شش نکته که ادیان نمی توانند توضیح دهند

Six Things Religion Can’t Explain
http://www.atheistrepublic.com/blog/deandrasek/6-things-religion-can-t-explain
6003_859992194086028_7116180129012816745_n
1. خدا(یان) از کجا آمده است(اند)؟
این یک پرسش روشن است و هر کسی آن را می داند. از ادیان اصلی فعلی، فقط هندوها به نوعی تلاش کرده اند آن را از طریق فرضیه برهمن توضیح دهند. صراحتا، یونانی ها و ادیان اسکاندیناوی، در توضیح این پرسش کار بهتری کرده اند تا یکتاپرستان. حداقل آنها ( و بسیاری از ادیان دیگر) آغازی را پیش از وجود خدایان تایید کرده اند و نباید انتظار داشت که حتی مورمون ها یا ساینتولوژیست ها که خدایانِ آنها در یک سیاره ناشناخته بسر می برند به این زودی آدرسی از خدا بدهند. تنها گفتن اینکه خدا«همیشه بوده»، استفاده ضعیفی از تخیل بشری بنظر می رسد.
11178359_10204201232217444_7453960784621906672_n
2. چرا خدا (یان) به انسان(ها) اهمیت می دهد (می دهند)؟
خدایان هندو زیاد اهمیت نمی دهند چون آنها و ما همگی در یک چرخه تناسخ هستیم و آنها تا حدی در اینکه « تو این کار را برای من بکن و من آن کار را برای تو می کنم» مشابه نظمِ ادیان کهن تر هستند- حداقل وقتی سوما نمی نوشند.(sauma:عصاره مست کننده گیاهی که در مراسم مذهبی می نوشند) اما در مورد یکتاپرستان؛ شما تعجب می کنید که چرا خدای(ان) شان بخود زحمت می دهند. خدای هبرو بوی گوشت حیوان سوخته را آنقدر دوست دارد که در جایی که مراسم قربانی انجام می شود معبد هست تا یهوه از این ارتباط چیزی بدست بیاورد و در آیین زرتشتی، اهورا مزدا به مردم، بعنوان متحدش در برابر انگرا مینیو( Angra Mainyu: روان ویرانگر)نیازمند است، تقریبا بهمان روشی که اودین به قهرمانانی برای همراهی با او در جنگ با رَنگنَرک(Ragnarök) نیاز دارد. اما خدایان مسیحیت و اسلام نیازی به سرباز ندارند زیرا از پیش مقدر شده که آنها پیروزمند ظاهر شوند. .
پس چرا خدایان به انسان ها اهمیت می دهند؟ زیرا آنها می خواهند مورد پرستش قرار گیرند؟ آنها هیچ دلسوزی برای انسانها ندارند زیرا آنها تمامی ناباوران (اکثریت وسیعی از انسان ها) را به عذاب ابدی می فرستند. پس چرا اصلا برخی را نجات می دهند؟ لطفا نگویید «چون ما را دوست دارند» مگر اینکه بتوانید به چهره کودک در حال مرگ از گرسنگی نگاه کنید و به او بگویید که چگونه خدایی که او را آفریده، آن قدر دوستش دارد که برای ابد او را به جهنم می فرستد. پس
بیایید با این حقیقت روبرو شویم که بهترین توضیح این است که احتمالا حوصله خدایان سر رفته، پس انسان ها و همه آفریدگان، یک هم ارز کیهانیِ یک پلی استیشن سونی برای خدایان هستند.
12042966_1486898638278648_1699001437391591872_n
3. چرا رنج و عذاب هست؟
اگر دنیا توسط یک خدا(خدایان) بی عیب نقص و قدرتمند یا بسیار قوی ساخته شده چرا اینقدر عیب و نقص دارد؟ اگر یک موجودیت الهی می خواهد یک مکان بی نقص بسازد، مثلا بهشت، چرا باید یک مکان پرعیب و نقص مثل واقعیت را بسازد؟ اگر بهشت جایی است که شما، بعنوان یک موجودیت الهی می خواهید تمام اوقات خودرا در آن سپری کنید چرا چیز دیگری باید ساخته شود؟ چرا این همه ارواح را در طول زندگیشان به تحمل رنج و عذاب و (در برخی موارد) بعد از آن یک ابدیت را به شکنجه بگذرانند؟ تنها دلیلی که می توانم ببینم این است که جهنم آفریده شده تا خدا بتواند کسانی را که عذاب می کشند ببیند و لذت ببرد. در غیر این صورت، بسادگی در زمان مرگشان آنها را از بین می برد(همان گونه که برخی ادیان آن را مجاز می دانند). مسلما، در برخی ادیان، عذاب توسط خدایان آفریده نشده بلکه یک ویژگی بنیادیِ واقعیت است که همه چیزها آن را تحمل می کنند(حتی خدایان) اما ابدی نیست(در بسیاری از فرقه های هندو و برخی فرقه های بودایی، جهنم جایی مثل یک کمپ تابستانی برای آموزش شماست تا در تناسخ بعدی بهتر عمل کنید).
