بخشش ثروت ایرانیان به بیست کشور دنیا توسط احمدی نژاد(بخشی که رسانه ای شده)


1. پاکستان
در فروردین ۱۳۸۸ منوچهر متکی، وزیر امور خارجه دولت محمود احمدی نژاد برای شرکت در کنفرانس بین‌المللی پاکستان، راهی ژاپن شد و در این نشست، جمهوری اسلامی متعهد شد مبلغ ۳۳۰ میلیون دلار به پاکستان کمک کند:
«ایران ۳۳۰ میلیون دلار به پاکستان کمک می‌کند». خبرگزاری آفتاب، ۲۸فروردین ۱۳۸۸.

2.سوریه
کمک به سوریه :هانس روله روزنامه نگار و رئیس پیشین ستاد برنامه‌ریزی وزارت دفاع آلمان در مقاله‌ای که در آخرین روزهای سال ۱۳۸۷ در روزنامه سوئیسی نویه‌تسورشه تسایتونگ منتشر ساخت مدعی شد که اسرائیل با استفاده از اطلاعاتی که از یک ایرانی فراری (به گفته رسانه‌ها علی‌رضا عسگری) بدست آورده بود تاسیسات هسته‌ای سوریه را که با سرمایه گذاری ایران و کمک فنی کره شمالی ساخته و در آستانه راه اندازی بود، بمباران و نابود کرده‌است. اسرائیل میزان سرمایه گذاری ایران در برنامه اتمی سوریه را بین ۱ تا ۲ میلیارد دلار تخمین زده‌است. روشن نیست که همه این سرمایه گذاری در زمان دولت احمدی نژاد بوده یا دولت‌های قبل هم در این سرمایه گذاری سهیم بوده‌اند.دولت ایران هیچ واکنشی پیرامون این مقاله نشان نداد.
«یک فراری از ایران برنامه اتمی سوریه را فاش کرد». بی بی سی فارسی، ۲۹ اسفند ۱۳۸۷. بازیابی‌شده در ۲۲ مارس ۲۰۰۹.
«رابطه سردار فراری ایرانی با بمباران تأسیسات اتمی سوریه(فارسی)»- دویچه وله، ۲۰٫۰۳٫۲۰۰۹

3.عراق
در جریان سفر محمود احمدی نژاد به عراق در اسفند ۱۳۸۶ وام یک میلیارد دلاری با بازپرداخت ۴۰ سال به این کشور برای خرید کالا و خدمات ایرانی ارائه گردید. هیچ مذاکره‌ای پیرامون غرامت جنگ هشت ساله عراق علیه ایران صورت نگرفت.
«نیمی از وام یک میلیارد دلاری ایران به عراق اختصاص یافت». ۴/۱۲/۲۰۰۹.
«وام یک میلیارد دلاری ایران به عراق». شهاب نیوز، اسفند ۱۳۸۶.
«پیشنهاد دوباره وام یک میلیارد دلاری ایران به عراق». بی بی سی فارسی، ۱۱ اسفند ۱۳۸۶.
«هدیه برقی وزارت نیرو به عراق/ ساخت نیروگاه به صورت رایگان». خبرگزاری مهر، ۱۳۹۱/۰۴/۳۰.

در فروردین ۱۳۸۸، حسن کاظمی قمی سفیر دولت محمود احمدی نژاد در عراق اعلام کرد جمهوری اسلامی، یک بیمارستان ۲۲۰ تخت خوابی، ۱۷ مدرسه و یک نیروگاه ۲۵۰ مگاواتی برق در عراق احداث خواهد کرد.[۷]
«ایران یک بیمارستان ۲۲۰ تختخوابی و ۱۷ مدرسه در عراق می‌سازد». خبرگزاری آفتاب، ۲۴ فروردین ۱۳۸۸.

