دانش 4

Combination Of Two Clinically Approved Drugs Cause Brain Tumor Cells To Eat Themselves
http://www.iflscience.com/health-and-medicine/combination-two-clinically-approved-drugs-cause-brain-tumor-cells-eat-themselves
shutterstock_171524975
ترکیب دو داروی بالینی سبب می شود که سلول های سرطان مغز خودشان را بخورند

پژوهش های جدید نشان داده که می توان با استفاده از ترکیب نوعی داروی ضد افسردگی با نوعی داروی رقیق کننده خون، رشد و گسترش گلوبستومس(Glioblastomas) را کاهش داد. این بیماری یکی از رایج ترین ( پانزده درصد توده های بدخیم مغزی) و تهاجمی ترین انواع سرطان مغز که نرخ بقای آن با ماه بیان می شود نه با سال.
در سامانه ی بازیافت سلولی که به نام خودخواری (autophagy) معروف است سلول های تحت تنش برخی از ترکیبات خود را برای بقا، در شرایطی نظیر محدودیت مواد مغذی، بازیافت می کنند که می تواند فقط در سطوح پایین برای سلول مفید باشد.
نوع خاصی از داروهای ضد افسردگی بنام ضد افسردگی های سه حلقه ای (tricyclic antidepressants) این چرخه بازیافت را در این نوع سرطان افزایش می دهند. همچنین داروی دیگری، نوعی رقیق کننده خون نیز همین اثر را دارد که در ترکیب با هم بنظر می رسد که این سلول خواری را تا حد آستانه مرگ پیش می برد. هر دوی این داروها روی یک مسیر بین سلولی عمل می کنند که این سلول خواری را تنظیم می کند. آنها با هم بر مولکول علامت دهنده بنام ANP حلقوی عمل کرده که به نوبه خود سبب افزایش نرخ سلول خواری می شود تا حدی که از آستانه زیست پذیری توده بدخیم می گذرد.
گرچه ترکیب این داروها سبب می شود سلول های توده بدخیم خودشان را بخوردند ولی نمی تواند سرطان را درمان کند زیرا توده های بدخیم همگن نیستند(سلول ها در کلِ توده بدخیم یکسان نیستند). با این همه این داروها سبب کند شدن پیشرفت و گسترش سرطان و افزایش طول عمر بیمار می شوند. ضمنا هر دو دارو گران قیمت نبوده و کاربرد بالینی آنها تایید شده است.
*******

US scientists set new quantum teleportation record
http://interestingengineering.com/us-scientists-set-new-quantum-teleportation-record/
quantum-teleportation-3-300x169
دانشمندان امریکای رکورد انتقال داده کوانتومی را شکستند

انتقال داده کوانتومی فرایندی است که در آن اطلاعات کوانتومی از طریق یک فرستنده به یک یرنده در مقصد با کمک یک کوانتومِ درگیر ارسال می شود، برخلاف نامش این یک شیوه ی انتقال فیزیکی نیست بلکه انتقال اطلاعات است. ارسال پیام توسط این فناوری می تواند کمی مشکل باشد زیرا تجیهزات باید کاملا سازگار بوده به گونه ای که سیگنال بدرستی دریافت شود. با این همه، دانشمندان انستیتو استاندارد و فناروی ملی امریکا اخیرا موفق به انجام یک شاهکار بی سابقه در زمینه انتقال داده کوانتومی شده اند. آنها توانستند اطلاعات از یک فوتون را در طول یکصد و یک کیلومتر فیبر نوری انتقال دهند. این مسافت ممکن است بنظر زیاد نیاید اما هنگامی که توجه کتنید که فقط یک درصد فوتون ها می توانند تمام راهِ یکصد کیلومتر فیبرنوری را طی کنند این فاصله واقعا زیاد است و البته این کار بدون اشکارسازهای جدید ممکن نبود که می توانند سیگنال هایی تا حد باورنکردنی ضعیف را اندازه بگیرند.
برای اینکه انتقال داده کوانتومی، از این پس عملی باشد لازم است که مقدار بسیار بیشتری از اطلاعات را فرستاد اما این رکورد در را به روی امکانات جدیدی را در زمینه محاسبات کوانتومی باز می کند. بزرگترین چالش در حال حاضر گسترش استفاده زا این فناوری تا نقطه ای است که بتواند با اینترنت رقابت نماید که ارتباطاتی در طول هزاران کیلومتر را برقرار می کند.
*******
Researchers Link Humans Brains Allowing One To Guess What The Other Is Thinking
http://www.iflscience.com/brain/researchers-link-humans-brains-allowing-one-guess-what-other-thinking
shutterstock_65181187
پژوهشگران مغزهای دو انسان را بهم پیوند دادند تا یکی بتواند حدس بزند دیگری به چه فکر می کند

