دانش (2)

روبات های مورچه ای می توانند در آینده نیروی کار باشند
http://interestingengineering.com/robotic-ants-could-be-the-future-workforce
bionic-ant 1
یک شرکت آلمانی «روبات های مورچه ای» ساخته که می توانید در آینده جایگزین نیروی انسانی در کارخانه های با کارایی بالا باشد. اختراع آنها،مورچه بیونیک یا فناوری های شبکه ای خودکار بیونیک (BionicANT: Bionic Autonomous NetworkingTechnologies) نامیده می شودبه شیوه چاپ سه بُعدی تولید می شود. این روبات به اندازه ی دست یک فرد بالغ است و با تقلید از رفتار همیاری حشره واقعی، عمل می کند.
هدف نهایی این پروژه، خلق اجزای هوشمندی است که بتوانند در آینده ای نزدیک با تطبیق خود با الزامات تولیدی مختلف، با بهره وری خوبی کار کنند. این روبات ها توسط شرکت مهندسی آلمانی فستو (Festo) توسعه یافته اند و مورچه های مصنوعی هستند که می توانند در ارتباط به یک هدف مشترک تصمیم های فردی بگیرند درست همانندی آنچه که مورچه های عادی در زندگی واقعی عمل می کنند.
همانند الگوی طبیعی خودشان، مورچه های بیونیک تحت قواعد روشنی با یکدیگر همکای می کنند. آنها با یکدیگر ارتباط دارند و اقدامات و حرکاتشان را هماهنگ می سازند. هر مورچه بطور خودکار، خودش تصمیم می گیرد اما تصمیم گیریش همیشه تابع هدف مشترک است و به این ترتیب نقش خودش را در راستای حل مساله و انجام وظیفه محوله بازی می کند.
روبات مورچه ای طرح منحصربفرد با بدن پلاستیکی دارد که با چاپ سه بُعدی مدارهای الکترونیکی درون آن تعبیه شده است. شش پا و پنگال های این مورچه ها به گونه ای ساخته شده است که به آنها اجازه می دهد با استفاده از مفصل هایشان بسرعت و بدقت و با استفاده از کمترین انرژی حرکت کنند.

bionic ant2
*******
این جاده ها خودروها را در حین حرکت شارژ می کنند
http://money.cnn.com/2015/08/18/technology/uk-electric-cars-roads/?sr=cnnitw
150817190639-charging-highways-780x439
دولت بریتانیا آماده می شود فناوری جاده ای نوینی را آزمایش کند که خودروهای الکتریکی را در حین حرکت شارژ می کند. هدف، کمک به رانندگان خودروهای الکتریکی یا هیبرید است تا ناچار به توقف مکرر برای شارژ کردن خودروهایشان نباشند.
بیشتر خودروهای اکتریکی شارژ کننده هایی دارند که بتوانند در خانه و یا در خیابان هایی که توقف می کنند از طریق دوشاخه شارژ کنند. همچنین مکان هایی برای شارژ بی سیم با پرداخت الکترونیکی نیز در دسترس هست اما استفاده از این دو نیازمند توقف خودرو می باشد.
جاده های شارژ کننده ی جدید که توسط حکومت بریتانیا پیشنهاد شده همانند شارژ کننده های گوشی های بی سیم عمل می کنند یعنی با استفاده از فناوری القای مغناطیسی.
این ابتکار اواخر امسال بکار گرفته می شود و مهندسان فناوری بی سیم را درخودروهای آزمون نصب کرده و تجهیزات ویژه را در زیر جاده ها قرار می دهند.
کابل هایی که در زیر بزرگراه ها مدفون شده اند میدان های الکترو مغناطیسی تولید کرده که می تواند توسط گیرنده ای در خودرو دریافت شده و به انرژی الکتریکی تغییر شکل دهد. این سامانه شامل یک سامانه ی مخابراتی است تا جاده ها بتوانند هنگامی که خودرویی می اید آن را تشخیص دهند و فرایند شارژ بزرگراهی را آغاز کنند.