در تیرماه ۱۳۹۱، ساخت نیروگاه حیدریه با ظرفیت ۵۰۰ مگاوات در منطقهٔ الحیدریهٔ نجف آغاز شد که هزینهٔ ساخت آن بیش از ۴۰۰ میلیارد تومان برآورد می‌شود. ساخت این نیروگاه در حالی صورت می‌گیرد که دولت عراق بابت واردات روزانهٔ برق از ایران بیش از ۵۰۰ میلیون دلار به ایران بدهی دارد و از سوی دیگر وزارت نیروی ایران بیش از پنج هزار میلیارد تومان به پیمانکاران و سازندگان بخش خصوصی بدهکار است؛ همچنین تأمین منابع مالی برای پیشبرد طرح‌های برقی ایران به منظور جلوگیری از خاموشی‌ها با مشکل مواجه‌است. عبدالحمید فرزام بهبودی (مدیرکل دفتر مبادلات و تجارت برون مرزی شرکت مدیریت شبکه برق ایران) در این زمینه اعلام کرد: «ایران یک واحد ۱۶۲ مگاواتی از این نیروگاه را به زائران و اهالی استان‌های کربلا و نجف اهدا می‌کند و ساخت این واحد گازی ۱۶۲ مگاواتی از نیروگاه الحیدریه نجف با تمام هزینه‌های جانبی آن توسط وزارت نیرو تامین می‌شود.[…] یک واحد گازی دیگر و واحد بخار را عراق از شرکت مپنا خریداری می‌کند.»
«هدیه برقی وزارت نیرو به عراق/ ساخت نیروگاه به صورت رایگان». خبرگزاری مهر، ۱۳۹۱/۰۴/۳۰.

4.سریلانکا
وام بدون بهره ۱ میلیارد و ۹۵۰ دلاری: در جریان سفر رییس جمهور این کشور به ایران در اردیبهشت ۱۳۸۷ این کشور کمک وامی به ارزش یک میلیارد و نهصد میلیون دلار برای توسعه صنعت نفت و پروژه‌های عمرانی دیگری از جمله ساخت نیروگاه برق-آبی یکصد مگاواتی «اوما اویاً، توسعه ظرفیت تنها پالایشگاه این کشور، توسعه بخش کشاورزی و آبیاری و برای برق‌رسانی به منازل دریافت داشت. شرایط قرارداد اعلام نشد تنها مدت زمان بازپرداخت آن ۱۰ سال اعلام شد.
«سرمایه‌گذاری دو میلیارد دلاری ایران در سریلانکا». رادیو زمانه، ۱۰ اردیبهشت ۱۳۸۷.

گفته می‌شود سریلانکا حاضر بود با پرداخت سود ۱۰٪ این وام را دریافت کند، اما در نهایت پس از سفر رئیس جمهور سریلانکا به ایران و با دخالت یکی از سیاست‌مداران ایرانی این وام بدون بهره پرداخت شد.
«بخشش دیگری به سریلانکا، از کیسه…». تابناک، ۸ آذر ۱۳۸۶. بازبینی‌شده در ۲۱ اکتبر ۲۰۰۸.

که این امر بلافاصله باعث افزایش ارزش پول این کشور شد.
«افزایش ارزش پول سریلانکا پس از گرفتن وام ۵/۱میلیارد دلاری از ایران». تابناک، ۱۰ آذر ۱۳۸۶. بازبینی‌شده در ۲۱ اکتبر ۲۰۰.

گفتنی است ۷۰ درصد نفت این کشور از سوی ایران تأمین می‌شود.
«برق‌رسانی به روستاهای سریلانکا با وام ایران». تابناک، ۵ مرداد ۱۳۸۷. بازیابی‌شده در ۲۲ مارس ۲۰۰۹.

فروش نسیه نفت و واردات چای: بر اساس توافق طرفین، ایران مبلغ حاصل از فروش نفت به سریلانکا را با تاخیر دریافت خواهد کرد.
«افزایش ارزش پول سریلانکا پس از گرفتن وام ۱/۵ میلیارد دلاری از ایران». نوروز نیوز، ۱۰ آذر ۱۳۸۶.

