سرنخ تحریم ایران را باید در سیاستهای روسیه جستجو کرد؛ ایران زخمی و اسیر روسیه

احمد جلال‌پور، فعال سیاسی-صفحه رهروان نهضت ملی

فرض کنید ایرانیان همانطور که رشیدپور به ظریف گفت بخواهند مثل دیگر مردمان دنیا راحت زندگی کنند. نفت و گاز و دیگر اقلام به همه جای دنیا صادر کنند و با اقتصاد آزاد و رفاه و آسایش، مردم در رفاه و بی‌دغدغه باشند. چه‌می شود؟ مثل مالزی، کره، تایوان، دبی، قطر و..؟
دیگر نه با لبنان، نه با یمن، نه با سوریه، نه با اسرائیل، نه با عربستان و نه با دیگر جاها کاری نداشته باشند و در آنجا هزینه نکنند.
یک کشور بی دردسر. بنابراین کشوری هم طبیعتاً با ایران کاری ندارد تا آن را تحریم کند یا بخواهد در آن اختلال ایجاد کند.
خب! شرکتهای بزرگ ژاپنی و اروپایی با سرمایه‌گذاری و دادن تکنولوژی به ایران مشکلی نخواهند داشت و ایران می‌تواند (با توجه به وجود انرژی ارزان و نیروی کار) به قطب تولید نفت و گاز و انرژی الکتریکی و برق خورشیدی تبدیل شود و انرژِی الکتریکی منطقه و همچنین گاز اروپا و نفت ژاپن را تأمین کند و با اینکار رفاه ایرانیان افزایش و اشتغال تضمین و روابط با همسایگان بهبود می‌یابد. مردم با اخلاق‌تر و با ایمان‌تر خواهند شد. دین و دنیای مردم تأمین خواهد شد!
مشکل کجاست!؟ چرا اینطور نشد!؟ چرا به قول ظریف ما انتخاب کردیم طور دیگری زندگی کنیم!؟ زندگی در درد و رنج و فلاکت و دغدغه!؟ اصولاً ما کیست که برای ایرانیان تصمیم گرفته!؟
ما!!؟ همان کشور روسیه است!!!

کشور روسیه فقط سه چیز برای فروش دارد. گاز، نفت و سلاح. چنانچه ایران به شرایطی که گفتیم برسد دیگر آن سه را چگونه به راحتی و قیمت بالا بفروشد!!؟
در اکثر جنگ ها و نزاع های منطقه‌ای مثل یمن، سوریه، لبنان، فلسطین، عراق، افغانستان، لیبی و… ایران حضور دارد و با مصرف پول و اعتبار و سرمایه انسانی خود (و البته به بهانه اسلام واقعی یا حمایت از شیعه‌ها يا دفاع از حرم و…) در آتش آن نزاع‌ها می‌دمد. تقریباً تمامی سلاح‌هایی که در این نزاع‌ها مصرف می‌شوند، روسی هستند (به روایتی تعداد کلاشینکوف‌های داخل یمن از تعداد مردم آن بیشتر است!). پس اگر ایران سر به راه باشد این فروش بالای سلاح در کجا صورت بگیرد!؟
اروپا و ژاپن دو مصرف کننده بزرگ گاز و نفت هستند که عمدتاً از روسیه تهیه می‌شود. دیدیم با الحاق غیرقانونی بخشی از اکراین به روسیه، اروپا خواست روسیه را تحریم کند اما یاد سرمای زمستان و نیاز به گاز روسیه افتاد، لذا بی خیال شد!
اگر ایران کشور بی دردسری بشود و یک لوله گاز مستقیماً به اروپا برود و گاز و نفت آن تأمین شود، دیگر اروپا و همینطور ژاپن و کره و بقیه نقاط دنیا دلیلی ندارد به روسیه باج بدهند! فروش سلاح و نفت و گاز روسیه که پائین بیاید دیگر ابرقدرت نیست و باید سر براه شود!
لذا به نظر می‌رسد آبادانی و توسعه و پیشرفت ایران مانع توسعه‌طلبی و ابرقدرتی روسیه است. لذا روسیه در یک برنامه بلند مدت، به تدریج با نفوذ در ارکان حکومت اسلامی ایران و نقاط تصمیم گیری، همانطور که شعار مرگ بر روسیه را حذف کرد، و ما را به خود وابسته‌تر کرد، در آینده هم مانع بهبود روابط ایران با جهان خواهد شد.
سخنان افرادی که غرب ستیز هستند و نگاه به شرق دارند و مانع بهبود روابط ایران با جهان می‌شوند و بدنبال تشدید تعصب مذهبی و دعوای شیعه و سنی هستند، یا دم از نابود کردن آمریکا و متحدانش می‌زنند، به تحریم‌ها سلام می‌کنند و در موقع بخصوص موشک هوا می‌کنند! و سفارت تصرف می‌کنند و… حرف خودشان نیست و از مسکو دیکته می‌شود!
کاش با بالا رفتن آگاهی مردم ایران، به این استعمار کثیف پایان داده شود!

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s