اما حتی برای آن ادیانی که از فرضیه مجازات ابدی پرهیز کرده اند، یا حتی هیچ مجازات پس از مرگی ندارند، دلیلِ عذاب در زندگی می تواند، در بهترین حالت، بعنوان آزمونی برای انسانیت دیده شود. اما چرا انسان باید چنین باشد؟ چرا آنها را به گونه ای که می خواستید نیافریدید؟ چرا آنها را با عیب و نقص آفریدید، با تمایلاتی که باید سرکوب شوند؟ اگر شما ارواح انسانی را در نوعی بهشت می خواهید، پس آنها را از اول در بهشت بگذارید. در مورد جهنم، تنها دلیلی که یک خدا اجازه دهد که انسان عذاب ببیند یا برای دیدن آن است یا استفاده از آن برای داوری در مورد آنهاست-که خودش یک مساله است.
12046978_924295684331934_1267983586091718156_n
4. خدا(یان) از دادن اراده آزاد به انسان ها چه بدست می آورد(ند)؟
برخی ادیان ادعا دارند که خدایشان(یانشان) واقف به همه امور است، و بنابراین دیگر جایی برای اراده آزاد انسان نیست. اراده آزاد یک توهم برای انسان هایی است که نمی توانند آینده شان را ببینند. اما از خدا(یان) مرتبط، پیش از آنکه روح حتی در بدنی جای گیرد می دانند آن روح ار بهشت لذت خواهد برد یا تباه خواهد شد تقاضا می شود به این پرسش پاسخ گویند چرا باید این کار را انجام داد؟ اما در آن ادیان و اصولی که اراده آزاد را پذیرفته اند، به انسان ها شانس پیروی یا عدم پیروی از خدا(یان) داده می شود، تا یا از آن سود برند یا دچار خسران شوند. برخی اصول کوشش می کنند این موضوع را دور بزنند با گفتن اینکه خدا ممکن است نتیجه را بداند اما او در گزینه های انسان دخالت نمی کند پس هم واقف به همه امور است و هم اراده ازاد برای انسان هست. احتمالا، این بمعنای آن است که خدا در امور انسان فعال نیست یا بنوعی یک تماشاکننده غایب نظیر اندیشه اروپای سده ی هیجدهم است.
در هر حالت، این اراده آزاد انسان نظیر نوعی قمار نیست؟ هر روح انسانی نقش یک تاس را دارد. بگذارید ببینیم آیا یکی به بهشت برود یا برای همیشه در جهنم می سوزد. بگذارید ببینیم آیا این کسی که روی قایق تفریحی زندگی می کند و خاویار می خورد و از همه لذات حسی که پول می تواند بخرد بهره مند است، در حالی که کسی دیگر بصورت یک کودک در دردوحشتناکی از بیماری و سوء تغذیه می میرد- اولی به خوشبختی ابدی می رود و دومی شرایطش بدتر شده و رنج بیشتری متحمل می شود، همه بدلیل اینکه آنها آنقدر خوش شانس بوده اند که مومن باشند. مگر اینکه شما با زرتشتی ها و دین اسکاندیناوی موافق باشید که هدفی برای انسان در برخی نبردهای الهی آینده هست، پس مقصود چیست؟ این فقط بنظر من قماربازی است، کنجکاوی درباره آینده ناشناخته. ارواح انسانی مشغول بازی های ورزشی برای الوهیتی هستند که حوصله اش سر رفته.
12011213_1486897148278797_2956027087846214414_n
5. چرا ارواح انسانی را جاودانه ساخته اند؟
اگر شما یک موجود الهی و ابدی و قدرتمند باشید، چرا باید چیزدیگری را ابدی بسازید؟ دلیل آن چه می تواند باشد؟ بیشتر ادیان بشری خدایانی با خانواده و دوستانی دارند که آنها نیز الهی هستند. این دربارِ آسمانی بگونه ای قابل ملاحظه، نظیر دربار پادشاهی روی زمین بنظر می رسد با حسادت ها ، عشق بازی ها و هوس رانی ها، ترس ها، خشم ها و امیالی نظیر همان ها که انسان ها را در برابر وسوسه های شیطانی، سست می سازد. اما ادیان دیگر خدایشان (خدایانشان) را عاری از این عواطف زمینی دانسته اند و در برابر آنها به گونه ای رفتار می کنند که فراتر از هر گونه مفاهیم انسانی درباره ی انگیزش ها و امیال است. برای بسیاری از ادیان، بویژه ادیان قبیله ای، حتی اگر خدایان انسان را آفریده باشند، عنصری از یک روح، اغلب عنصری آفریده نشده از زندگی یا هوشیاری و آگاهی است که توسط خدایان آفریده نشده است. این اخگرِ ابدی در بسیاری از جانوران نیز نظیر مردم هست.
