کاربردهای درخت مُرینگا

The Many Uses of the Mighty Moringa Tree
19th September 2015; By Dr. Joseph Mercola
http://wakeup-world.com/2015/09/19/the-many-uses-of-the-mighty-moringa-tree
The-Many-Uses-of-the-Mighty-Moringa-Tree-Fresh-Moringa-300x223
1. درخت روغن زای مُرینگا، یک درخت بومی جنوب آسیا با رشدی سریع است و هم اکنون می توان در تمامی مناطق گرمسیری آن را یافت. در طول قرن ها، برگ های آن در طب سنتی مورد استفاده بوده و سامانه ی ایورودا ی در طب ان را با پیشگیری یا درمان حدود سیصد بیماری مرتبط می داند[1].
2. برخی اوقات مرینگا را «درخت معجزه» ، «درخت چوب طبل» یا « درخت ترب کوهی» می نامند که برگ های کوچکِ گِردی دارد که مقادیر باورنکردنی از موادمغذی را در خود انباشته دارد: پروتئین، کلسیم، بتاکاروتن، ویتامین C ، پتاسیم،… فقط شما نامش را ببرید مُرینگا آن را دارد. تعجبی ندارد که حداقل چهارهزار سال است که بعنوان یک دارو ( و همینطور بعنوان یک منبع غذایی) بکار می رود[2].
3. این حقیقت که مُرینگا بسرعت و بسادگی رشد می کند آن را بخصوص برای مناطقی با زمین های فقیر و بی قوت شده جذاب می سازد و از این درخت برای ارتقای جذب مواد مغذی با موفقیت در مالاوی، سنگال و هند استفاده شده است. در این مناطق، مُرینگا می تواند مغذی ترین غذای در دسترس بومی باشد و در کل روزهای سال برداشت شود[3].
شخصا، خودم یک درخت مُرینگا را در طول دو سال پروراندم و می توانم این واقعیت را تایید کنم که همانند یک علف رشد می کند. برای آنها که در کشورهای جهان سوم زندگی می کنند، این درخت می تواند یک منبع ارزشمند تغذیه ای باشد. با این همه، کاشتن آن را در حیاط پشتی تان برای مقاصد سلامتی و بهداشت توصیه نمی کنم زیرا برگ های آن خیلی کوچک هستند و برداشتِ بموقع این برگها از ساقه برای خوردنشان کار بسیار شاقی است. احتمالا شما هم مثل من به این نتیجه می رسید که کاشت و نگهداری این درخت بیش از ارزش آن، زحمت دارد.
با وجود این، جای انکار نیست که مُرینگا ارزش تغذیه ای زیادی دارد که یک بار که از آن برداشت شود، کاشتش را توجیه می کند. شما می توانید از مزایای مُرینگا، با استفاده از برگ های تازه اش، برگ های پودر شده یا روغن مُرینگا بهره ببرید.

شش دلیل ستایش مُرینگا بعنوان یک منبع غذایی برتر
1. یک ماده مغذی غنی

برگ های مُرینگا سرشار از ویتامین ها، مواد کانی، امینواسیدهای حیاتی و سایر مواد مغذی هستند. یکصد گرم از برگ مُرینگای خشک شده حاوی مواد زیر است[4]:
* نُه برابر پروتئین در ماست.
* ده برابر ویتامین A در هویج
* پانزده برابر پتاسیم در موز
* هفده برابر کلسیم در شیر
* دوازده برابر ویتامین C در مرکبات
* بیست و پنج برابر آهن در اسفناج