هم اکنون، این آزمون ها محدود به مناطق آزمایش است که رانندگان عادی مجاز به ورود به آنها نیستند. دولت متعهد به پرداخت پانصد میلیون پاوند(779 میلیون دلار) برای این پروژه طی پنج سال آینده شده است.فناوری های وسایط نقلیه با سرعت فزاینده ای توسعه می یابد و ما متعهد به پشتیبانی از رشد وسایط نقلیه ای هستیم که برونداد بسیار کمی در جاده های انگلستان داشته باشند. بعلاوه دولت به تعداد ایستگاه های شارژ در کشور خواهد افزود تا در هر بیست مایل یک ایستگاه باشد. فناوری مشابهی پیش از این در شهر گومی(Gumi) کره جنوبی بکار گرفته شده که اتوبوس های ریلی در هر پانزده مایل از طریق کابل های زیرزمینی شارژ می شوند.
*******
صفحات نمایشگر خم شدنی جدید LG
http://interestingengineering.com/lg-reveals-new-flexible-screens/
LG-flexable-screen-e1439658677214
LG برای محصولات متعددش در زمینه وسایل الکتریکی خانگی، تلویزیون و گوشه های همراه معروف است، در صورتی که محصولات این شرکت بسیار متنوع است، LG هنوز نتوانسته از سایر غول های این صنایع نظیر GE، اپل یا سونی پیشی بگیرد.
فناوری نوین در صفحه نمایشگر سرانجام ممکن است این شرکت را متمایز سازد. صفحه نمایشگر ها از فناوری OLED یا دیود منتشر کننده نوری آلی (Organic Light Emitting Diode) استفاده می کنند که اجزاه یم دهد صفحه نمایش خم شود. این از LED های سنتی که از سیلیکون دوپه شده مثبت و منفی استفاده می کنند متفاوت است. سیلیکون با ساختار بلورین خود به صفحه نمایش سختی و انعطاف ناپذیری می دهد. LED آلی از پلیمرهایی استفاده می کند که دارای ویژگی های نیمه رسانایی است. پلیمرها به صفحه نمایش آزادی ساختاری می دهند. گرچه صفحه نمایش می تواند خم شود، این بدان معنا نیست که این صفحات برای خم های تند یا چین خوردن ساخته شده اند. همچنین این صفحات نمایش می توانند بسیار نارک با ضخامتی حدود 0.97 میلی متر باشند و با قابلیت اتصال به آهن ربا ها، بسادگی از اتاقی به اتاق دیگر جابجا شوند. خوشبختانه آهن ربا، در کیفیت تصویر تاثیری ندارد.
انتظار می رود از این فناوری در تلویزیون ها، گوشی های همراه و تبلت هایی استفاده شود که اجازه می دهد صفحه نمایش خم شود و مانع ترک خوردن صفحه نمایش در صورت افتادن شود. گر چه صفحه نمایش نمی شکند ولی سایر ویژگی های ساختاری ممکن است آسیب ببینند.
*******
دانشمندان بطور تصادفی یک نوع جدید از شیشه را تولید کردند
http://www.iflscience.com/technology/new-glass-surprised-scientists
periodic glass_0
شیشه، بطور طبیعی ساختاری تصادفی دارد. با ذوب شدن چندین کانی با هم در دمایی بسیر بالا تولید می شود. شیشه یک ساختار اتفاقی، درهم ریخته دارد نظیر مایعی که سریع منجمد شده باشد. با این حال، با یک تصادف خوشایند، برخی دانشندان شیشه ای با الگوی مولکولی منظم تولید کرده اند.
نخستین سرنخی که دانشمندان از آن پی بردند چیزی متفاوت از شیشه عادی ساخته اند، نقاط ماکزیمم پایداری بود که در داده های طیف نما مشاهده کردند. پژوهشگران میزان قطبی بودن شیشه، را با تغیر جهت باریکه نور لیزر، اندازه گیری کردند. برهمکنش باریکه ی نور باید یک نمودار بدون هیچ ویژگی خاصی را بدست می داد که همه نتایج تصادفی باشد. اما بجای آن، نقاط ماکزیمم منظم ظاهر شدند. این شاید بنظر قابل توجه نرسد اما یک نشانگر معتبر اس یک آرایش مولکولی متناوب است.
از آنجا که تصادفی بودن ویژگی تعیین کننده ی شیشه است این امر بسیار شگفت انگیز بود. این نشان می دهد که می توان شیشه هایی تولید کرد که ساختار تعریف شده ای داشته باشند و حالا که به منشا چنین معلول هایی پی برده شده می توان با دستکاری شیوه تهیه شیشه ها، این ساختار را کنترل کرد.
