تزریق پروتئین جدید به موش ها، نشانه های بیماری آلزایمر را طی یک هفته معکوس می کند

New protein injection reverses Alzheimer’s symptoms in mice in just one week
http://www.sciencealert.com/new-protein-injection-reverses-alzheimer-s-symptoms-in-mice-in-just-one-week
mouse-model-alzheimers_1024
پژوهشگران دریافته اند که تزریق یک پروتئین بنام IL-33 می تواند طی یک هفته نشانه های شبیه آلزایمر و اُفت شناسایی را در موش ها معکوس سازد، حافظه شان را به حالت اولیه بازگردانده و فعالیت شناختی را به همان سطح موش های سالم برگرداند. موش هایی که پرورش یافته بودند تا بیماری شبیه آلزایمر پیش رونده با افزایش سن داشته باند روزانه یک تزریق از این پروتئین داشته اند و بنظر می رسد نه تنها پلاک های سمی هیدارت سلولزی ژلاتینی از بین رفته که تصور می ش.د سبب آغاز آلزایمر در انسان است بلکه از تشکیل بیشتر این پلاک ها پیشگیری می کند.
پژوهشگر ارشد، ادی لیو(Eddy Liew ) از دانشگاه گلاسکو در بریتانیا می گوید:« IL-33 پروتئینی است که توسط انواع گوناگون سلول در بدن تولید می شود و بخصوص در سامانه عصبی مرکزی(مغز و ستون فقرات) فراوان است. ما دریافته ایم که تزریق IL-33 در موش های مسن این پژوهش بسرعت حافظه و عملکرد شناختی آنها را طی یک هفته تا حد موش های عادی در همین سن بهبود می دهد.»
پیش از اینکه بیشتر توضیح دهیم باید روشن کنیم که این نتایج محدود به موش هاست و در این مرحله هیچ ایده ای نداریم که این پروتئین در انسان های مبتلا به آلزایمر چگونه عمل می کند. و احتمال ها بالا نیست-یک پژوهش نشان می دهد که تکرار نتایج موفقیت آمیز در موش ها در آژمون روی انسان ها، نرخی حدود هشت درصد دارد پس نباید خیلی هیجان زده شویم تا وقتی که ببینیم نتیجه آزمون ها روی انسان ها چه خواهد بود.
اما زمانی که به بیماری بدون هیچ درمان شناخته شده ای می رسد که انتظار می رود تا سال 2030، بر زندگی 5-6 میلیون نفر تاثیر بگذارد، هر پیشرفت جدیدی ارزش توجه را دارد و این گروه پژوهشی تلویحا اشاره دارد که جنبه های معینی از این پژوهش می توان در بیماران آلزایمر موفق دانست. در انسان ها، بیماری آلزایمر معمولا منتج به انباشت دو نوع آسیب در مغز می شود-پلاک های سمی هیدارت سلولزی ژلاتینی و درهم گره خوردگی تارهای عصبی.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s