2. آنتی اکسیدان فراوان
برگ های مُرینگا غنی از آنتی اکسیدان ها هستند شامل ویتامین C، بتاکاروتن، کوئرستین(quercetin) و اسید کلروژنیک(chlorogenic). این آخری، اسید کلروژنیک نشان داده است که جذب قند را در سلول ها کُند می کند و در مطالعات بر روی جانوران، سطوح پایین تری از قندِ خون یافته شده است. همان گونه که در نشریه پیشگیری از سرطانِ آسیا پاسیفیک(Asian Pacific Journal of Cancer Prevention)خاطرنشان شده است[5].
«گزارش شده که برگ های درخت مُرینگای روغن زا، بدلیل مقدار بالای پلی فنیل در آن فعالیت آنتی اکسیدان زیادی دارند. استخراج از برگ های بالغ و تازه ی مُرینگای روغن زا، فعالیت آنتی اسکیدان قوی در برابر رادیکال های آزاد دارند و از آسیب اکسایشی به مولکول های زیستی اصلی پیشگیری می کنند و محافظت قابل ملاحظه ای در برابر آسیب های اکسایشی بعمل می آورند.»
بعلاوه، در پژوهشی بر روی زنانی که هر روز صبح 1.5 قاشق چایخوری از پودر برگ مُرینگا بمدت سه ماه مصرف کرده اندف سطح آنتی اکسیدان در خون بطور قابل ملاحظه ای افزایش یافته است[6].
The-Many-Uses-of-the-Mighty-Moringa-Tree-Moringa-Leaf-300x200
3. سطح پایین تر شکر در خون
بسیاری از کاربردهای درخت نیرومند مُرینگا – بنظر می رسد که برگ های صبحگاهی مُرینگا تاثیر ضد دیابتی دارند[7]، احتمالا بدلیل وجود ترکیبات گیاهی مفید در برگ هایش که شامل ایزوتیوسیانات ها می باشد. در یک پژوهش مشخص شده که زنانی که روزانه هفت گرم از پودر برگ مُرینگا را بمدت سه ماه مصرف کرده اند سطح قند خون ناشتای خود را تا 13.5 درصد کاهش داده اند [8].
پژوهش های جداگانه فاش ساخته که افزودن 50 گرم برگ مُرینگا به یک وعده غذایی، افزایش قندِ خون را تا 21درصد در بین بیماران دیابتی کاهش می دهد [9].

4. کاهش التهاب
اسیدهای ایزو تیوساینات، فلونویدو فنولیک در برگ ها و غلاف ها و بذرهای مُرینگا، نیز خواص ضدالتهابی دارند. روغن مُرینگا از این لحاظ منحصر بفرد است که برخلاف بیشتر روغن های گیاهی،در برابر ترشیدگی و تعفن مقاوم است. اپوک تایمز(Epoch Times)بشرح زیر[10]
« عمل ضدالتهابی قوی این درخت بطور سنتی برای درمان زخم معده بکار می رود. روغن مُرینگا (که برخی اوقات روغن بن نامیده می شود) نشان داده که از کبد در برابر التهاب مزمن کبد محافظت می کند. این کیفیت آن را به یک نگهدارنده خوب برای غذاهایی تبدیل می کند که بسرعت فاسد می شوند. این روغن شیرین هم برای سرخ کردن و هم برای استفاده در سالاد مورد استفاده قرار می گیرد و همچنین بصورت موضعی برای درمان موارد ضد قارچ و ورم مفاصل بکار می رود، ضمن اینکه یک مرظوب کننده عالی برای پوست است.»

5. نگاهداری سطح سالم کلسترول
مُرینگا همچنین خواص کاهش دهنده ی کلسترول هم دارد و یک پژوهش بر روی جانوران نشان داده که آثار آن قابل مقایسه با خواص داروی کاهنده ی کلسترول، سیموستیتن( simvastatin) است[11]. همانگونه که در نشریه اتنوفارماکولوژی(Journal of Ethnopharmacology)مطرح شده است[12].
مُرینگای روغن زا در طب سنتی تایلندی بعنوان تقویت کننده ی قلب بکار می رود. پزوهش های اخیر، اثر کلسترول کاهندگی(hypocholesterolemic) آن را نشان داده است. در خرگوش هایی که بیش از حد کلسترول به آنها خورانده بودند بعد زا دوازده هفته درمان، بطور قابل ملاحظه ای (P<0.05) سطح کلسترول را پایین آورد و تشکیل پلاک های آترواسکلروتیک(تصلب رگ ها، atherosclerotic) را به ترتیب تا حدود پنجاه و هشتاد و شش درصد کاهش داد. این آثار… تا درجه ای قابل مقایسه با آثار سیموستیتن است. این نتایج نشان می دهد که این درخت دارای فعالیت های آنتی اکسیدان،کاهش چربی سازی (hypolipidaemic) و ضد کلسترول سازی(ntiatherosclerotic) است و پتانسیل درمانی برای پیشگیری از بیماری های قلبی -عروقی دارد… »

