دانش 3

ترسیم جامع ترین درخت زندگی دو و نیم میلیون گونه های زنده
eQvbedl
از باکتری تا بوفالو و قارچ تا نهنگ های آبی، پژوهشگران برای نخستین بار توانسته اند درخت فرگشت را برای 2.3 میلیون گونه جانوری، گیاهی، قارچی و میکروبی را ترسیم کنند. این درخت باورنکردنی ارتباطات بین همه این گونه های زنده را در حین سه و نیم میلیون سال فرگشت نشان می دهد.

*******
نیروی گرانشی زمین، سبب ماه لرزه هایی است که به تشکیل صخره ها در ماه منجر می شود.
the Earth’s gravity is shaping the moonquakes that form cliffs on the lunar surface, causing a pattern in their orientation.
cropwatters_et_al_press_photo_1
الگویی در جهت گیری هزاران گسل در سطح ماه وجود دارد که نشان می دهد تشکیل آنها تحت تاثیر نیروی گرانشی زمین است. از آنجا که جرم زمین هشتاد برابر جرم کره ماه است، نیروی گرانشی زمین بسیار بزرگتر از نیروی گرانشی ماه است (که سبب جزر و مد در زمین می شود). همچنین سطح کره ماه که روبروی زمین قرار دارد همیشه ثابت است به همین دلیل تاثیر نیروی گرانشی زمین متفاوت است. البته گردش کره ماه در مدار ش سبب می شود که نزدیک تر یا دورتر از سیاره ما قرار گیرد و میزان این نیروها هم بر سطح کره ماه تغییر کند. برخلاف انتظار وقتی کره ماه در دورترین فاصله باشد تاثیر این نیروها بیشتر است.
*******

شنل بسیار نازک نامریی
tiny-invisibility-cloak
نازکی این شنل 80 نانومتر است و هم اکنون برای اشیای میکروسکوپی استفاده می شود. در آزمون ها توانسته شیئی به مساحت 36 میکرومتر مربع یعنی به اندازه سلول زنده را نامرئی کند.
*******

مقایسه شعله کبریت روی زمین و در محیطی با نیروی گرانشی کم
روی زمین، نیروی گرانشی سبب می شود که شعله شبیه شکل قطره اشک باشد و دوده را به نوک شعله ببرد که آن را به رنگ زرد در می آورد. در محیطی با نیروی گرانشی کم، جایی که این نیروها نباشند، شعله کروی، بدون دوده و برنگ آبی است.
12011282_914029742000064_8513540038517927715_n
*******