همچنین در مورد افزایش صادرات چای سریلانکا به ایران توافق شده، به‌طوری‌که از این پس سریلانکا سالیانه ۳۰ هزار تن چای به ایران صادر می‌کند. این میزان برابر ده درصد کل صادرات این کشور به ایران است.
وام ۶۵ میلیون دلاری برای برق رسانی به مناطق روستایی آن کشور
«برق‌رسانی به روستاهای سریلانکا با وام ایران». تابناک، ۵ مرداد ۱۳۸۷. بازیابی‌شده در ۲۲ مارس ۲۰۰۹

5. لبنان
کمک صد میلیون دلاری برای تکمیل جاده‌ای درجنوب لبنان
Tehran offers 100 million dollars to rebuild a road in South Lebanon. . iloubnan, August 12, 2008. Retrieved on ۲۰۰۹-۰۳-۲۲.

کمک ۲۵ میلیون دلاری برای بازسازی جاده در لبنان
« ایران یک کمک ۲۵ میلیون دلاری به لبنان اهدا کرد» . رادیو فردا، ۱۳۸۶/۰۵/۱۳. بازیابی‌شده در ۲۲ مارس ۲۰۰۹.

راه اندازی ستاد کمک به بازسازی پس از جنگ در لبنان
« گزارشی از کمک‌های جمهوری اسلامی برای بازسازی لبنان» . رادیو فردا، ۲۰ دی ۱۳۸۵. بازیابی‌شده در ۲۲ مارس ۲۰۰۹.

6. بولیوی
رسانه‌ها اخباری را از توافق برای وام و سرمایه گذاری ایران منتشر کردند گرچه در یکی از اسناد ویکی لیکس که در سال ۲۰۰۸ تنظیم شده به نقل از رئیس کمیته روابط بین الملل مجلس بولیوی آمده است :»ایرانی‌ها گفته‌اند که این کمک‌های بشردوستانه نیست بلکه شرط دارد. هر ریالی که داده می‌شود، حساب می‌شود و باید در عوض جبران شود.
ttp://www.entekhab.ir/fa/news/41430

سرمایه گذاری یک میلیارد دلاری: در جریان سفر احمدی نژاد به بولیوی توافقنامه‌هایی به ارزش یک میلیارد دلار برای سرمایه گذاری ایران در آن کشور امضا شد.خبرگزاری آسوشیتدپرس امضای این توافقنامه‌ها را «گشودن کیف پول ملت ایران برای شهروندان بولیوی» توصیف کرد.
«سرمایه گذاری یک میلیارد دلاری ایران دربولیوی». رادیو فردا، ۶ مهر ۱۳۸۶.

وام ۲۲۵ میلیون دلاری (بطور مشترک با ونزوئلا):این وام برای ساخت کارخانه سیمان مشترکا با ونزوئلا پرداخت شد. خبرگزاریها این وام را از آنجهت دارای انگیزه‌های سیاسی دانستند که کارخانجات سیمان در بولیوی تحت کنترل مخالفان دولت است.
«ایران به بولیوی هم وام داد». عصر ایران، ۲۰مرداد ۱۳۸۷.

مراکز درمانی:ساخت دو درمانگاه در بولیوی توسط هلال احمر ایران. کاردار ایران دربولیوی :«درمانگاه‌های دیگری نیز در سایر مناطق بولیوی برای ارائه خدمات پزشکی به شهروندان کم درآمد ساخته خواهد شد.» وزیر بهداشت بولیوی نیز گفت: «بدین شکل می‌توان خدمات درمانی رایگان در تمام کشور و همچنین به ساکنان مناطق مرزی پرو، برزیل و آرژانتین ارائه داد.»
«ایران در بولیوی درمانگاه می‌سازد!». روزنامه آفتاب یزد – شماره ۲۴۷۷، ۲۹ مهر ۱۳۸۷.

