باور به یک دین با مغزِ شما چه می کند-تام هیل

Here’s What Belief In A Religion Does To Your Brain; March 26, 2016 | by Tom Hale
Here’s What Belief In A Religion Does To Your Brain
4679060361_f49f64131b_z
برخورد مشاهده شده بین دین و دانش در سرتاسر تاریخ نقش بازی کرده است از سخنرانی هایی درمعابد یونان باستان تا بحث های اینترنتی. طبق یک پژوهش جدید، منشاء این برخورد واقعا بصورت برخوردی بین دو شبکه در مغز آغاز می شود.
پژوهشگران از طریق هشت پژوهش مبتنی بر بررسی پرسشنامه ها و آزمون های تجربی افکار به این نتیجه رسیده اند. هر آزمون بین 159 تا 527 نفر فرد بالغ را در برگرفته و نتایج هم با کسانی که باور به یک خدا یا یک روح فراگیر و هم با کسانی که هیچ باور مذهبی نداشتند مقایسه شد. پژوهشگران از دانشگاه کیس وسترن ریزرو(Case Western Reserve) و کالج بَبسن( Babson) اخیرا یافته هایشان را در PLOS One منتشر کرده اند.
آنها در این پژوهش دریافتند که در افراد باباورهای دینی و روحانی بنطر می رسد که شبکه مغزی که برای تفکر تحلیلی بکار می رود تحت فشار قرار دارد تا شبکه برای تفکر جزمی، بکار گرفته شود.
تونی جک(Tony Jack) که این پژوهش را مدیریت می کند در یک نشستِ خبری می گوید:« زمانی که مساله ایمان باشد از نقطه نظر تحلیلی ممکن است بنظر بی معنا برسد اما از آنچه که ما درباره مغز می دانیم جهش ایمان به باور در اندازه ای فراطبیعی، روش بحرانی/تحلیلی تفکر را کنار می زند تا بما کمک کند تا به بینش اجتماعی و احساسی بیشتری دست یابیم. طبق این پژوهش،این دو شبکه که بطور مداوم برای تحت فشار قرار دادن و متوقف کردن دیگری فعالیت می کنند زمان سختی برای رسیدن به یک موازنه دارند. با این همه، پژوهشگران می گویند که هیچ کدام از این راه های تفکر برای پاسخ به مسایل بزرگ دنیا دارای انحصار نیستند؛ همین طبیعت ما به ما اجازه می دهد که برای بکارگیری و واکاوی تجربیاتمان از هر دو الگوی تفکر استفاده کنیم.»
جک اضافه می کند«دین هیچ جایی ندارد که بما درباره ساختار فیزیکی دنیا بگوید این کارِ دانش است. دانش باید استدلال اخلاقی ما را مطلع سازد اما نمی تواند تعیین کند چه چیزی اخلاقی است یا بما بگوید چگونه باید معنا و مقصدمان در زندگی را تعیین کنیم.»
بعلاوه، آنها می گویند که دانش و دین همیشه بعنوان نیروهای مخالف هم دیده نمی شوند. همان گونه که این پژوهش مشخص می کند بسیاری از بزرگ ترین دانشمندان دنیا دارای باورهای روحانی بوده اند شامل نود درصد برندگان جایزه نوبل در قرن بیست و یکم. مولفان نتیجه گیری کرده اند که برهم کنش بین این دو شیوه تفکر می تواند به غنی شدن هر دو بیانجامد. جک نتیجه گیری می کند که «برخلاف تصور تصادم همیشگی با دانش، تحت شرایط مناسب باور دینی می تواند خلاقیت علمی و بینش را بشیوه مثبتی ارتقا دهد.»

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s