پژوهشگران توانسته اند بازی شبیه بیست سوالی بین دو نفر برگزار کنند که با یکدیگر صحبت نمی کردند و بیش از یک کیلومتر با هم فاصله داشتند به گونه ای که یکی از دومی پرسش هایی بکند و بعد بدرستی اشیایی را حدس بزندکه دومی به آن فکر می کرده است. .
این پیچیده ترین آزمون مغز به مغز بوده که تا این تاریخ انجام شده است. این آزمون از تجربه هشیارانه توسط سیگنال های بصری استفاده می کند و نیازمند همکاری دونفر است. این آزمون نشان می دهد که می توان دو مغز را بطور مستقیم به هم پیوند داد تا یک نفر بتواند حدس بزند دیگری به چه فکر می کند.
نفر اول، «مخاطب» سرپوشی را که به ماشین الکترو انسفالوگرام(electroencephalogram :EEG)وصل است می پوشد که فعالیت مغز را می خواند. سپس یک شیئی روی صفحه نمایش نشان داده می شود مثلا یک سگ. نفر دوم، «پرسشگر» در اتاقی در ساختمانی دیگر می نشیند، فهرستی از اشیای ممکن را می بیند که نخستین فرد درباره اش فکر می کند و فهرستی از پرسش های ساده با پاسخ بلی یا خیر(مثلا آیا می تواند پرواز کند؟). پرسشگر این پرسش ها را با لمس صفحه نمایش می پرسد که سپس روی رایانه ی مخاطب نمایش داده می شود، بعد مخاطب، نه با صحبت بلکه با تمرکز بر یکی از دو چراغ چشمک زن بیانگر بلی یا خیر، پاسخ این پرسش ها را می دهد.
انسفالوگرام فعالیت مغزی مخاطب را می خواند و تعین می کند که او چه فکری کرده است و سپس از طریق اینترنت آن را به اتاق پرسشگر می فرستد. در اینجا یک سیم پیچ مغناطیسی که پشت سر پرسشگر متصل است فعال شده و اگر پاسخ مخاطب بلی باشد، یک سیگنال قوی تولید می کند که قشر بصری مغز پرسشگر را تحریک می کند. این سبب می شود که او نوری را در مغز خود ببینند که به شکل حبابها، امواج یا خطوط است که فسفین( phosphene:حلقه هاى روشنايى که از فشردن تخم چشم ديده مي شود) نامیده می شود. این به پرسشگر نشان می دهد که پاسخ فرد دیگر مثبت بوده است. بعد از چندین پرسش، پرسشگر می تواند حدس بزند که شیئی که مخاطب به آن فکر می کرده چه بوده است.
در این آزمون، مشارکت کنندگان توانسته اند تا 72 درصد پاسخ صحیح را در زمان آزمون حدس بزنند، در مقایسه با فقط 18 درصد گروه کنترل که بدون اطلاع مشارکت کننده، یک جداکننده پلاستیکی مانع تولید فسفین می شود. پژوهشگران گمان می کنند که پاسخ های نادرست احتمالا بدلیل این بوده که مشارکت کنندگان پیش از آن فسفین را تجربه نکرده بودند و نمی دانستند که چگونه آن را تفسیر کنند. هم اکنون آنها به دنبال تمرکز بر انتقال سیگنال از مغزهای سالم به مغزهای آسیب دیده (مثلا بر اثر سکته) هستند، یعنی آنچه که «آموزش مغزی» می نامند. بعلاوه می خواهند ببینند ایا می توانند سیگنال ها را بین حالات مختلف مغز ارسال کنند نظیر ارسال سیگنال از یک مغز بیدار به یک مغز خواب آلود یا زا یم مغز متمرکز به مغز یک بیش فعال.
*******
Nebula1
تصویر روز ناسا، انفجار ستاره ای بیست بار بزرگتر از خورشید ما (تلسکوپ فضایی هابل)

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s