شبکه تلوزیونی:رییس جمهور بولیوی گفت که ایران شبکه‌ای تلوزیونی برای سراسر آمریکای لاتین راه اندازی خواهد کرد.
«ایران یک کانال تلویزیونی برای همه آمریکای لاتین تاسیس می‌کند». بی بی سی فارسی، ۳۰بهمن ۱۳۸۶.

7. سنت وینست
کمک ۷میلیون دلاری: جزیره صدوهفده هزار نفری سنت وینست در آمریکای مرکزی پس از برقراری رابطه با جمهوری اسلامی بلافاصله کمکی به ارزش ۷ میلیون دلار برای ساخت فرودگاه دریافت کرد.
«نخست وزیر سنت وینسنت در پاسخ به اعتراض آمریکا: به نزدیک کردن روابط با ایران ادامه می‌دهیم». روزنامه آفتاب یزد، ۲۹ مهر ۱۳۷۸.

8. افغانستان
کمک صد میلیون دلاری: ایران در جریان اجلاس دو روزه کمک به افغانستان متعهد شد که علاوه بر کمک‌های قبلی ۱۰۰ میلیون دلار دیگر برای بازسازی افغانستان کمک کند.
«صد میلیون دلار دیگر، کمک ایران به افغانستان». انتخاب، ۱۳بهمن ۱۳۸۴.

8.حماس
کمک پنجاه میلیون دلاری: در تاریخ ۱۵ آوریل ۲۰۰۶ میلادی، منوچهر متکی وزیر خارجه دولت محمود احمدی‌نژاد در «سومین کنفرانس بین‌المللی قدس و حمایت از حقوق مردم فلسطین»، گفت: «نظام جمهوری اسلامی با الهام از خط و سیره بنیان‌گذار انقلاب اسلامی و رهنمودهای رهبر انقلاب، حمایت از آرمان فلسطین را در سر لوحه سیاست‌های خارجی خود قرار داده‌است». وی در این کنفرانس، خبر از بخشش پنجاه میلیون دلار به شبه‌نظامیان حرکت مقاومت اسلامی کرد که هم‌اینک کنترل نوار غزه را در اختیار دارند.
کمک ۵۰ میلیون دلاری ایران به «مردم فلسطین» (بی‌بی‌سی فارسی)

کمک هفتاد میلیون دلاری: در تاریخ ۶ مارس ۲۰۰۶ میلادی، خالد مشعل رئیس دفتر سیاسی حماس در تهران اعلام کرد که «نظام جمهوری اسلامی متعهد شده‌است که به حماس کمک‌های مالی بیشتری بکند تا دولت تشکیلات خودگردان فلسطینی بتواند در مقابل تحریم‌های اقتصادی غرب، مقاومت کند».
«کمک مالی بیشتر ایران به فلسطینی‌ها» (رادیو فردا)

کمک دویست و پنجاه میلیون دلاری: اسماعیل هنیه پس از بازگشت از تهران به غزه، سفر خود به ایران را «تاریخی و بسیار موفقیت‌آمیز» توصیف کرد. منابع خبری وابسته به حماس، جزئیات کمک ۲۵۰ میلیون دلاری نظام جمهوری اسلامی ایران را برای هزینه‌کردن در این راه‌ها اعلام کردند:
یکصد میلیون دلار برای خرید انواع مایحتاج اساسی برای فلسطینی‌ها،
۶۰ میلیون دلار برای پرداخت مستمری به یک صد هزار کارگر بیکار فلسطینی،
۴۵ میلیون دلار برای پرداخت حقوق کارمندان دولت فلسطینی و تعیین مستمری ماهیانه برای خانواده‌های چند هزار زندانی امنیتی فلسطینی،
۲۰ میلیون دلار برای احداث خانه هائی برای آن شمار از فلسطینی هائی که خانه‌هایشان به دلیل شرکت یکی از اعضای خانواده در عملیات مسلحانه علیه اسرائیل ویران شده،
۱۵ میلیون دلار برای تاسیس خانه‌های فرهنگی و احداث اداراتی که به امور ملی فلسطینی‌ها رسیدگی کند
یک میلیون و هشتصد هزار دلار برای تعیین مستمری برای شماری از ماهی گیران فلسطینی در غزه.
«جزییات کمک مالی ایران به فلسطینی‌ها» (رادیو فردا)