موتوری با بهره وری بالا که می تواند با یک مخزن سوخت به مریخ برود و بازگردد
Paddy and assembly
یک موتور یونی که رکورد بهره وری را شکسته است. پاتریک نیومن(Patrick Neumann) مخترع این موتور، با اندازه گیری یون تیتانیم که توسط یک قوس الکتریکی (شبیه قوس الکتریکی جوشکاری) که سرعتی برابر با بیست کیلومتر در ثانیه داشت بفکر استفاده از آن افتاد. یازده فلز را آزمود و سرانجام یان موتور را ساخت. یک معیار برای بهره وری، نیوری پرتاب که بر حسب ثانیه سنجیده می شود. رکورد قبلی از آنِ موتور رانشی الکتریکی با فشار قوی 9600 ثانیه در هر ضربه است ولی نیومن با استفاده از منیزیم توانسته آن را به حدود 14600 ثانیه(12.4 مایل در ثانیه) برساند.
CathodeGraphic
سوخت فلزی نیومن علاوه بر بهره وری بالا مزایایی هم دارد. یافتن منبع گزنون خارج زا زمین مشکل است در حالی که منیزیم در ترکیباتی نظیر سیلیکات آهن منیزیم در سیارک ها هست. موتور نیومن با تیتانیم، آلومینیم، و دامنه وسیعی از فلزات کار می کند.
*******
شبیه سازی مغز می تواند مجازات مجرمان را تغییر دهد
shutterstock_264970904
مردی با یک چاقو وارد خانه یک بانوی سالمند می شود، پول ها و جواهراتش را می دزدد ولی بدون صدمه زدن به او خانه را ترک می کند. مجازات این فرد چه باید باشد؟ ایا اگر بدانید که او فرزندی مبتلا به سرطان خون دارد و زا عهده پرداخت هزینه های درمانش بر نمی آید تصمیم شما تغییر می کند؟
هر دوی این تصمیم ها، تعیین میزان گناه و مجازات مناسب، بنیادهای تنفیذ هنجارهای اجتماعی است، تصمیم هایی که جامعه می پذیرد و به آن احترام یم گذارد. اما چگونه چنین قضاوت هایی می کنیم؟
بنا به پژوهشی جدید، ارزیابی گناه و مجازات واقعا در بخش های متمایزی از مغز روی می دهد. گر چه با یکدیگر پیوند دارند اما دانشمندان دریافته اند می توانند یک بخش را تغییر دهند در حالی که سایر بخش ها بدون تغییر باقی بمانند.
این مطالعه بر قشر جلویی مغز-بخش های پشتی و جانبی (DPFC: dorsolateral prefrontal cortex ) متمرکز است که دائما درگیر تنفیذ هنجارها ی و تصمیم گیری بر اساس هنجارهای پذیرفته شده است.
در این پژوهش، 66 داوطلب مرد وزن در برابر چندین موقعیت فرضی ارتکاب جرم، از دزدی تا قتل قرار گرفتند، احتمال آنکه مظنون مرتکب جرم شده باشد هم در سناریوهای گوناگون تغییر می کرد و برخی احتمال ها هم برای کاستن از اهمیت جرایم در این سناریوها رعایت شد. سپس شرکت کنندگان باید تصمیم می گرفتند آیا متهم واقعا گناهکار است و چگونه باید مجازات شود.
DPFCنیمی از داوطلبان در حین تصمیم گیری با استفاده از فن «وزوز در مغز» یا شبیه سازی مغناطیسی انتقال مغزی تکرار شونده( repetitive transcranial magnetic stimulation: rTMS)) دستکاری شد در حالی که سایرین فقط شبیه سازی غیر واقعی را می دیدند کهاز جعلی بودن شان بی خبر بودند.
همان گونه که انتظار می رفت درجه آسیب وارد آمده و درجه امکان مجرم بودن در تعیین مجازات موثر بود. در عین حال، افراد گروه اول که rTMS دریافت کره بودندبیشتر از گروه دوم که مدارا می کردند بویژه در مورد جرایم سبک تر، علیرغم اینکه درجه گناهکار بودن در هر دو گروه یکسان بود. با اسکن مغزگروه اول در حین تصمیم گیری برای تعیین مجازات مشخص شد که DPFC روشن می شود.
بنا به پژوهشگران این ازمون نشان می دهد که یک گسست عصبی بین قضاوت در مورد مجرم بودن و تصمیم گیری برای مجازات وجود دارد. بعلاوه تعیین مجازات مناسب نیازمند یک توازن بین اطلاعات مربوط به آسیب و مجرم بودن است. پژوهشگر ارشد می گوید که « قصدِ ارتکاب جرم، همه یا هیچ نیست. یک فرد می تواند هدفمندانه، آگاهانه، بی پروا یا از روی غفلت مرتکب جرم شود یا اصلا مرتکاب جرم، بی تقصیر باشد. ما نه تنها به میزان آسیب توجه یم کنیم بلکه حالت ذهنی متفاوت را درک می کنیم که بر تصمیم گیری تاثیر می گذارد.
*******

ویتامن دی، زوال قدرت شناختِ مغز را کند می کند.
بنا به یک پژوهش، کمبود ویتامین دی در افراد بالای شست سال سبب بالا رفتن احتمال از دست دادن قوای مغزی می شود. پیش از این هم، اهمیت ویتامین دی برای استخوان ها ثابت شده بود.
*******
دانشمندان برای نخستین بار در آزمایشگاه موفق به رشد اسپرم انسانی شدند.
shutterstock_103487561_0
به این ترتیب هزاران مردی که بدلیل سرطان یا سایر بیماری ها سترون شده اند می توانند از این تکنیک بهره مند شوند.

*******
12049235_964165943653110_4707235546961990471_n

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s