اما فرض کنیم که یک روح ابدی بصورت یک عنصر غیرقابل کنترل در واقعیتی که خدا(یان) آن را می گرداند(نند) دیده نشود، پس چرا چیزی نظیر این را آفریده؟ بویژه اینکه اگر برای بیشترِ آنها، مجازات ابدی مقدر شده است؟ اگر شما یک موجود الهیِ تنها باشید، فرشتگان را خلق می کنید. من یک جفت (ایزدبانوی ابرها و آب ها در ادیان بودایی وهندوچینی)را در نظر می گیرم، خواهش می کنم-فرشتگان بودایی/هندویی بـــــــــسیار بهتر از آن فرشتگان کسل کننده یِ شمشیر بدستی هستندکه مثل طاعون در ادیان یکتاپرست پخش شده اند. منظورم این است که آیا این فرشتگان با تمامِ تنوع خودشان، به اندازه کافی سرگرم کننده نیستند؟ چرا ارواح جاودانیِ انسانی خلق شود؟اگر شما بخواهید از استثمار آنها لذت ببرید و ببینید که آیا از فرمان های خداییِ شما اطاعت می کنند، هزار سال بهشتِ پس از مرگ کافی است. مطمئنا هنوز یک انگیزه کافی است، یا حتی ده هزار سال یا صدهزارسال. چرا ابدیت؟
12115538_916529465108556_9166459856953049665_n
6. چرا به خودتان اجازه می دهید نادان باشید؟
اگر شما خدا بودید و می خواستید مردم را ازمایش کنید تا ببینید که آیا آنها مطابق دستورهای شما زندگی می کنند، معنا نداشت مطمئن باشید که آنها بدانند این قواعدِ کیست؟شرکت در یک بازی فقط وقتی عملی است که هر دو طرف قواعد و شرایطی را بدانندکه سببِ پیروزی یا شکست می شود. حالا برخی ادیان اینطوری فکر نمی کنند. بسیاری از ادیان قبیله ای باورهایشان را فقط برای خودشان در نظر می گیرند، حال سایر مردم خدایانی داشته باشند یا نداشته باشند. امروزه، آیین یهودیت و شینتو و بسیاری از ادیان بومیان امریکایی در این دسته قرار می گیرند. خدا واقعا یک خدای جهانی نیست بلکه او/ آنها در وهله اول به یک قبیله یا گروهی از مردم می پردازد. بنابراین قواعدی که برای آنها بکار می گیرد لزوما برای سایرین نیست. این ادیان تمایلی به تغییر دین دیگران ندارند.
ادیان اقوام هندو و چینی یک جایی در وسط قرار می گیرند زیرا هرگز یک رویکرد پایدار در برابر کسانی که از ایمان آنها پیروی نمی کنند نداشته اند. در آیین هندو، به روشنی این باور وجود دارد که همه انسان ها و جانوران در این مورد، بخشی از یک تجربه تناسخ هستند. اما برابرسازی موقعیت بیگانگان در مفهوم سامانه ها کاست ها پر از وضعیت های متناقض است. برای ادیان اقوام چینی شامل برخی عناصرتائویسم، شما نیازی ندارید مومن باشید تا وقتی که دلجویی های درست را انجام دهید. به عبارت دیگر، آنها هر پیشکشی را می پذیرند و در پاسخ برای هر کسی دعا می کنند. بسیای از ادیان اقوام باقی دنیا هم مشابه همین ها هستند. خدایان در همه این ادیان بیشتر به نمادهای بیرونی یا قربانی علاقمندند تا خواندن اذهان انسان ها(یهودیت سنتی هم بیشتر در همین روش بدوی است، فقط به صفحاتی نگاه کنید که به توصیف چگونگی قربانی کردن، لباس پوشیدن، چه باید خورد، چه وقت باید کار کرد و … بیاندازید.)