«هفت هزار دلار کمک مالی جمهوری اسلامی به هر خانواده فلسطینی‌ کشته شده در اعتراضات ضداسرائیلی»-کیهان نوین(۵ اسفند 1394)

کمک‌ مالی ماهانه ۲۳ میلیون دلاری جمهوری اسلامی به حماس
http://taghato.net/article/934

9.اکوادور
تامین مالی ساخت دو نیروگاه در اکوادور و همچنین ۴۰ میلیون دلار وام به «شرکت مالی ملی اکوادور».
«۴۰ میلیون دلار به اضافه دو نیروگاه برای اکوادور!». هم میهن، ۱۹ اسفند ۱۳۸۷.

10.کومور
احمدی نژاد ضمن سفر به این کشور هفتصدهزار نفری ۲ میلیارد دلار به این کشور کمک کرد.
سفر رئیس جمهوری ایران به سه کشور آفریقایی. . بی بی سی فارسی، ۶ اسفند ۱۳۸۷

ایران ساخت ۵۰۰ واحد مسکونی در این کشور را وعده داد.
«سفری با دستاوردهای مبهم». جمهوریت، ۷ اسفند ۱۳۸۷. بازیابی‌شده در ۲۲ مارس ۲۰۰۹.

11.کنیا
این کشور نیز مشمول کمک ۱میلیون و پانصد هزار دلاری برای کمک به برنامه کشاورزی در آن کشور شد. «سفر رئیس جمهوری ایران به سه کشور آفریقایی». بی بی سی فارسی، ۶ اسفند ۱۳۸۷. بازیابی‌شده در ۲۲ مارس ۲۰۰۹.

۱٫۵ میلیون دلار برای بخش‌های کشاورزی، دامپروری و آبیاری
«سفری با دستاوردهای مبهم». جمهوریت، ۷ اسفند ۱۳۸۷. بازیابی‌شده در ۲۲ مارس ۲۰۰۹.

به نوشته یک روزنامه کنیایی احمدی نژاد در جریان سفر به آن کشور پیشنهاد ۱۰۶ میلیارد شیلینگی فروش نفت به آن کشور با تخفیف ۱۰٪ را ارائه کرده که مورد قبول دولتمردان آن کشور قرار نگرفته‌است.
«ادعای عجیب دیلی‌نیشن: کنیایی‌ها قدر تخفیف احمدی‌نژاد را ندانستند». تابناک، ۱۳ اسفند ۱۳۸۷. بازیابی‌شده در ۲۲ مارس ۲۰۰۹.

12.زیمبابوه
۲ میلیون دلار کمک مالی برای تکمیل خط مونتاژ تراکتور
«میزان کمک‌های ایران به کشورهای فقیر در وب‌گاه روزنامه تفاهم» (چهارشنبه ۱۲ دی ۱۳۸۶)
به گقته وزیر ارتباطات این کشور، پس از از دیدار با سفیر ایران وعده کمک کمک ۳۹٫۶ میلیون دلاری ایران برای راه اندازی یک ایستگاه رادیویی در زیمبابوه داده شده‌است.
«کمک ۳۹٫۶ میلیون دلاری ایران برای راه اندازی یک ایستگاه رادیویی در زیمبابوه» . شهرزاد نیوز، ۱۳۸۶-۰۱-۱۸. بازیابی‌شده در ۲۲ مارس ۲۰۰۹.

