عرب‌ها، خطشان را از فارسی گرفته‌اند

از فیسبوک

استاد «فریدون جنیدی» در پاسخ به پرسشی درباره ریشه خط پارسی در تاریخ ایران و اینکه برخی بر این باورند که ریشه خط پارسی از عربی گرفته شده! چنین گفتند: ما این خط را از خط عربی نگرفته‌ایم، بلکه از خط اوستایی گرفته‌ایم. «زبان عربی خط نداشته!» و با خط‌هایی چون سریانی نوشته می‌شده است. ما از روی حساسیت‌های نابجا، حقایق تاریخی را از نظر دور می‌داریم. اگر خط پهلوی را بشناسید، می‌بینید که واکه‌های خط کنونی فارسی از پهلوی گرفته شده است. «عرب‌ها هم خطشان را از فارسی گرفته‌اند!م و واکه‌هایی چون «ع» و «ظ» و «ط» را هم که مال خودشان بوده، دبیرهای ایرانی برای آن‌ها ایجاد کرده‌اند.
استاد جنیدی در پاسخ به این‌که مثلا درباره‌ی نگارش واژه‌هایی که همزه دارند و چند گونه نوشته می‌شوند، باید چگونه عمل کرد، گفت: ما باید واژه‌های عربی را آن‌گونه که آن‌ها به کار می‌گیرند، به کار بریم، مگر این‌که واژه‌ای از آن خودمان جایگزینش کنیم. نباید شکل واژه‌های عربی را تغییر دهیم.
این پژوهشگر با اعتقاد به ضعف آموزش و پرورش در آموزش گفت: وظیفه‌ی آموزش و پرورش است که شکلی مشخص از خط را آموزش بدهد. «باید به کودکان خط پهلوی را آموزش بدهند» که بدانند خط کنونیشان از پهلوی گرفته شده است و این خط از آن‌جا که نمونه‌هایی شش‌هزارساله از آن در جیرفت پیدا شده، کهن‌ترین خط جهان است! آموزش و پرورش باید چشم‌هایش را باز کند و بیندیشد ما فرهنگی داریم که باید بسط داده شود.
او در پایان تأکید کرد: اکنون آموزشگاه‌هایی هم که پهلوی را آموزش می‌دهند، آن را به شیوه‌ی اروپایی یاد می‌دهند. من در بنیاد نیشابور ۳۸ سال است که آموزش می‌دهم، اما تعداد زیادی را نمی‌توانم آموزش دهم و این وظیفه‌ی آموزش و پرورش است.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s