خود دیگر پنداری

1
تحصیلکرده اقتصاد است و شاغل با حقوقی خوب.
پیش از این بارها از این که این مردم بیسواد و ابله نمی فهمند چند برابر یارانه از جیبشان می رود حرف زده بود….
مدتی بود افسرده بود ولی حالا خیلی شاد و سرحال می گوید: رفت بالا!
: چی؟
: قیمتِ ارز!
: خوب این کجایش خوب است؟
: برای توی گدا نه ولی برای من که چندهزار دلار پس انداز دارم خوب شد!
: این چند هزار دلار ، حقوقِ چند ماهته؟
: برای چی می پرسی؟ تقریبا شش ماه.
: خوب از حالا به بعد ارزش حقوقت کم شده و هر چی که می خری گرانتر می شود! کجای این خوشحالی دارد؟! اگر صراف بودی جای خوشحالی بود، اگر وارد کننده بودی و انبارهایت پر، جای خوشحالی بود، اگر آقازاده بودی ….. ولی تو یک حقوق بگیر هستی و همیشه بازنده ی تورمِ بالا و ارزِ گران.
: اَه تو هم که همه اش آیه ی یاس می خوانی!
*******
2
تحصیلکرده مهندسی است و شاغل در محیطی سخت در بندری در جنوب.
با حرارت می گوید خیال می کنی خارج بهشت است؟ اصلا اینطور نیست. باید صبح تا شب کار کنی و حتی وقتی اضافه کاری می کنی حقوقت بیشتر نمی شود….ولی در ایران فرصت زیاد است. مثلا لیلا و شوهرش صبح تا شب کار می کنند و در جا می زنند و هر لحظه ممکن است شغلشان را از دست بدهند. یا رژین و شوهرش هر دو فوق لیسانس هستند. چند سال است رفته اند کانادا؟ صبح تا شب کار می کنند ولی از یک لیسانس کانادایی کمتر حقوق می گیرند! ولی در ایران فرصت پولدار شدن هست. همین پسرِ ممد آقا، خانه پدرش را کوبید و 5 طبقه دو واحدی ساخت و با پولش رفت انگلیس خانه خرید. یا برادرش که باغ شان را فروخت و رفت با پولش چند آپارتمان خرید و فروخت و… یا همین مجید که زمین های هشتگرد می خرید و می فروخت ….
: کسانی که رفتند امریکا و کانادا در عرض مدت کوتاهی سرِ کار رفتند و حالا خانه و خودرویشان را با نود درصد یا هشتاد درصد وام خریده اند و راحت زندگی می کنند در امنیت و آسایش روانی و به وقت خودش کار و به وقت خودش تفریح دارند. تو چی؟ بعد از سه سال بیکاری رفتی در گرمای پنجاه درجه کار می کنی و بعد از دو سال کار و اضافه کار نمی توانی یک آپارتمان نقلی اجاره کنی!حتی از کارت مطمئن نیستی همین امروز و فرداست که بگویند پروژه تمام شد بریدخونه تون! وقتی از … به تهران می آیی امنیت داری؟ هوای سالم، آب سالم و غذای سالم می خوری؟ ببینم چرا سرطان گرفتی بخاطر آب و هوای آلوده ی محل کارت نبود؟!
تازه اگر چندتا بچه پولدار از فروش ارث پدرشان ثروتی بهم زدند یا با پارتی بازی استخدام شدند و حقوق های چند میلیونی گرفتند و یا با دوز و کلک و کلاه گذاشتن سر مردم پولدار شدند به توی یک لاقبا چه؟ بیشتر مردم اینجا، صبح تا شب کار می کنند نه امنیت دارند نه آسایش نه تفریح…وقتی خودت حقوق بگیر هستی چرا فقط به چند آقازاده و بساز بفروش و دلال نگاه می کنی؟ مگر تو هم می خواهی یا می توانی وارد این زد و بندها بشوی و بدون زحمت یک شبه صاحب همه چیز بشوی؟…
