دکترحسین فاطمی: ما صاحب این خانه هستیم، وزیر و وکیل نوکرهای زرخرید ما هستند!

باز نشر از «دکتر محمد مصدق رهبر ملی ایرانیان» در فیسبوک

امروز بجزدستۀ فاسدی که بر روی استخوانهای خرد شدۀ [ ملت و مملکت] دارند جنگ و نزاع می کنند در دعوی وزارت و وکالت برسرو مغز یکدیگرمی کوبند ایرانی مالک چیزی دیگرنیست ….!
برخیز بیدار شو ای ملت ایران! این خواب طولانی افتخار را از دست تو گرفت، تو مفخر دنیا بودی، تو یک روز از فرط غرور بر دریاها تازیانه می زدی، امروز چرا اینقدر خموش و ساکت نشسته ای؟
حیف است که این نژاد که سرور و سالار دنیا بوده منقرض شود و فردا در ستون گزارش گیتی بنویسند، استبداد و ارتجاع ملت ایران را کشت، از رشد و ترقی او جلوگیری کرده، دزدها و راهزن ها با ترویج فساد و ناپاکی، روح ملتی را مسموم کرده و زندگی وی را به فنا دادند.
نه ما هرگز نمی میریم، زیرا ما زنده عشقیم، ما با دنیا و با تاریخ یک روز بوجود آمده ایم. قرن ها در اوقاتیکه جهان در بی عدالتی ها غوطه ور بود ما موجد نظام اجتماعی بودیم، ما شعر یعنی سیلابه روح و جوهر فکر بلند و عصاره عظمت قریحه و استعداد را داریم …
ملت ایران مردنی نیست، این تازیانه ها، این دلقک بازی ها و این خفقان افکار او را بیشتر بیدار می کند، روی اعصابش اثر باقی می گذارد و این آثار یک روز تاثیر عجیب خواهد کرد، تاثیری که جبران غفلت های دیروز را در بر خواهد داشت …! اینطور نیست؟ ما به پیمودن یکی از دو راه ناچاریم یا مرگ یا زندگی ولی با شرافت و افتخار …!
طبقه درس خوانده و فهمیده ایران، توده روشنفکر و باهوش، باید ایران را به دست خویشتن اداره کنیم، دیگر نابغه و منجی عظیم الشان برای این کعبه وطن لازم نداریم…ما صاحب این خانه هستیم ما باید آن توانایی و شخصیت ذاتی خود را بروز دهیم که هر نالایق پست و هر کوچه گرد بی فکر و کم شعور نتواند حاکم بر مقدرات این مملکت بشود.
برای اجرای این نقشه آماده شوید. وزیر و وکیل نوکرهای زرخرید ایرانی هستند، زیرا قدرت و ثروت آن ها از ملت ایران است، هروقت آن ها برخلاف میل و اراده ما قدم بردارند یا بخواهند افکار پوچ و بی معنی خود را بر ما تحمیل کنند آن وقت است که ما باید مرد و مردانه بدون بیم از زور و استبداد با یک حرکت سریع موجودیت خویش را عیان سازیم و آن ها را از بساط حکومت برانیم .
سرمقاله دکتر حسین فاطمی، روزنامه باختر، شماره ۲۰۰، پنجشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۲۲

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s