هنگامی که امنیت، بهانه ودستاویزی برای خودکامگی و اختناق می شود.

از برگه دکتر محمد مصدق رهبر ملی ایرانیان-فیسبوک
منبع:رنج های سیاسی دکتر محمد مصدق، یادداشت های جلیل بزرگمهر، به کوشش عبدالله برهان، ص ۱۱۳-۱۱۴

——————-
دکتر میلیسپو آمریکایی به سمت مستشار مالی، با یک عده دیگر از افسران جنگ بین المللی (که به هیچ وجه اطلاعاتی از امور مالی نداشتند) در راس مالیه قرارگرفتند، و مدت چند سال به کار ادامه دادند. پس از انقضای قرارداد، اعلی حضرت شاه فقید(رضاشاه) با تجدید قرارداد آن ها موافقت ننمود و آن ها از ایران رفتند و مالیه ایران به واسطه قدرت دولت، مثل همان ایامی که مستشاران مالی بودند، به دست اشخاصی که هیچ اطلاع از امور مالی نداشتند -مثل مرحوم نصرت الدوله و آقای سیدحسن تقی زاده و اخلاف آن ها -داده شد.
دولت هرچه می گفت، مردم اجبارا می شنیدند. دولت هرچه می خواست به آن عمل می کرد. از قدرت دولت توانستند این استفاده را بکنند که قرارداد دارسی در مجلس، بدون کم ترین بحث و شوری، در یک جلسه، برای مدت ۳۲ سال تمدید شود.
برای قدرت دولت، به وجود امنیت استدلال می کردند، که اکنون هم همین طور استدلال می شود یعنی … مردم … تشنه امنیتند … و با وجود امنیت، همه راضی، و می توانند به کار خود مشغول شوند. در صورتی که امنیت فقط در طرق و شوارع بودکه دزدان مسلح نمی توانستند دستبردی به مال عابرین و مسافرین بزنند. ولی در شهرها و ادارات دولتی، امنیت برای اشخاصی وجود داشت که … می توانستند مسلط بر ضعغا شوند و دارای تمول سرشار و املاک بی شماری بشوند. ولی امنیت به تمام معنا در مملکت نبود. آن چیزی که جایش بیش از هرچیز خالی بود و موجب ترقی و سعادت بشر است، آزادی است که در مملکت وجود نداشت.
وضعیت ناهنجار بعد از دیکتاتوری، نتیجه امنیت است که درآن دوره برقرار شده بود. من با عنوان مثال می توانم عرض کنم که خود اعلی حضرت شاه فقید، مالک ۵۶۰۰ رقبه شدکه اعلان ثبتی هیچ یک از این رقبات در یک جریده دیده نشد. ولی اوراق مالکیت تمام آن ها از ثبت اسناد یه اعلی حضرت داده شد.
در این جا بد نیست اگر فرموده شیخ اجل سعدی علیه الرحمه را تکرارکنم که می فرماید:
ﺑﻪ ﭘﻨﺞ ﺑﯿﻀﻪ(تخم مرغ) ﮐﻪ ﺳﻠﻄﺎن ﺳﺘﻢ روا دارد/ زﻧﻨﺪ ﻟﺸﮑﺮﯾﺎﻧﺶ ﻫﺰار ﻣﺮغ ﺑﻪ ﺳﯿﺦ
همچنین به این ضرب المثل عرب که می گوید، الناس علی دین ملوکهم-یا- علی سلوک ملوکهم.
خلاصه این که به استناد امنیت در مملکت، هر چه می خواستند می توانستند صورت دهند کما این که برای بمباران خانه و دستگیری من هم عدم امنیت چهار روزه آخرمرداد ۳۲ را بهانه قرار دادند و دولت را از بین بردند، و بعد هم گفتند اگر این طور نمی شد، مملکت رو به نیستی و زوال رفته بود.

Image may contain: 1 person

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s