حرکت با سرعتی بیش از نور می تواند شما را در زمان به عقب بازگرداند

Going Faster Than Light Could Senرd You «Back In Time»; April 18, 2016; by Alfredo Carpineti
http://www.iflscience.com/physics/images-goes-backwards-faster-light-experiment
shutterstock_386458075
این حقیقت که سرعت نور ثابت است یکی از سنگ بناهای فیزیک می باشد. هیچ چیزی که اطلاعات را حمل کند نمی تواند سریع تر از سرعت نور حرکت کند اما با فیزیکدانان با بازی با هندسه می توانند حرکتی سریع تر از نور خلق کنند و این زمان آغاز سرگرمی و تفریح است.
یک گروه بین المللی آزمونی را بنا نهاده که آنچه را شبیه سای کند که یک ناظر ثابت با نگاه کردن به چیزی که سریع تر از نور حرکت می کند می بیند. در مقاله شان که در ساینس ادونس منتشر شده نشان می دهند که اگر یک منبع نور به ناظر سریع تر از سرعت نور نزدیک شود تصاویری که ناظر می بیند بنظر می رسد که در زمان به عقب حرکت می کند.
مولف مقاله، ماترو کلریسی(Mattero Clerici) «موجودیت یک حد مطلق، سرعت نور، منبع طبیعی برای این پرسش است که وقتی از این حد عبور کنیم چه پیش می آید؟ با این همه، منابع نور زمانی که سرعتشان با حرکت فیزیکی ماده مرتبط نشود، ممکن است سریع تز ار سرعت نور حرکت کنند. با دنبال کردن این خط فکری، ما روشی را بطور تجربی ابداع کردیم که {آثار} حرکت سریع تر از نور را بررسی کنیم.»
برای بررسی این مساله، پژوهشگران به اثر لرد رِلیگ در صد سال پیش رجوع کردند که آزمون تجربی مشابهی را در رابطه با سرعت صدا انجام داده بود. او فرض کرده بود که اگر از بالای سر، یک جت مافوق در حین حرکت صوت موسیقی را بسیار بلند پخش کند، شما پخش موسیقی را بطور معکوس می شنوید همانگونه که غرش و صوتی و بخش هایی از موسیقی منتشر شده را پیش از آن می شنوید. به شکل مشابهی، اما در یک سناریوی فرضی، فضاپیمایی که سریع تر از نور حرکت کند در نظر یک ناظر ثابت رو به عقب پرواز می کند.
دکتر کلریسی می گوید« اگر منبع نور با سرعتی بیش از سرعت نور به ناظر نزدیک شود، ترتیب رویدادهای زمانی معکوس نی شود و بنظر می رسد که تصویر آن بسوی عقب ظاهر می شود.»
Capture
{پی ریزی این ازمون تجربی و اولین ردیابی با سرعتِ نور(سمت چپ) و سپس با سرعتی بیش از نور، تصویر در زمان بسمت عقب می رود.}

ممکن است این بصورت داستان های علمی تخیلی بنظر برسد اما بسیار واقعی است و قوانین فیزیک را نقض نمی کند. اساسا، آنچه که این گروه انجام داد تابش موج لیزری بسیار سریعبه نقاط مختلف روی یک صفحه نمایش بوده است. در هر نقطه، نور لیزر پراکنده شده، توسط یک دوربینی با سرعت بالا ضبط شده که می تواند از رویدادهایی را که در یک تریلیونیوم ثانیه اتفاق می افتد تصویربرداری نماید.
این ازمون واقعا هیچ چیز مادی را سریع تر از نور نفرستاده است بلکه رویدادهای پراکنده بسادگی در دو ناحیه مجزا روی سطح اتفاق افتاده بنابراین رویداد تصویر برداری شده سریع تر از نور، اطلاعاتی را سریع تر از نور انتقال نداده است.
اما همانگونه که موج در نقاط مختلف صفحه نمایش می تابد، توهمی از حرکتی سریع تر از نور را بدست می دهد زیرا رویدادهای پراکنده ددر نقاط مختلف اتفاق می افتند پیش از آنکه نور قادر باشد در فاصله کمی حرکت کند. با مشاهده این رویدادهای پراکنده، گروه متوجه همان اثرِ ادعایی رلیگ شد یعنی تصاویری که بنظر می رسد در زمان «به عقب» باز می گردند.
گر چه حرکت سریع تر از نورِ واقعی نمی تواند بدلیل قوانین نسبیت انجام شود. اگر ذرات جرمی نداشته باشند می توانند با سرعت نور حرکت کنند اما اگر این ذرات دارای جرم باشند مقدار بینهایت انرژی لازم دارند تا به سرعت نور دست یابند و نمی توانند از آن فراتر بروند.
دکتر کلریسی می گوید:«حرکتی سریع تر از نشر نور یا اطلاعاتِ اشیا هرگز مشاهده نشده و همپنین با پذیرش دانش فیزیک، ممنوع است. با این همه پاسخ های نیمه کاره ای هست که می تواند بدست اید نظیر اینکه چگونه یک شیئی یا سرعتی بیش از نور را می بینیم. ما آنچه را که انتظار می رود، بطور تجربی نشان دادیم یعنی شیئی که در زمان به عقب باز می گردد.»
این گروه معتقد است که این می تواند کاربردهایی هم در فیزیک نظری نظیر تست زمینی برای ایده های با سرعتی بیش از نور و هم در جغرافی و مکانیک داشته باشد. امواج صوتی و ارتعاشات مکانیکی ممکن است تبدیل ای زمانی قابل ردیابی داشته باشند. برای مثال، امواج زمین لرزه ممکن است در سطوح گوناگونی روی دهند و تاثیرات معکوس شدن زمان داشته باشند، اطلاعاتی از گذشته را بدست دهند. بنابراین درک معکوس شدن زمان می تواند برای کار بهتر از آنچه که درون زمین روی می دهد می تواند اهمیت داشته باشد.

1 پاسخ به “حرکت با سرعتی بیش از نور می تواند شما را در زمان به عقب بازگرداند

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s