راز این نظم مولکولی بنظر می رسد همان روشی باشد که این شیشه ی خاص تولید شده باشد. بجای سردکردن شیشه در حالت مایع سیال تا جایی که جامد شود، این شیشه با استفاده از بخار شیشه تولید شد. در این تکنیک،با ته نشین شدن مولکول های آلی روی یک سطح، لایه های شیشه ی جامد بتدریج روی هم ساخته می شوند و در یک محیط خلا همگی منظم می شوند. رشد لایه به لایه دقیق است. این شیوه مولکول ها را در جهت و موقعیت «حقیقی» خودشان به دام می اندازد.
این فرایند بشدت به دما وابسته است. دما باید در دامنه ی محدودی باشدکه در آن بخار مایع می تواند به حالت جامد در آید. این آرایش مولکولی می تواند با تغییر دما در زمان ته نشین شدن شیشه تنظیم شود ولی زمانی که شیشه منجمد شد آرایش مولکولی خود را حتی در زمان تغییرات دما حفظ می کند.
شیشه ها یکی از شناخته شده ترین مواد هستند، ساختار مایع دارند-بی نظمی-اما جامد هستند. این مفهومی که بسیاری را در چندین دهه گیج می کرد. بنابراین این واقعیت که می تواند جهت و موقعیت این مواد نامنظم را تعیین کرد چیزی است که مفاهیم عمیقی از لحاظ نظری و فناوری بهمراه خواهد داشت. هنوز نمی توان دانست این مفاهیم چه می توانند باشند اما این یک زمینه جدید پژوهشی و یک گروه از مواد است که پیش از این نبود. این سرآغاز کار است.
گر چه فقط تعداد کمی از مولکول ها در این شیشه جدید در جهت مشخصی هدایت شده اند تاثیر آن بسیار قابل ملاحظه بوده است. گام بعدی کوشش برای افزایش نظم و آزمایش مواد گوناگون است.
*******
وب تاریک چیست؟
http://www.iflscience.com/technology/what-dark-web
321232215_b82303a0bc_z
«وب تاریک» بخشی از دنیای گسترده ی وب است که برای دسترسی به آن، نیاز به نرم افزارهای خاصی است ولی وقتی به آن وارد شدید می توانید با یک مرورگر عادی به همان روش وب عادی به سایت های گوناگونِ آن دسترسی داشته باشید.
با این همه، سایت هایی هستند که به گونه ای کارامد«پنهان» هستند که در هیچ راهنمای موضوعی نیستند و بجز مواردی که شما آدرس سایت را از پیش بدانید قابل دسترسی نیستند. بازاهای خاص نیز درون وب تاریک کار می کنند که «بازارهای شبکه تاریک»(darknet markets) نامیده شده اند که بیشتر محصولات غیرقانونی نظیر مواد مخدر و سلاح را با استفاده از نرم افزار پرداخت بیت کوین(Bitcoin) می فروشند. حتی یک «بازار آدمکشی» هست که می توان بهای کشتن کسی را پرداخت.
از آنجا که این وب تاریک تقریبا بطور کامل گمنام است جایگاه منتخب گروه هایی است که می خواهند از دیدِ دولت ها و آژانس های مجری قانون پنهان بمانند. از سویی دیگر افشاگرانی هستند که با روزنامه نگاران ارتباط دارند اما بیشتر از همه مورد استفاده ی سوی گروه های پدوفیلف تروریست و مجرمان است که می خواهند معاملاتشان مخفی بماند.
شیوه های متعددی برای دسترسی به وب تاریک هست شامل استفاده از Tor، Freenet و I2P. محبوب ترین اینها، Tor است زیرا یکی از اسان ترین بسته های نرم افزاری برای استفاده می باشد.
تور با عبور دادن پیام ها زا طریق یک شبکه از رله های تور، محرمانه بودن و گمنامی را بدست می دهد. هر بار که پیام از یک گره به گره دیگری می رود بصورت رمزی در می اید که هر رله فقط از ماشینی که پیام را فرستاده و ماشینی که پیام را به آن می فرستدمطلع می شود.
البته انی اندیشه که در تور می توان کاملا گمنام بود اشتباه است، تور از ادرس های لایه لایه «پیازی» استفاده می کند که محتوا را می پوشاند اما هنوز هم می توان بطور بالقوه اطلاعات کسی را دریافت که به سایت دسترسی دارد زیرا اطلاعاتی نظیر نام کاربران و آدرس ایمیل را در خود دارد. آنها که یم خواهند کاملا گمنام بمانند باید از سرویس های خاصی استفاده کنند که هویت شان را در این موارد مخفی نگاه می دارد.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s