بازسازی های استون هنج، اثر باستانی بریتانیا


{سمت چپنقاشی از استون هنج در 1835 با ستون های فرو افتادهو سمت راست وضعیت فعلی استون هنج}

استون هنج، اثرباستانی که سالانه میلون ها گردشگر را به خود جذب می کند اسرار زیادی دارد. یکی از انها که کمتر دانسته شده این است که سنگ های ایستاده ای که امروز می بینیم در واقع به کمتر از پنجاه سال پیش باز می گردد و نتیجه بازسازی های بی شماری است که در طول بیش از یک صد سال انجام شده است.
طبق آنچه که مدتی است می دانیم این مجتمع سنگی باورنکردنی در ویلشایر انگلستان طبق پژوهش های باستان شناسی و مطالعات در مورد سه تا دو هزار سال پیش از میلاد مسیح ساخته شده است. ازمون رادیوکربن در 2008 این نظریه را مطرح می سازد که استون هنج 2400 تا 220 سال پیش از میلاد مسیح ساخته شده در حالی که در نظریه دیگری، سنگ های آبی خاکستری ممکن است تا سه هزار سال پیش از میلاد مسیح قدمت داشته باشند.
طبق پژوهشی جدید توسط باستان شناسان و زمین شناسان از دانشگاه کالج لندن(UCL) منشاء سنگ های استون هنج از پرسلی هیلز (Preseli Hills) در 225 کیلومتری یکی از معمایی ترین بنای باستانی کره زمین یعنی استون هنج بوده است.
گرچه پژوهشگران معتقدند که سنگ ها از پرسلی هیلز در حدود 1920 اورده شده اند هیچگاه مکان دقیق معدن سنگ را پیدا نکرده اند. علاوه بر این راز که چگونه انسان باستانی توانسته از عهده حمل و نقل این سنگ های عظیم بر آید، پژوهشگران قدمت این اثرباستانی را به پرسش می گیرند. طبق نظر بیشترِ محققان، مردم عهد باستان بین 3400 سال تا 3200 سال پیش از میلاد مسیح این سنگ ها را استخراج کرده اند و این اثر باستانی حدود 2900 سال پیش از میلاد مسیح ساخته شده یعنی این اثر باستانی می تواند پانصد سال قدیمی تر از انچه باشد که پیش از این تصور می شد.
اما در حالی که این جزییات در سال های اخیر مورد توجه قرار گرفنه بسیاری نمی دانند که استون هنجی که امروز می بینیم در واقع چندین بار بازسازی شده است و تصاویر متعددی ثابت می کند که سنگ های ایستاده ای که امروز می بینیم در واقع به کمتر از پنجاه سال پیش باز می گردد.
همانگونه که توسط رسانه مستقلِ indymedia.org.uk خاطر نشان شده از 1901 تا 1946 بیشتر حلقه سنگی در یک سلسله بازسازی های اساسی به وضعیت اولیه بازگشت که همانطور که یک باستان شناس می گوید به عبارتی دیگر، محصولی از «میراث صنعت قرن بیستم» است.
متاسفانه حقیقت این است که این اثرباستانی که امروز می بینیم از حدود 1901 بازسازی شده زمانی که فرایند بازگردندان به وضعیت اولیه سبب خشم زیادی شد اما در راهنماهای رسمی بندرت به آن اشاره می شود.
ویلیام گالند بر نخستین بازسازی اساسای نظارت داشت که شامل ایستاده نگاه داشتن و بتن ریزی برای قراردادن سنگ سرستن(sarsen stone)شماره 56 می شد که در معرض فروافتادن بود. برای برپاسازی این سنگ او آن را حدود نیم متر از موضعیت اصلیش حرکت داد.
در بازسازی 1920 ویلیام هاولی که نزدیک سروم باستانی(Old Sarum) حفاری کرده بود زیر شش سنگ و خندق بیرونی را حفاری کرد. ریچارد اتکینز، استوارت پیگت و جان اف اس اسون مجددا بییشتر کار هاولی را در دهه های 1940 و 1950 را حفاری کردند و تبرها و دشنه های حکاکی شده روی سنگ های سرسن(Sarsen Stones) را کشف کردند.
در 1958، این سنگها مجددا بازسازی شدند و در این بازسازی سه سنگ سرسن دوباره برپا شده و در تکیه گاهی از بتن قرار گرفتند. آخرین بازسازی در 1963 انجام شد پس از آنکه سنگ بیست وسومی حلقه فرو افتاد.
بایگان و باستان شناس دانشگاه کمبریج و مولف معروف استون هنج، کریستوفر چیپین دیل پذیرفته که :«بیشتر چیزی که امروز در استون هنج می بینیم بنوعی دست خورده است» و دانشجوی پژوهش تاریخی برایان ادواردز که اخیرا فاش ساخته که اثرباستانی نزدیک آن، بنای اوبری( Avebury Monument) کاملا بازسازی شده، تصاویر کمیابی از بازسازی استون هنج یافته است. او گفته که:«بنظر می رسد استون هنج از لحاظ تاریخی «تطهیر شده» است. مدت زیادی است که مردم در مورد بازسازی استون هنج بی خبر نگه داشته شده اند. متعجبم که چه تعداد کمی از آن مطلعند. راهنماها باید در آینده کل داستان را برای مردم فاش کنند.»نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s