رازهای تاریخی سیا در ایران-نیویورک تایمز

Secrets of History
The C.I.A. in IRan
Corbis / Bettmann
By JAMES RISEN
http://www.nytimes.com/library/world/mideast/041600iran-cia-index.html
شاه نیازمند آماده سازی ویژه ای بود. بنا به طبیعتش موجودی مردد و دو دل بود، با تردیدها و ترس های بی مورد به ستوه می آمد،باید وادار می شد که نقش خود رابازی کند…(برنامه تی پی آژاکس)

shah
تاریخچه مخفی آژانس مرکزی اطلاعات از عملیات سری سرنگونی دولت ایران در 1953 نگاهی درونی به چگونگی موفقیت سهوی آژانس علیرغم مجموعه ای از رویدادهای ناگواری می دهد که برنامه های اصلی آن را از مسیرشان خارج ساخت.
پیشینه ای که یکی از برنامه ریزان اصلی کودتا در 1954 نوشته جزییاتی را ارائه می دهد که چگونه ماموران ایالات متحده و بریتانیا نقشه یک کودتای نظامی را برای بازگرداندن قدرت به شاه و سرنگونی نخست وزیر منتخب ایران، یک ملی گرای پرشور کشیدند.
این مدرک {اینجا}نشان می دهد که:
بریتانیا، از ترس برنامه های ایران برای ملی کردن صنعت نفت خودش، ایده ی کودتا در سال 1952 را طرح کرد و ایالات متحده را تحت فشار گذارد تا یک عملیات مشترک برای از میان برداشتن نخست وزیر پی ریزی کنند.
سیا و اس آی اس، سرویس اطلاعاتی بریتانیا راسا و با دقت زیادی، ژنرال فضل الله زاهدی را برای جانشینی نخست وزیر محمد مصدق انتخاب کردند و دو روز پس از پیروزی کودتا، به رژیم زاهدی بطور پنهانی 5 میلیون دلار دادند.
ایرانیانی که برای سیا کار می کردنددر نقش کمونیست ها به رهبران مذهبی حمله می کردند و بمب گذاری در خانه یکی از روحانیان را انجام دادند تا جامعه مذهبی مسلمان کشور را برعلیه دولت محمد مصدق تحریک کنند.ا
بزدلی و ترسِ شاه نزدیک بد که عملیات سیا را ناکام بگذارد. از ترس از دست دادن تاج وتختش، شاه مکررا از امضای اعلامیه سلطنتی برای تغییر دولت که سیا نوشته بود سرباز می زد. آژانس ترتیبی داد تا خواهر دو قلوی شاه، شاهزاده اشرف پهلوی و ژنرال اچ نورمن شوارتزکف( H. Norman Schwarzkopf)، پدر فرماندهی توفان صحرا،بعنوان واسطه عمل کرده و تلاش کنند او را تحت فشار نگاه دارند. با وجود این پیش از آنکه کودتا پیروز شود شاه از کشور گریخت.

سایر منابع:
—————
http://www.theguardian.com/world/2013/aug/19/cia-admits-role-1953-iranian-coup

http://www.theguardian.com/politics/2003/aug/20/foreignpolicy.iran

http://www.rt.com/usa/iran-coup-cia-operation-647/نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s