اما اگر شما خدا بودید و می خواستید هر کسی شما را بشناسد، پس چرا خودتان را در بیشتر تاریخچه بشری پنهان کنید و بعد فقط خودتان را در یک زمان در یک مکان برای یک گروه یا یک ملت یا حتی یک فرد می شناسانید؟ زرتشت و محمد در این دسته قرار می گیرند. یهودیت توراتش را نوشته های یک مرد توصیف می کرد(کسی که حداقل براساس تصویرش در تورات بروشنی افسانه است). دلیل این همه فروتنی چیست؟ بویژه زمانی که خوشبختی مردم و شاید حتی زندگی ابدی آنها در خطر باشد، چرا سخن خدا بر همگان آشکار نمی شود؟ چرا میلیاردها انسان را به مجازات بی پایان محکوم می کنید وقتی بسادگی، آنها هرگز چیزی از شما نشنیده اند؟ چه منطقی در این کار هست؟ شاید افرادی باشند که شما فقط دوستشان ندارید؟ آیا خدا یک نژادپرست است؟ آیا خدا فراموش کرده به همه بگوید زیرا آنها را دوست ندارد؟ چون آنها به اندازه کافی ارزش نداشتند؟ یا استرالیا بیش از حد دور بوده؟
می دانم بیش از شش پرسش هست. پرسش های شما چیست که بر مومنان تاثیرگذار باشد؟

6 پاسخ به “شش نکته که ادیان نمی توانند توضیح دهند

 1. آقا جان کمتر مزخرف بنویس الان حتما فکر کردی ادیان رو به چالش کشیدی بااین سوالات ابلهانه؟،! خدا شفات بده! اگر هم میخوای چالش کن فکر کن یه حرف جدید و درست و حسابی بزن!

 2. پاسخ های من :
  1- خدا همیشه بوده شما باید این را به عنوان یک اصل بپذیرید همانگونه که در ریاضیات میپذیریم که از یک نقطه خارج یک خط فقط یک خط به موازات آن میتوان رسم کرد، حتی در علمی کاملا منطقی مثل ریاضی اصولی هست که بدون اثبات میپذیریم اگر نه هیچ کدام از قضایای ریاضی قابل اثبات نیست.
  2- اگر شما چیزی را بیافرینید آیا منطقی نیست که به آن اهمیت بدهید ؟ حتی یک کودک نو پا به قلعه شنی که در ساحل میسازد اهمیت میدهد.
  3- چرا فکر میکنید که رنج و عذاب نباید باشد؟ این قسمتی از پاسخ به سوال بعدیست ، بدلیل آنکه عدالت در مجموع 2 جهان برقرار شود، کسی که در این دنیا به هیچ چیز جز لذت فکر نکرده در آن دنیا عذاب خواهد دید و کسی که سعی کرده راهی را که درست است و او توسط راهنمایان به آن اشراف پیدا کرده با وجود سختی های این دنیا بپیماید در آن جهان در آسایش خواهد بود این یعنی عدالت در مجموع دو جهان
  4- برای پاسخ به این سوال باید ابتدا فلسفه دین را بپذیرید وآن این است که زندگی فقط این دنیا نیست اگر این را بپذیریم خواهیم دید که نهایت عدالت در مجموع دو دنیا ) نه فقط در این دنیا) قابل بحث است و نهایتا انسان مختار خلق شده تا انتخاب خود کند و برای انتخاب درست ابزارهای لازم ازجمله عقل به او داده شده است
  5- بار دیگر پاسخ برمیگردد به فلسفه ادیان الهی، اگر این فلسفه را بپذیرید و دو جهان را قبول داشته باشید در آن صورت لازم است برای برقراری عدالت در مجموعه دو جهان روح انسان با مرگ نابود نشود.
  6- چرا فکر میکنید که شما دانایید و دیگران نادان؟ چون چند سوال به ذهنتان رسیده که نتوانسته اید برایش پاسخی بیابید؟ آیا شما تصور میکنید معادل تمام بشریت دانا هستید و چون به جواب این سوال ها نرسیده اید پس آنان که به آن اعتقاد دارند نادانند؟

 3. جناب دانیال حرف هایتان از ریشه بی معنی است سعی میکنید جنبه علمی بدهید اما شما میتواند در عمل نشان بدهید که از یک نقطه خارج … بی شمار می گذرد این شدنی است اما خدا همیشه زاییده ترس وخیالات واهی آدمها بوده است ادیان سامی نیز ریشه در زورمداری وثروت و غیره بوده است ودین سامی بیشتر ستم را به بشریت کرده است ومیکند فرق ندارد کدامش مقاله نشان میدهد که این خدا مثل اینکه مریض است وباید بوسیله انسان روزی گردن زده شود وانسان را از قیدش رها سازد آنگاه است که قوانین مدون انسانی بهتر از قوانین منتسب به خدا الله والهیوم ووو جواب خوشبختی آدمها را می دهد طولی نخواهد کشید که انسان انسان بسازد وروح هم در آن بدمد آنگاه چه می دانم خواهی گفت سلولش را باز خدا خلق کرده انسان نه گرچه انسان را با روش ترکیب در بیوتکنو ساخته است اما..

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s