6. محافظت در برابر مسمومیت با ارسنیک
برگ ها و بزدهای مُرینگا ممکن است در برابر برخی آثار مسمومیتی ارسنیک محافظت کنند که بویژه در پرتوی اخباری اهمیت پیدا می کند که غذاهای اصلی معمول نظیر برنج ممکن است آلوده به آن باشند[13]. آلودگی آب زمینی با ارسنیک همچنین یک دلیل نگرانی برای سلامتی عموم در سرتاسر جهان بوده و یک پژوهش فاش ساخته است که [14]:
«کاربرد مشترک پودر بذر مُرینگای روغنی (250 و 500 میلی گرم در کیلو، از طریق دهان) با ارسنیک بطور قابل ملاحظه ای فعالیت های انزیم های سوپراکسید ([SOD [superoxide dismutase) ،کتلز( catalase) و GPx را با افزایش در سطح کاهش یافته ی GSH در بافت ها (جگر، کلیه و مغز) افزایش می دهد. با خوراندن همزمان مُرینگای روغنی و ارسنیک در جانوران، این تغییرات همراه با کاهش حدود 57، 64 و 17 درصدی به ترتیب در ROS [ گونه های اکسیژن واکنش کننده]، متالوتیونین کبد (MT)، و پراکسیداسیون چربی بود. مشاهده جالب دیگر کاهش جذب ارسنیک در بافت های نرم (55درصد در قلب، 65درصد در کبد، 54درصدر در کلیه ها و 34 درصد در مغز) در پیِ خوراندن پودر بذرِ مُرینگای روغنی(بخصوص در مقدار 500 میلی گرم دارو به ازای هر کیلو وزن بود). به این ترتیب می توان از پژوهش اخیر نتیجه گرفت که خوراندن همزمان پودر بذر مُرینگای روغنی می تواند جانوران را بطور قابل ملاحظه ای در برابر تنش اکسایشی محافظت نماید و سبب کاهش غلظت ارسنیک در بافت های آنها شود. خوراندن پودر بذر مُرینگای روغنی همچنین می تواند در حین درمان آهن زدایی( chelation) مفید باشد.»