: اَه تو هم که همه اش آیه ی یاس می خوانی!
*******
3
تحصیلکرده علوم اجتماعی است و شاغل در وزارت خانه.
: این دفعه دیگر فریب نمی خوریم و تحریم نمی کنیم تا یک عده بسیجی رای بدهند و امثال … وارد مجلس شوند. دیدی هاشمی چطور زد توی پوزِ خامنه ای؟!
: ببینم مگر مردم سال 88 تحریم کرده بودند؟ رفتند رای دادند چی شد؟! احمدی 63 درصد شد!
سال 76 و 80 هم تحریم نکردند. خاتمی رییس جمهور شد. چی شد؟
پیش از این هم رای می دادند چی شد؟!
اصلا قبل از مردم مگر شورای نگهبان رای نمی دهد؟ بعد از انتخاب مردم چی؟ شورا رای نمی دهد؟ مگر بجای رجایی، حداد عادل نرفت مجلس؟! رای مردم بود؟! تازه بعدش هم باید به تصویب و ابلاغ مقام رهبری برسه. هر وقت هم کسی بخواد یک قدم به نفع مردم کاری بکنه مقام رهبری می زنه توی پوزش تا بشیند سرجایش!
: نه این دفعه دیگه فرق داره! محکم جلویشان می ایسته! خاتمی عرضه نداشت! ولی روحانی خیلی جرات داره!
: مثلا تو این مدت چه کاری به نفع مردم کرده؟
: همین توافق کم کاری بود؟!
: اینکه دستور خامنه ای بود! بدبخت، 8 بار احمدی را فرستاد نیویورک، چون انگشتش مدام تو دماغش بود و چرت و پرت می گفت تحویلش نگرفتند! بعد که کفگیرش تهِ دیگ خورد، جلیلی را فرستاد باز جدی نگرفتند! مجبور شد یک آدمی بفرستد که زبانشان را بلد باشد تا دوباره بتونه با پول نفت، هوادارش را تو مملکت و عراق و لبنان و… سیر کنه! اون آدم هم یه ملا مثل خودش به اسمِ روحانی بود! بغیر از توافق برای مردم چه کرده؟ وقتی کارگرا حقوق عقب افتاده شون را می خوان، تحویلشون گرفته؟ نو سرِ معلمای معترض نزد؟ برای زنا، جوونا و هواداراش چکار کرده؟
: همین که احمدی برنگرده کافی است! تازه می گی چکار کنیم؟ با انقلاب که بدبخت تر می شیم، تنها راه اصلاحاتِ تدریجی است…
: آخه! یک نگاهی به خودمون بانداز، سال به سال فقیر تر و بدبخت تر می شویم، مملکت خرابتر شده، همه جا خشکسالی، بی آبی، آلودیگ توی هوا، آب، زمینای کشاورزی، تو این مدت با این اصلاحات، دمکراس بیشتر شده؟ این همه جوون مردم توی جریان 18 تیر یا سال 88 از بین رفتند، وضعمون بهتر شد؟ بازم بیرون بریم بادکنک سبز هوا کنیم، باتوم بخوریم؟ تظاهرات سکوت کنیم، بریم کهریزک؟ برا روحانی هورا بکشیم وقتی رییس جمهور شد از کار اخراج بشیم؟
اصلاحات خوبه، تدریجی هم یک حدودی داره! آخه آدم عاقل چند بار باید از یک سوراخ گزیده بشه؟ حالا اگه توی باند روحانی یا اصلاح طلبا بودی یه چیزی ولی تو که ….
: اَه تو هم که همه اش آیه ی یاس می خوانی!

مادرش از توی آشپزخانه داد می زند: همه این الدنگها مفتخورند! مملکت از اولش مالِ پهلوی بوده و باید به آنها برگردد!

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s