«اتحادیه کشورهای وارث تمدن ایرانی» چیست؟

ازبرگه اتحادیه کشورهای وارث تمدن ایرانی در فیسبوک

اين #اتحاديه، طرحی است با رويکرد همگرايی نوين منطقه ای بر پايه اشتراكات فرهنگی، هويتی و اقتصادی بين مردماني که در تاريخ پر فراز و نشيب #فلات_ايران، در کنار هم زيسته ‏اند و از عناصر فرهنگی و تمدنی مشترک، همچون آيين نوروز ، تبار، زبان #فارسي، شخصيت هاي فرهنگي، تاريخي يا #دين و #مذهب مشترک بهره برده اند، در سرزميني كه هويت و تاريخ و فرهنگ مشترك مردم فلات ايران با آن گره خورده است.
‏‎مردماني كه هزاران سال در حوزه تمدن ایران زمين و دل ايرانشهر در کنار هم زیسته‌اند و هر يك سهم قابل توجهي در شكل‌گيري و رونق آن داشته‌اند.
فرهنگ ايراني با #رودكي، بوعلي سينا و «بلخ»، نظامي گنجوي و «گنجه»، غزنويان و «هرات و قندهار و #كابل»، ابراهيم ادهم و «تاشكند، سمرقند و بخارا»؛ «مرو» و «لاهور و اقبال و اسلام‌آباد»، مختومقلي و «اشک آباد»، فارابي و فارياب و بسياري ديگر از مردم و شهرهاي ديگري كه هم اكنون در خارج از چارچوب سياسي ـ جغرافيايي كنوني كشور ايران قرار دارند، معنا و مفهوم مي يابد
‏‎مردم يازده کشور مستقل ايران، افغانستان، تاجيکستان، پاکستان، ازبکستان، ترکمنستان، آذربايجان، گرجستان، ارمنستان، قزاقستان و قرقيزستان، و مناطق غير مستقل و نيمه مستقل كردستان( در تركيه، عراق و سوريه) و اوستياي شمالي و جنوبي و داغستان ( در قفقاز )، هزاران سال در کنار هم زيسته اند، در حالي كه در دو سده‏ گذشته، سياست هاي استعماری، با مرزهاي مصنوعي، آن ها را از هم جدا كرده است

‏‎هم اكنون اما، با توجه به اين كه بر پايه «عناصر مختلف فرهنگی»، «پيوستگی تاريخي و جغرافيايی» و «همپوشانی ژئواکونوميک»، ايران و كشورهاي پيرامون مكمل يكديگر محسوب مي شوند و مسائلي چون جنگ و تهديدهاي خارجي، فرقه گرايي و تروريسم، فقر و بيكاري، مواد مخدر و … بخشي از مشكلات مشترك اكثر اين كشورها است، تشکيل يک اتحاديه فرهنگی، اقتصادی، سياسی و امنيتی بين كشورهاي مستقل هم تبار با جمعيتی بیش از ٣٥٠ ميليون نفر و مساحتي بالغ بر ٧ میلیون کيلومتر مربع، سازوكاري مناسب خواهد بود براي توسعه و پيشرفت همه كشورهاي عضو

‏‎لذا، به دليل وجود «عناصر مختلف فرهنگي» ( همچون آيين نوروز ، تبار، زبان فارسي، شخصيت هاي فرهنگي، تاريخي يا دين و مذهب مشترک ) و «پيوستگي جغرافيايي» (قرار گرفتن اين کشورها در منطقه جغرافيايي مشخص به عنوان فلات ايران)
و «همپوشاني ژئواکونوميک» (مانند راه نداشتن اکثر اين کشورها به درياي آزاد و امكان ارتباط آنها از طريق ايران)، آينده مردم اين كشورها نيز همچون گذشته‌، به همديگر خورده و بستر تشکيل يک اتحاديه فرهنگي، اقتصادي، سياسي و امنيتي بين اين کشورها با عنوان » اتحاديه كشورهاي وارث تمدن ايراني» مهياست؛ اتحاديه ای که می تواند بستر توسعه، پيشرفت و رفاه را براي همه مردم خود فراهم سازد.

اهداف جزئی:
1. ایجاد بازار آزاد اقتصادی بین کشورهای عضو اتحادیه و تشکیل منطقه یکپارچه اقتصادی.
2. سرمایه گذاری های مشترک در پروژه های اقتصادی- صنعتی و گردشگری کشورهای عضو اتحادیه.
3. زمینه سازی و تمهید شرایط برای افزایش تبادلا مالی و ایجاد «پول واحد» بین کشورهای عضو.
4. گسترش و تعمیق همکارهای فرهنگی، اقتصادی و سیاسی بین کشورهای عضو.
5.گسترش همکاری ها در زمینه های امنیتی و انتظامی و مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان یافته بین المللی با هدف کاهش میران جرم در کشورهای عضو و مبارزه با تهدیدهای گروه های افراطی در منطقه.
6. اطلاع رسانی و آشنایی شهروندان کشورهای عضو با فرهنگ و جاذبه های گردشگری هر یک از اعضا و تسهیل شرایط و امکانات برای مسافراتهای سیاحتی و زیارتی؛ با هدف گسترش گردشگری و رونق صنعت توریسم بین کشورهای عضو اتحادیه و تقویت پیوندهای فرهنگی بین ملت های آن.
7. تحقیق و پژوهش درباره تاریخ و پیشینه سیاسی، فرهنگی و علمی کشورهای عضو؛ در راستای شناخت سهم هر یک از کشورها در «فرهنگ و تمدن ایران قدیم» و فرهنگ و تمدنهای ملی و پاره فرهنگ های محلی،
8. گسترش همکاری های علمی- دانشگاهی میان کشورهای عضو؛ با هدف احیا و استفاده بهینه از منافع و دستاوردهای علمی و عملی دوران گذشته همۀ کشورهای عضو.
9. همکاری کشورها در زمینه های مختلف فرهنگی؛ از جمله انتشار کتاب، ساخت فیلم و سریال، نوشتن فیلمنامه و… در موضوعات مربوط به تاریخ کشورها و شخصیت های تاریخی و سهم هر یک از کشورهای عضو در فرهنگ و تمدن ایران قدیم و تاریخ ملی آنان.
10. همکاری های آموزشی- اجتماعی برای ریشه کنی بی سوادی در کشورهای عضو وارتقای سطح علمی شهروندان

#اتحادیه_کشورهای_وارث_تمدن_ایرانی
#ایران_بزرگ_فرهنگی
#ایران_فرهنگی

1 پاسخ به “«اتحادیه کشورهای وارث تمدن ایرانی» چیست؟

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s