یک واکسن جدید سرطان به مرحله آزمون روی انسان رسید

New Cancer Vaccine Moves On To Human Trials؛ اصل مقاله

یک واکسن سرطان جدید این هفته به مرحله آزمون روی انسان رسیده است. این درمان جدید، mRNA مهندسی شده را برای هدف گیری توده های بدخیم(تومور) سخت به کار می برد و گام بزرگی بسوی نه تنها درمان سرطان بلکه برای شخصی کردن هر واکسن است که طبق شراط هر بیمار و توده های او تهیه می شود.
این آزمون توسط Moderna Therapeutics انجام می شود که نخستین مرحله آن مشاهده ایمنی بکارگیری این واکسن برای انسان هاست و بعد آزمایش «میزان تحمل» و سرانجام آیا این درمان شروعی برای مصون سازی بیماران خواهد بود یا خیر. در گام نخست این درمان بیمارانی را در بر می گیرد که توده های سفت و یکپارچه خود را با جراحی برداشته اند، سپس بیمارانی که توده های سفت خود را برنداشته اند و مشاهده اینکه واکسن چطور عمل خواهد کرد.
ویژگی های هر واکسن برای یک بیمار سرطانی تعیین می شود. سلول هایی از توده های بدخیم مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته و از زنجیره های ژنتیکی برای شناسایی جهش(موتاسیون)های خاص در سلول های مشخص شده بعنوان نئو ایپیتوپ [1] استفاده می شود. این جهش های ژنتیکی می تواند به سیستم ایمنی بدن کمک کند که تشخیص دهد کدام سلول سالم است و کدام سلول سرطانی و به خودِ بدن اجازه دهد که علیه این بیماری بجنگد.
این جهش ها سپس بصورت یک بخش منفردِ mRNA[2] رونوشت برداری می شوند، سپس به شکل یک واکسن به بدن تزریق می شوند. این بنوبه خود به سیستم ایمنی بدنِ بیمار کمک می کند که سلول های سرطانی را بهتر شناسایی کرده و آنها را نابود کند.
یک داروی شخصی شده طراحی شده که به سیستم ایمنی بدن بیمار کمک می کند تا سرطان را بصورت سلول بیگانه شناخته و به آن حمله کند یک درمان حیاتی جدیدی برای پزشکان معالج سرطان خواهد بود، که بطور بالقوه می تواند به بیماران زیادی کمک کند تا بگونه ای موثرتر به درمان پاسخ دهند.
این نخستین واکسن سرطان نیست که مورد آزمون قرار گرفته، سال پیش هم گزارش هایی از یک واکسن «همگانی» سرطان بود که نتایج آزمون هایش روی انسان مثبت بنظر می رسید.
داروی شخصی شده یک زمینه رو به رشد در پژوهش هاست و هدف آن توسعه داروهایی طراحی شده مختص فقط و فقط یک بیمار است. این روش شانس بروز آثار جانبی را کاهش می دهد زیرا کاملا بر اساس هر فرد تهیه می شود اما مشکلات خودش را هم دارد. اصلی ترین آن، هزینه تهیه داروی شخصی شده است. ماهیت داروی شخصی، تولید انبوه آن را غیرممکن می سازد و بنابراین بهایی بالا خواهد داشت.
با این همه بنظر می رسد که احتمالا این سمت و سویی است که داروهای بسیاری در پیش خواهند گرفت. باید صبر کرد و دید که سال آینده این پیشرفت ها به کجا می انجامد و این آخرین درمان چقدر موثر خواهد بود.
—————————-
epitopes [1]: بخشی از بیومولکول (نظیر پروتئین) که هدف پاسخ های مصون سازی است.neoepitopes: یک اپیتوپ جدید یا یک اپیتوپ بر یک انتی ژن جدید.
[2] mRNA:پیام رسان به RNA خانواده ای بزرگ از مولکول های RNA است که اطلاعات ژنتیکی را از DNA به ریبوزوم انتقال می دهد جایی که انها زنجیره امینو اسیدهای پروتئین حاصل عمل ژن ها را تعیین می کنند.
RNA: نئوریبوکلوئیک اسید ، مولکول پلیمری حیاتی برای فعالیت های بیولوژیکی گوناگون نظیر کدگذاری، کدخوانی، تنظیم و عملِ ژن هاست

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s