کاهشی جزیی در گردش زمین به دور خود سبب زمین لرزه های بزرگی خواهد شد

Tiny Slowdown in Earth’s Rotation Could Unleash Major Earthquakes،By Tia Ghose, LiveScience Staff Writer | November 21, 2017 اصل مقاله

پژوهش های جدید مطرح می کنند که یک کاهش سرعت جزیی در گردش کره زمین در سال آینده می تواند به زمین لرزه هایی بزرگ تر از معمول بیانجامد.
طبق پژوهشی که ماه گذشته در گردهمایی سالانه انجمن زمین شناسی امریکا ارائه شد، دوره های گذشته از کُند شدن گردش زمین طی یکصد سال گذشته همزمان با زمین لرزه هایی بیش از میانگین بوده است.
مولف همکار، روجر بیلهام (Roger Bilham)، زمین شناسِ دانشگاه کلرادو بولدر:«تعداد زمین لرزه هایی که قرنِ گذشته روی داده است بر همه معلوم است. تغییرات سرعت گردشِ زمین نیز مشخص است. تمام کاری که انجام داده ایم مقایسه فهرست تعداد زمین لرزه ها و گزارش دهی ارتباط جالب و مفید بین این دو موضوع بوده است.
(برای مشاهده برخی تصاویر از این زمین لرزه ها به اینجا مراجعه کنید.)
بیلهام می گوید: «ایده اصلی این است که سرعت گردش زمین به دور خود هر چقدر کم هم کاهش یابد، به همان اندازه خط استوا کوچکتر می شود. با این همه، صفحات تکتونیکی به آسانی منقبض نمی شوند بعنی لبه های این صفحات به همفشرده می شوند. گرچه مقدار این فشردگی بزرگ نیست ولی می تواند تنشی اضافی بر مرزهای این صفحات بگذارد که از پیش تحت تنش بوده اند، جایی که زمین لرزه های بزرگ احتمال بیشتری دارند.»

الگوی تاریخی

بیلهام و همکارش ربکا بندیک( Rebecca Bendick) زمین شناسی از دانشگاه مونتانا در میزولا(Missoula)، تاریخچه زمین لرزه هایی با بزرگی هفت ریشتر یا بیشتر از آن از 1900 به بعد را بررسی کردند.
بطور میانگین، سالانه حدود پانزده زمین لرزه اصلی از 1900 به بعد روی داده است. با این همه طی دوره های معینی، این سیاره بین 25 تا 35 زمین لرزه بزرگتر از هفت ریشتر در سال داشته است. زمانی که این گروه از نزدیک تر موضوع را بررسی کردند دوره هایی را یافتن که زمین کندتر بدور خود چرخیده، یعنی در این دوره های زمانی، روزها کمی طولانی تر شده اند. تغییرات در گردش زمین بدور خود می تواند سبب الگوهای آب و هوایی نظیر ال نینو، جریان هایی در اقیانوس ها و جریان هایی در هسته مذاب این سیاره شود. زمانی که مایعات سرعت می یابند، کرهِ سخت زمین باید سرعتش را کاهش دهد.
از آنجا که ناسا، طول روز را تا حد میکرو ثانیه ردیابی می کند می توان این کاهش سرعت چرخش زمین به دور خود را برای پنج سال آینده پیش بینی کرد.
بر اساس این داده ها، کره زمین دارد به دوره ای طولانی از کند شدن سرعت گردش به دور محور خود وارد می شود. در نتیجه اگر این داده ها شاخص قرار گیرد، سال آینده می توانید شاهد زمین لرزه های بیشتری باشید. در حالی که سالانه بطور میانگین شاهد حدود 15 زمین لرزه به بزرگی هفت ریشتر یا بیشتر هستیم، در چهار سال آینده می توانید شاهد نزدیک به بیست زمین لرزه در این اندازه باشید.
دانستن اینکه زمین لرزه ها در پنج، شش یا هفت سال آینده بیشتر خواهند بود برای برنامه ریزی شهری در ایمن سازی ساختمان ها مفید خواهد بود. همین الان یا طی یک دوره اقدامِ ده ساله. دانستن اینکه زمین لرزه های بیشتری که در راه هستند می تواند سبب شود همین الان اقدام شود.
با این حال، احتمال دارد فقط گسل هایی تحت تاثیر قرار گیرند که از پیش تحت تنش بوده و ریسک بالای شکافتگی دارند. بیلهام می گوید:« اطلاعاتی از اینکه زمین لرزه ها در کجا روی می دهند نداریم ولی به احتمال زیاد این زمین لرزه ها در مرزهای صفحات تکنوتیکی دنیا روی می دهند.

آثار احتمالی
اموس نور( Amos Nur) زمین شناس دانشگاه کالیفرنیا که در این پژوهش درگیر نبوده می گوید:« گرچه تغییرات گردش زمین بدور محور خود خیلی جزیی است ولی اندازه جرم زمین و اینرسی آن قدر بزرگ است که به تغییرات بزرگی در سرعت گردش برای تغییرات تنشی نیاز نیست.دانشمندان هنوز درک کمی از آنچه که سبب زمین لرزه می شوند دارند و راهی برای پیش بینی زمین لرزه ندارند بنابراین تعیین یک زمین لرزه معین بدلیل سرعت گردش زمین ندارند. با این وجود، راه هایی برای اعتبار سنجی اصل این ایده هست.گام بعدی بازگشتن و یافتن الگویی است که نشان دهد تنش درومین زمین چگونه روی می دهد.»

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s