13.نیکاراگوئه
ایران برای حل بحران انرژی در این کشور ۳۵۰ میلیون دلار برای کمک به ساخت نیروگاه برق به این کشور کمک و همچنین ده هزار واحد مسکونی در این کشور احداث خواهد کرد.
« کمک چند میلیونی ایران به نیکاراگوئه» . دویچه وله، ۰۵٫۰۸٫۲۰۰۷. بازیابی‌شده در ۲۲ مارس ۲۰۰۹.
«ارتگا از آمریکا هم تقاضای کمک مالی کرد». بازتاب، ۸ شهریور ۱۳۸۶. بازیابی‌شده در ۲۲ مارس ۲۰۰۹.

۲ میلیون دلار برای تکمیل پروژه‌های کشاورزی و بهداشتی
میزان کمک‌های ایران به کشورهای فقیر در وب‌گاه روزنامه تفاهم (چارشنبه ۱۲ دی ۱۳۸۶)

15.گامبیا
۲ میلیون دلار برای خرید کشتی صیادی و طرح‌های کشاورزی
میزان کمک‌های ایران به کشورهای فقیر در وب‌گاه روزنامه تفاهم (چارشنبه ۱۲ دی ۱۳۸۶)

15.تانزانیا
۱٫۵ میلیون دلار برای بخش بهداشتی و درمانی
میزان کمک‌های ایران به کشورهای فقیر در وب‌گاه روزنامه تفاهم (چارشنبه ۱۲ دی ۱۳۸۶)

16.آلبانی
۱٫۲ میلیون دلار برای تکمیل پروژه‌های درمانی
میزان کمک‌های ایران به کشورهای فقیر در وب‌گاه روزنامه تفاهم (چارشنبه ۱۲ دی ۱۳۸۶)

17.کنگو
۱٫۵ میلیون دلار برا تکمیل بیمارستان
میزان کمک‌های ایران به کشورهای فقیر در وب‌گاه روزنامه تفاهم (چارشنبه ۱۲ دی ۱۳۸۶)

18.میانمار
۱ میلیون دلار برای تکمیل پروژه‌های کشاورزی و آبیاری و کشت و صنعت.
میزان کمک‌های ایران به کشورهای فقیر در وب‌گاه روزنامه تفاهم (چارشنبه ۱۲ دی ۱۳۸۶)

19.اتیوپی
2۹۰ هزار دلار برای بخش اول دیجیتالی کردن رادیوی این کشور.
میزان کمک‌های ایران به کشورهای فقیر در وب‌گاه روزنامه تفاهم (چارشنبه ۱۲ دی ۱۳۸۶)

20.تاجیکستان
۵۰۰ هزار دلار برای مطالعه احداث تونل.
میزان کمک‌های ایران به کشورهای فقیر در وب‌گاه روزنامه تفاهم (چارشنبه ۱۲ دی ۱۳۸۶)

دولت تاجیکستان ساخت سد و نیروگاه 256 میلیون دلاری «سنگ توده» را که توسط مهندسان ایرانی در این کشور ساخته شد، هدیه فرض کرده و به تعهدات خود عمل نمی کند. در زمان آقای خاتمی، سدی در دولت تاجیکستان توسط مهندسین ایرانی ساخته شد و دولت تاجیکستان برای احداث آن از ایران 150 میلیون دلار وام گرفته بود، رییس جمهور دولت دهم آقای احمدی نژاد که برای افتتاح این سد به تاجیکستان رفتند در نطقشان گفتند که این هدیه‌ای از جانب ملت ایران به شماست. از آن روز دیگر تاجیک‌ها قسط وام‌های خود را پرداخت نمی‌کنند و می‌گویند رییس جمهور شما این سد را به عنوان هدیه به ما داده است.
«پشت پرده هدیه 216 میلیون دلاری ملتایران به دولت تاجیکستان» تابناک(۱۳ بهمن ۱۳۹۵)
2 پاسخ به “بخشش ثروت ایرانیان به بیست کشور دنیا توسط احمدی نژاد(بخشی که رسانه ای شده)

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s