عمر این مجسمه تراشیده شده از چوب، دو برابر اهرام مصر است.

This Wooden Carving Is Twice As Old As The Pyramids; September 2, 2015 ; by Danielle Andrew
http://www.iflscience.com/plants-and-animals/worlds-oldest-wooden-carving-older-previously-thought
wikimedia
در این هفته،گروهی از دانشمندان آلمانی اعلام کردند که قدمت یک مجسمه مرموز چوبی که در قرن نوزدهم ، از یک باتلاق تورب در روسیه شرقی بیرون کشیده شده است به یازده هزار سال پیش می رسدکه به این ترتیب، کهن ترین مجسمه تراشیده شده از چوب دنیا ست.
کربن سنجی این بت در سال 1997 انجام شد که نشان می داد تقریبا 9500 ساله است اما گروه جدیدی از دانشمندان این شیئی را به شیوه ای بسیار حساس تر، با استفاده از طیف سنجیِ جرم شتاب دهنده دوباره تجزیه و تحلیل کردند. این شیوه فاش ساخت که این مجسمه در واقع 1500 سال پیش از آن ساخته شده است، در آغاز دوره هولوسن- در شروع دوره ای که در آن غلبه انسان بر طبیعت آغاز شد. .
iGMYmYn{ بت عجیب که در موزه تاریخ سوردلووسک(Sverdlovsk) در یکاترین بورگ(Yekaterinburg) روسیه به تماشا گذاشته شده است. ویکی مدیا}
توماس تربرگر(Thomas Terberger)، یکی از این دانشمندان که در تعیین قدمت این بت مشارکت داشته به سیبرین تایمز گفت:ن نتایج بیش از انتظار ما بود. این یک داده بسیار مهم برای جامعه علمی بین المللی است. در کل برای درک توسعه تمدن و هنر اوراسیا و بشریت اهمیت دارد.ما می توانیم بگوییم در آن زمانها، 11000 سال پیش، شکارچیان و ماهیگیران و گردآورنده های آورال به همان اندازه ی کشاورزان خاورمیانه پیشرفت کرده بودند.»
تصور می شود که مجسمه غیرعادی، که بت شِگیر(Shigir) نام دارد، توسط یک تمدن کهن جهت مقاصد دینی یا روحانی بوجود آمده باشد و به زبانی گمشده روی آن نوشته شده که دانشمندان تا کنون نتوانسته اند رمز گشایی نمایند.
درودگر ناشناس با استفاده از ابزار های سنگی از یک درخت 157 ساله ی کاج اروپایی(larch)تازه قطع شده ای، این مجسمه را ساخت که 7 چهره را به تصویر می کشد که یکی از آنها سه بعدی است و نمادهایی روی آن حکاکی کرده است. ارتفاع ابتدایی این بت 5.3 متر(17 پا) بوده اما بعد از گم شدن این شیئی در دوران انقلاب هم اکنون 2.8 متر(9 پا) است، گر چه پیش از دوره انقلاب، باستان شناس ولادیمیر تولماچف( Vladimir Tolmachev ) توانست تصویری کامل از آن ترسیم نماید.(تصویر زیر)

DUGOeTSتصویری که ولادیمیر تولماچف از این بت در حالتی که سالم بود ترسیم کرده. دایره های سرخ دور چهره ها کشیده شده . ویکی مدیا
این بت که هم اکنون در موزه تاریخ سوردلووسک(Sverdlovsk) در یکاترین بورگ(Yekaterinburg) روسیه به تماشا گذاشته شده است دو برابر اهرام مصر و استون هنج در بریتانیا قدمت دارد.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s