دانش 6

New Model Could Show That Stephen Hawking Is Right About Black Holes; April 27, 2016 | by Alfredo Carpineti
http://www.iflscience.com/physics/information-inside-black-holes-might-leak-out-somehow
دانشمندان در ازمایشگاه یک سیاهچاله ساختند
shutterstock_285214907
یکی ازدیرپاترین اسرار سیاهچاله ها این است که بر سر مواد وقتی بدرون آن می افتند چه می اید. اطلاعات نمی تواند سریع تر از نور سفر کند پس نمی تواند از یک سیاهچاله بگریزد اما می دانیم که سیاهچاله ها طی زمان کوچک و تبخیر می شوند، بدلیل تابش تشعشع هاوکینگ. این چهل سال است که سبب دردسر دانشمندان شده است. اطلاعات بسادگی ناپدید نمی شوند. حالا، فیزیکدانان کمیل بردلر و کریس ادامی از دانشگاه اتاوا و دانشگاه ایالتی میشیگان توانسته اند نشان دهند که اطلاعات بکلی از دست نمی رود بلکه از سیاهچاله به تشعشع هاوکینگ منتقل می شود، و تاحدی این معمای دیرین کیهان شناسی را حل کنند.
بیش از چهل سال پیش، استفان هاوکینگ ایده ای را مطرح کرد که گرچه هیچ چیز از سیاهچاله نمی گریزد ولی مقدار معینی از ذرات از لبه بیرونی افق رویداد سیاهچاله به بیرون می تابد. این تایش طی زمان مقداری انرژی از یک سیاهچاله می دزدد که سبب می شود سیاهچاله تبخیر و کوچک شود.
این تشعشع از درون خود سیاهچاله نیست بنابراین فیزیکدانان می پرسیدند که بر سر اطلاعاتی که درون سیاهچاله وقتی ناپدید می شوند چه می اید. اگر اطلاعات بطور جبران ناپذیری از دست می رود این تناقضی از قوانین مکانیک کوانتوم است و این به پارادکس اطلاعاتی سیاهچاله انجامید. این موضوع هرگز کنار گذاشته نشد زیرا محاسبات هاوکینگ قادر نبود تاثیری که این تشعشع ،- که تشعشع هاوکینگ نامیده می شود، برخود سیاهچاله می گذارد تعیین کند.
فیزیکدانان فرض می کردند که سیاهچاله طی زمان بدلیل تشعشع هاوکینگ که جرم سیاهچاله را می رباید کوچک می شود اما هیچکس این موضوع را از طریق محاسبات ریاضیاتی تایید نکرد.
چندین راه حل برای حل این پارادکس مطرح شداما بسیاری از فیزیکدانان فرض کردند زمانی که یک نظریه کامل از گرانش کوانتومی داشته باشیم مساله حل می شود. گر چه نسبیت عام و مکانیک کوانتومی دو موفقیت بزرگ بشریت هستند ان دو نظریه بخوبی با یکدیگر کار نمی کنند. سیاهچاله ها یکی از مواردی هستند که به هر دو نظریه نیاز است. مدلی که توسط بردلر و ادامی پیش نهاده شده به تاثیر کوانتومی که تشعشع هاوکینگ را تولید می کند می پردازد. آین دو از شبیه سازی رایانه ای برای تکامل تدریجی سیاهچاله ها استفاده کردند و متوجه شدند که تشعشع هاوکینگ انرژی و طالاعات را از سیاهچاله می گیرد.
__________________________________________________________
The Oceans Could Soon Not Have Enough Oxygen To Support Marine Life; May 2, 2016 | by Josh L Davis
http://www.iflscience.com/environment/oceans-warm-theyre-losing-their-oxygen
اقیانوس ها بزودی نمی توانند اکسیژن مورد نیاز زندگی دریایی را تامین کنند
02.05 oxygen loss in oceans
همان گونه که اب و هوا به تغییراتش ادامه می دهد در پاسخ به مقدار فزاینده کربنی که انسان به جو می فرستد، اقیانوس ها بطور ویژه ای تحت تاثیر قرار گرفته اند از ذوب شدن یخ های دریای قطب شمال، اسیدی شدن و افزایش دمای سطح. با وجود این، اینها نه تنها مشکلاتی نیستند که حیات دریایی باید با آن دستو پنجه نرم کند بلکه پژوهش جدیدی گزارش داده که اقیانوس ها در حال از دست دادن اکسیژن خود هم هستند.
از آنجا که اکثریت حیات دریایی به اکسیژه محلول در اقیانوس ها متکی است تفاوت غلظت این گاز در آب های جهان بسیار نگران کننده است.کاهش اکسیژن تاثیرات عمیقی بر تنوع زیست دریایی داردگرچه این پژوهش تمامی مناطق به یک شیوه یا طی یک دوره زمانی تحت تاثیر قرار نگرفته اند.
از دست رفتن اکسیژن در اقیانوس یکی از عوارض جانبی جدی ناشی از گرم شدن جوّ است و تهدیدی اساسی برای حیات دریایی زیرا غلظت اکسیژن بطور طبیعی وابسته به تغییرات در بادها و دما در سطح است.