برگ های مُرینگا حتی ممکن است آب را تصفیه کند… و بیشتر
از دیدگاه گوارشی، مُرینگا سرشار از فیبر است همان گونه که اپوک تایمز می نویسد« مانند جارودر روده هایتان کار می کند.. تا هر ماده زائد اضافه ای را که از یک رژیم غذایی چرب باقیمانده دور بریزد.»[15] همچنین باید خاطرنشان شود که ایزوتیوسیانات های آن که خواص ضد باکتربایی دارند ممکن است به بدن شما در خلاص شدن از H. pylori کمک می کند، باکتری که در التهاب معده(gastritis)، زخم معده و سرطان معده نقش دارد. مشخص شده است که بذرهای مُرینگا برای تصفیه اب بهتر از بسیاری از مواد مصنوعی عمل می کند که معمولا امروزه استفاده می شود. دانشگاه اپسالا ( Uppsala) یافته است که [16]:
«پروتئینی در بذرهای مِرینگا به ناخالصی های وصل می شود که سبب تراکم آنها می شود بگونه ای که خوشه ها را می توان از آب جدا ساخت. این پژوهش…که در نشریه کلوئیدها و سطوح گامی بسوی بهینه سازی فرایند تصفیه آب ( Colloids and Surfaces A takes a step towards optimization of the water purification process.)منتشر شده.[17]
پژوهشگران در اپسالا همراه با همکارانش در لوند(Lund) و همچنین نامیبیا، بوتسوانا، فرانسه، و ایالات متحده آمریکا به مطالعه ساختار میکروسکوپی مجموعه متراکم شده با پروتئین پرداخته اند.
نتایج نشان می دهد که خوشه های ماده (کلاله های رشته ای) که با پروتئین تولید می شوند بسیار محکم تر از آنهایی است که با سایر عوامل (که ناخالصی ها را بصورت رشته های انبوه در می آورند) تشکیل شده اند. این برای تصفیه اب بهتر است زیرا کلاله های رشته ای با سادگی بیشتری جدا می سوند.»
این هنوز فقط گمانه زنی است که توانمندی مُرینگا در متصل شدن به مواد زیانبار می تواند در بدن هم اتفاق بیفتدف که از مُرینگا، یک ابزار سم زدایی بالقوه می سازید.
The-Many-Uses-of-the-Mighty-Moringa-Tree-Moringa-Powder-300x200
چگونگی استفاده از مُرینگا
کاربردهای چندگانه درخت نیرومند مُرینگا- اگر شما به یک درخت مُرینگا دسترسی دارید می توانید از برگ های تازه آن در وعده های غذایی تان استفاده کنید؛ آنها مزه ای شبیه به تربچه دارند. آنها را به سالادتان اضافه کنید، آنها را با سایر مواد مخلوط کنید یا مانند اسفناج بخار بدهید. گزینه دیگر استفاده از پودر مُرینگاا بصورت یک مکمل غذایی یا افزودن آن به مخلوط مواد، سوپ ها، و سای ایر غذاها برای غنی کردن بیشترشان است. پودر مُرینگا یک مزه متمایز«سبز» دارد بنابراین ممکن است بخواهید آن را کم کم به وعده های غذایی تان اضافه کنید.
همچنین می توانید از روغن آلی، سرد-فشرده مُرینگا (یا روغن بن) استفاده کنید گرچه گران قمیت است(در حدود پانزده برابر روغن زیتون)[18]. همان گونه که پیش از این گفته شد در حالی که کاشتن یک درخت مُرینگا در حیاط پشتی تان را توصیه نمی کنم( یک درخت سریع رشد کننده که می تواند تا 15 تا 30 فوت در عرض چند سال رشد کند) ممکن است بخواهید برگ ها یا پودر آن را امتحان کنیددرصورتی که در بازار مواد غذایی محلی تان آن را پیدا کنید. همان گونه که بوم گیاه شناس، کریس کیلهم( Chris Kilham)گزارش کرده این یک گیاه غذایی است که قدرت سالم سازی بالقوه بیشماری دارد نه فقط یکی دو مورد استفاده.[19]
«تقریبا همه بخش های این گیاه برای درمان التهاب، اختلالات عفونی و مشکلات گوناگون قلبی-عروقی و اندام های گوارشی بکار می رود در عین حال سبب بهبود عملکرد کبد و افزایش جریان شیردهی مادران می شود. این کاربردهای مُرینگا در هر دو سامانه ی طب سنتی آیورودا و یُنانی مستند شده که در میان کهن ترین سامانه های شفابخشی در دنیا هستند.
مُرینگا غنی از ترکیبات سلامتی بخش است شامل مُرینگین( moringine)، مُرینگین ین (moringinine)، آنتی اکسیدان های قوی کوئرستین(quercetin)، کامپفرول(kaempferol)،رمنیتن(rhamnetin) ، و پلی فنول های مختلف است.
بنظر می رسد برگ ها در بازار بیشترین توجه را به خود جلب کرده اند، بیشتر برای کاربردشان در کاهش فشار خون بالا، حذف وزن ناشی از تراکم آب در بدن و کاهش کلسترول.
پژوهش ها نشان می دهد که برگ های مُرینگا دارای فعالیت های ضدتومور و ضد سرطانی هستند تا حدی بدلیل ترکیب بنام نیَزیمینین(niaziminin). همچنین آزمون های تجربی اولیه، فعالیت بر ضد ویروس اپستین-بر(Epstein-Barr) را نشان می دهد. بنظر می رسد ترکیباتی در برگ به تنظیم عملکرد تیروئید کمک می کند بویژه در مواردی که تیروئید بیش از حد فعال است. پژوهش های بیشتر به فعالیت ضد ویروسی در موراد هرپس سیمپلکس 1 اشاره دارند.»

منابع:

1, 3 Kuli Kuli Foods, Moringa
2, 10, 18 Epoch Times March 27, 2015
4, 5 Asian Pac J Cancer Prev. 2014;15(20):8571-6.
6, 8 Journal of Food Science and Technology November 2014, Volume 51, Issue 11, pp 3464-3469
7 Biomed Res Int. 2015;2015:381040.
9 International Journal of Food Sciences and Nutrition 1993, Vol. 44, No. 3 , Pages 191-195
11, 12 J Ethnopharmacol. 2008 Mar 28;116(3):439-46.
13 Asian Pac J Trop Biomed. 2014 May;4(Suppl 1):S353-8.
14 Cell Biol Int. 2007 Jan;31(1):44-56. Epub 2006 Sep 15.
15 Epoch Times July 14, 2015
16 Uppsala University December 5, 2013
17 Colloids and Surfaces A: Physicochemical and Engineering Aspects Volume 460, October 20, 2014, Pages 460-467
19 Fox News November 12, 2014

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s