورد کنید. بحث و گفتگوی سازنده، بله؛ توهین و هرزه نویسی، هرگز. تمرکز خود را با درگیری های لفظی و فرسایشی بر هم نزنیم تا کسانی که تنها نقاب منتقد بر چهره شان است خود را بخوبی نشان دهند. ما برای اصلاح دنیا فعالیت نمی کنیم؛ خواسته های مختصری داریم و فقط حول همان ها فعالیت می کنیم.

پس، به امید حل مشکلات کاربران، متحد بمانیم!
کمیتۀ موقت هماهنگی
پنج‌شنبه، ۱ مرداد ۱۳۹۴

لینکی که در زیر آن آقای یحیی نژاد، مدیر محترم بالاترین، نظر گذاشته:
https://www.balatarin.com/permlink/2015/7/21/3918331
mehdi نام کاربری ایشان:

*******
2ry0kzp_th
بالاترین؛ فراخوان «کمیتۀ موقت هماهنگی»
کاربران محترم بالاترین، هم میهنان گرامی

برای تقویت حس همکاری و اتحاد بین کاربران معترض از شما دعوت می نماییم عکس بالاترین خود را به مدت یک هفته به عکسی که در آدرس زیر این صفحه ملاحظه می فرمایید تغییر دهید. تغییر لوگوی کاربری به معنای پشتیبانی شما از کلیات بیانیۀ اول «کمیته موقت هماهنگی» و در کل نشانۀ حمایت شما عزیزان از اعتراضات و جنبش مدنی اخیر در بالاترین خواهد بود. با این حرکت، نشان می دهیم که ذره ای از مواضع عدالت جویانۀ خود عقب ننشسته و تا زمانی که به حرف های ما در این مکان گوش داده نشود، تا زمانی که اقدامات عملی مشخصی در راستای حل مشکلات کاربران انجام نشود جنبش مان را همچنان استوار ادامه می دهیم.

از حامیان «کمیتۀ موقت هماهنگی» انتظار می رود که ابداً وارد بحث های فرسایشی در زیر لینک ها نشده و همچنان کمال احترام را برای مخالفین و یا منتقدین ما منظور بدارند. جنبش ما در تقابل با کاربران غیر معترض نیست؛ تنها، اگر آنها در بالاترین راحت هستند و مشکلی ندارند، ما هم می خواهیم کمی راحت تر باشیم و ترجیحاً با مشکلات کمتری به فعالیت های اجتماعی مان برسیم. هدف ما رسیدگی و برطرف کردن مشکلات کاربرانی ست که مدتهاست هوای سنگین بالاترین را استشمام می کنند بدون آنکه پنجره ای باز شود. شمه ای از خواسته هایمان را نیز در بیانیۀ اول «کمیتۀ موقت هماهنگی» یادآور شدیم. درگیری لفظی با دیگر کاربران محترم بالاترین جز اتلاف وقت و نیرو، نتیجۀ دیگری ندارد.

پس از مشاهدۀ این فراخوان، با رجوع به آدرس زیر، عکس مورد نظر را دریافت نمایید و عکس کاربری خود را تغییر دهید:

(در صورتیکه آدرس بالا در دسترس نبود، این عکس را از صفۀ کاربری اعضاء کمیتۀ موقت کپی کنید)

کمیتۀ موقت هماهنگی
دوشنبه، ۲۹ تیر ۱۳۹۴
*******
بازنشر فراخوان های «کمیتۀ موقت هماهنگی» کاربران معترض «بالاترین» بصورت مستمر و در حد توان ادامه خواهد یافت. یکنفر

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s