__________________________________________________________

Sony Is Trying To Patent A Contact Lens That Can Record And Play Video At The Blink Of An Eye; May 4, 2016 | by Tom Hale
http://www.iflscience.com/technology/sony-wants-patent-smart-contact-lens
سونی تلاش می کند حق امتیاز لنزی را ثبت کند که با چشمک یک چشم می تواند ویدئو ضبط و بخش کند
Contact Lense
سونی برای حق امتیاز لنزهای چشمی هوشمندی تلاش می کند که بشما اجازه می دهد ویدئویی را ضبط و دوباره پخش کنید. غول فناوری ژاپنی این ایده را بعنوان «یک لنز چشمی و واسطه ذخیره ای توصیف می کند که یک واحد برداشت تصویر تعبیه شده در لنز چشمی را کنترل می کند. این حق امتیاز مربوط به استفاده از فناوری بی سیم است که قادر است با یک گوشی هوشمند ارتباط برقرار کند. کاربران همچنین می توانند با یک چشم، میان دستورهای مختلف سریعا حرکت کنند نظیر دستور تصویربرداری. این لنز می تواند از طریق فاصله زمانی بین چشمک ها، بین چشمک هشیارانه و ناهشیارانه تفاوت بگذارد. شاید نباید از این دوربین کیفیت بالایی را انتظار داشته باشید اما حق امتیاز سونی می گوید که این لنز می تواند زوم را تنظیم کند،فاصله کانونی و روزنه دید را میزان کند درست مثل فناوری مشابه در دوربین گوشی های هوشمند فعلی. شاید هیجان انگیزترین و جاه طلبانه ترین نویدِ این لنز توانایی ثبت و باز پخش ویدئو باشد. بدلیل توانایی ذخیره داخلی و صفحه نمایش خودش، بطور کارامدی می توانید بسادگی با بستن چشمانتان، لحظاتی از زندگی خودتان را دوباره ببینید.
__________________________________________________________
Black Holes Spotted Eating Stars So Fast, That The Winds Reach One Quarter Of The Speed Of Light; May 4, 2016 | by Alfredo Carpineti
http://www.iflscience.com/space/black-holes-eating-stars-faster-than-possible
سیاهچاله هایی مشاهده شده اند که ستاره ها را آنقدر سریع می بلعند که سرعت بادها به یک چهارم سرعت نور می رسد
Powerful_winds_from_an_ultra-luminous_X-ray_binary_1280x720
تصور می کنیم که سیاهچاله ها تمام مواد پیرامونشان را می مکند اما برخی اوقات واقعا اشتهای آنها سبب می شود که هر چه را که سعی می کنند ببلعند به بیرون تُف کنند. بندرت چنین سرعتی دیده شده.
در کشفی که در نیچر منتشر شده است دو سیاهچاله با جرم ستاره ای (در اندازه ستاره) مشاهده شده اند که ستاره های همنشین شان را آنقدر با سرعت می بلعند که سبب می شود برخی مواد با سرعتی تقریبا به اندازه یک چهارم سرعت نور از سیاهچاله به بیرون پرتاب شوند. در حالی که جریان هایی قوی رو به بیرون در سیاهچاله های عظیم پیش از این مشاهده شده، چنین جرم های ستاره ای تابحال دیده نشده بود.
__________________________________________________________
Just One Teaspoon Of This Legal Drug Could Kill You; May 3, 2016 | by Tom Hale
http://www.iflscience.com/health-and-medicine/people-are-starting-realize-dangers-worlds-favorite-psychoactive-drug
فقط یک قاشق از این داروی قانونی می تواند شما را بکشد
shutterstock_321930551
کافئین یکی از پرمصرف ترین داروهای روانگردان است. برای بسیاری از ما، روز بدون مقدرای از آن آغاز نمی شود. اما اگر فکر می کنید کافئین خطری ندارد در اشتباه هستید. دو فرد جوان در چند سال گذشته با مصرف کافئین در شکل پودری آن در گذشته اند و این سبب بحث هایی درباره آنچه که از این دارو می دانیم شده است که خطرش پنهان مانده است.
لوگان استینر در 2014 زمانی که برای امتحانات نهایی دبیرستان اماده می شد پس از آنکه پودر کافئین را برای افزایش انرژی خود مصرف کرد از اریتمی و حمله ناگهانی قلبی فوت کرد. وید سوییت، یک مهندسی جوان، بعد از مصرف این پودر مرگ معصومانه مشابهی داشت چون که مزه قهوه را دوست نداشت و می خواست از نوشیدنی های شیرین پرهیز کند.
البته، چند فنجان قهوه و سودای کافئین دار در درازمدت اسیبی به سلامتی افراد بالغ نمی زند. با این همه از انجا که کافئین در دسترس و مورد پذیرش جامعه است بسیاری از افراد نمی دانند چقدر در شکل غلیظ شده اش می تواند خطرناک باشد.
شکل غلیظ شده کافئین می تواند بصورت مایع یا بصورت پودر باشد. اغلب یک قاشق کافئین صد در صد خالص می تواند برابر با نوشیدن 28 فنجان قهوه باشد. در یک بررسی گفته شده که « پس از یک جستجوی سریع در گوگل توانستیم یک بطری کافئین مایع از کره جنوبی سفارش دهیم که مقدار حیرت آور 9000 میلی گرم کافئین داشت که برای کشتن تقریبا هفت نفر کافی بود و با این همه برچسب آن فقط می گفت با مقدار کم مصرف کنید.»
سال گذشته، نامه هشدار دهنده ای به پنج توزیع کننده پودر کافئین ارسال شد. با این حال همه اینها نوک کوه یخ است بسته های بزرگ از کافئین غلیظ هنوز بطور قانونی و فوری در اینترنت در دسترس همگان است. خطرات کافئین غلیظ مورد توجه قانونگزاران قرار گرفته است.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s